Prestiž a význam vědy je u nás stále větší, říká šéfka Nadace Neuron. Dalibor Dědek jí věnoval 100 milionů
Z Neuronu je nově nadace. Chystá se dál podporovat nadané české vědkyně a vědce a hledá další mecenáše, říká Monika Vondráková.
Monika Vondráková, spoluzakladatelka a ředitelka Nadace Neuron
Přes 130 milionů korun na podporu a popularizaci české vědy, více než stovka oceněných vědkyň a vědců, přes deset let zájmu o výzkum a desítka vědeckých expedic po celém světě. To je výsledek práce Nadace Neuron, jejímž posláním je stát po boku excelentním vědcům a nadaným studentům, rozvíjet moderní mecenášství a propojovat vědu a byznys. V jejím čele je jako spoluzakladatelka a ředitelka Monika Vondráková, která v rozhovoru pro CzechCrunch vysvětluje, kam se samotný Neuron i celá naše společnost během let posunula. A mluví i o významném daru, jejž nadace na své aktivity nyní získala.
„V Neuronu se posouváme dál, a proto jsme se rozhodli založit Nadaci Neuron, která navazuje na současné aktivity v oblasti podpory vědy,“ říká Monika Vondráková s odkazem na to, že dosud Neuron působil v rámci nadačního fondu. Teď jeho dlouholetí podporovatelé, jimiž jsou rovněž Dalibor Dědek, Eduard Kučera, Libor Winkler, Václav Dejčmar, Ondřej Bartoš a Jaroslav Řasa, založili nadaci, v rámci níž chtějí postupně vybudovat silné finanční zázemí, které má zajistit dlouhodobou nezávislost a pokračování aktivit spojených s tuzemskou vědou a výzkumem.
První velký krok v tomto směru udělal miliardář Dalibor Dědek, zakladatel skupiny Jablotron, která vyrábí alarmy. Do nadačního jmění Neuronu se rozhodl věnovat 100 milionů korun. „Věříme, že je to cesta, jak dále posílit vliv vědy na rozvoj společnosti na její cestě k úspěšnější a konkurenceschopnější zemi,“ říká Monika Vondráková, která kromě Neuronu působí i v holdingu Abra, a doufá, že se s takovými příspěvky přidají i další mecenáši. V rozhovoru popisuje, co Nadace Neuron dál chystá, jak se vnímání vědy ve společnosti vyvíjí a proč je důležité, aby nejlepší mozky naