Přes Twisto v roce 2020 protekly více než 3 miliardy. Černá čísla odkládá napřesrok a letos se chce vrátit k expanzi

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-smida

Foto: Twisto

Michal Šmída, zakladatel a šéf startupu Twisto

0Zobrazit komentáře

Twisto původně plánovalo, že v loňském roce bude růst výrazně rychleji a konečně se podívá také do dalších zahraničních zemí, ale nakonec bylo kvůli pandemii všechno jinak. Přesto tuzemský fintechový startup hlásí růst, byť proti plánům jen o něco málo přes polovinu, a jeho zakladatel a šéf Michal Šmída říká, že složité období pomohlo přetvořit byznys celého Twista.

Meziroční růst o více než 50 procent znamená, že Twisto za své zákazníky v rámci odložených plateb, na které se specializuje, během loňského roku zaplatilo zhruba 3,2 miliardy korun. Rok předtím to byly dvě miliardy. Jedná se o konsolidované výsledky za Česko a Polsko, kde aktuálně pražský startup aktivně působí. O 80 procent se zvýšil počet provedených transakcí, kterých bylo na 6,8 milionu.

„Ačkoliv jsme chtěli v loňském roce řešit především expanzi a plánovali jsme výrazně větší růst, hodnotíme rok 2020 v rámci možností velmi pozitivně,“ konstatuje Michal Šmída. „Interně nám pandemie umožnila dělat zásadní změny v našem fungování, které z Twista udělaly udržitelnější byznys,“ doplňuje.

Šéf Twista věří, že se letos opět bude moci vrátit k plánům na expanzi, která by měla pokračovat minimálně Rumunskem, a také že se opět podaří v růstu přesáhnout 100 procent, a to ve většině interně měřených parametrů. Udržitelný byznys však zatím Twisto nemá minimálně v ziskovosti, protože se nakonec proti některým původním předpokladům do černých číslech v roce 2020 nedostalo.

twisto-apple-pay-min

Foto: Twisto

Zaplatit lze s kartou Twisto i přes Apple Pay či Google Pay

Mohla za to mimo jiné také pandemie a zmíněné přenastavování celého byznysu. Pro CzechCrunch Twisto prozradilo, že jeho očištěné výnosy za loňský rok dosáhly 150 milionů korun. Rok předtím se pohybovaly na úrovni 120 až 140 milionů a v roce 2018 v řádech středních desítek milionů. Výhled na černá čísla a přetočení se do zisku posunulo až na rok 2022.

V expanzi a dalším růstu celého byznysu má tuzemskému fintechu pomoci velká investice, která přišla hned zkraje roku. Od globálních investorů Twisto získalo dalších 440 milionů korun a celkově už nabralo téměř 800 milionů. Valuace celé firmy by měla podle informací CzechCrunche přesahovat 1,5 miliardy korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K expanzním plánům se chce Michal Šmída se svými kolegy vrátit i proto, jak se daří Twistu růst v Polsku. Zhruba 60 procent e-shopů, ve kterých si díky Twistu lze odložit zaplacení objednávky, je dnes právě z Polska. U severních sousedů totiž dokázal pražský startup navázat spolupráci s PayU, což je hlavní platební brána tamní e-commerce.

V řeči čísel tak Twistu přibylo do báze spolupracujících e-shopů dalších více než 800 obchodů, čímž se počet subjektů s Twisto Pay, tedy tlačítkem pro odloženou platbu, vyšplhal na 2 400. I díky spolupráci s PayU však má toto číslo podle vyjádření firmy brzy překonat hranici čtyř tisíc.

Celkem už služby Twista využilo za dobu jeho existence přes 1,6 milionu zákazníků, z nichž bylo 70 procent z Česka. Hlavní produkt v podobě Twisto účtu využívá přes 170 tisíc zákazníků, což je meziroční nárůst o pětinu. V rámci účtu je k dispozici fyzická i virtuální platební karta pro placení v obchodech včetně Apple Pay a Google Pay, platba složenek a faktur či dělení společných nákupů.

klarna-1xx

Přečtěte si takéOdložené platby letí. Švédská Klarna je nejhodnotnějším evropským startupemOdložené platby letí. Švédská Klarna je po další obří investici nejhodnotnějším evropským startupem

„V roce 2020 se nám podařilo rozšířit naši produktovou nabídku o ‚třetinku‘ – rozložení online nákupu na tři platby s nulovým navýšením. Tímto jsme se značně přiblížili světovým standardům, které v BNPL (Buy Now Pay Later) panují,“ popisuje jednu z velkých novinek loňského roku Šmída, který plán na převrácení principu splátek a vnímání kreditu popisoval už před rokem.

Mimo příjemnější záležitosti spojené s produktovými novinkami pak muselo loni Twisto řešit i velkou nepříjemnost. Částečně totiž využívalo služby německého Wirecardi, které spektakulárně zkrachovalo, když se zjistilo, že falšovalo své účetní záznamy. Twisto už však v tu dobu přecházelo k jinému poskytovateli a Michal Šmída přiznával, že mělo štěstí v neštěstí.

Odložené platby letí. Švédská Klarna je po další obří investici nejhodnotnějším evropským startupem

Filip HouskaFilip Houska

klarna-1xx

Foto: Klarna

Sebastian Siemiatkowski, šéf fintechového startupu Klarna

0Zobrazit komentáře

O službách jako Twisto nebo Mall Pay jste už pravděpodobně slyšeli. Možná některou z nich i používáte. Tedy pokud je vám blízký přístup odložených plateb, kdy „nakoupíte teď a zaplatíte později“. Podobný princip razí i švédský startup Klarna, který u nás není zase tak známý, protože tu nefuguje, ale právě on byl inspirací i pro zmíněné tuzemské služby a teď v Evropě naprosto boří žebříčky. Minimálně ty, které se zabývají tržními hodnotami.

Loni v září jsme psali o tom, jak Klarna ve své valuaci pokořila Revolut a stala se s hodnotou okolo 10,6 miliardy dolarů nejhodnotnějším evropským fintechem, za což mohla především velká investice ve výši 650 milionů dolarů vedená investory ze Silver Lake Partners. Teď, o zhruba šest měsíců později, je hodnota skandinávského startupu trojnásobně vyšší.

Klarna totiž úspěšně uzavřela privátní fundraisingové kolo, které jí vyneslo závratnou 1 miliardu dolarů, respektive 22 miliard korun. Její tržní hodnota následně vystřelila ke 31 miliardám dolarů a nyní sedí na trůnu vůbec nejhodnotnějšího evropského startupu. Tímto výsledkem překonala i finančně-technologický startup Checkout.com, jenž začátkem ledna vystřelil na 15 miliard dolarů.

Díky nové investici, do které se zapojily skupiny AB Öresund, Sequoia Capital nebo Atomico, si navíc Klarna lépe prošlapává cestu směrem na burzu. O prvotním úpisu akcií firmy (IPO) se spekuluje už delší dobu, ovšem jak na pravou míru uvádí spoluzakladatel a šéf Klarny Sebastian Siemiatkowski, startup nejspíše vsadí na přímou veřejnou nabídku (tzv. DPO, direct public offering).

Klarna_app

Foto: Klarna

Švédská Klarna je nejhodnotnější evropský fintech

Tímto způsobem na burzu vstoupilo v roce 2018 například Spotify a čím dál více firem mu dává přednost před klasickým IPO. Mohou díky tomu nabízet své akcie přímo bez nutnosti najímat drahé prostředníky, přičemž firmám jde v takovém případě obvykle zejména o větší likviditu či možnost pro stávající akcionáře, aby mohli prodat své akcie na trhu, zatímco nutně nepotřebují nový kapitál. Přímou veřejnou nabídku se zřejmě vydá v neméně očekávaném vstupu na burzu i kryptoměnová směnárna Coinbase.

Zatím ale není zřejmé, kdy Klarna na burzu vstoupí. Dostupná čísla vztahující se k finančním výsledkům ale napovídají, že by mohl být o Klarnu jako veřejně obchodovatelnou společnost u investorů velký zájem. Původem stockholmský startup totiž za loňský rok zvýšil své tržby o 40 procent na 1 miliardu dolarů. Na druhou stranu se stále topí v červených číslech – za rok 2020 se čistá ztráta pohybovala okolo 109 milionů dolarů, což způsobily mimo jiné náklady na expanzi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Ačkoliv Klarna zatím v Česku není, působí na sedmnácti trzích, které z většiny tvoří evropské státy. Nechybí ale ani ve Spojených státech. Aktivních má přes 90 milionů zákazníků a více než 250 tisíc obchodníků, přes které lze odložené platby (a další navazující služby Klarny) zprostředkovávat. Z úspěchů globálních startupů navíc mohou těžit i tuzemské služby.

Ostatně zmíněné Twisto v lednu nabralo v investici 440 milionů korun a růst se daří i mladšímu Mall Pay, do něhož investuje ČSOB. Česká e-commerce je v evropském měřítku velmi silným trhem, a tak pokud se Twistu a Mall Pay (odložené platby loni spustila také Equa bank) podaří získat si dostatek obchodníků i zákazníků a dál vylepšovat své služby, může je čekat další růst po vzoru větších konkurentů.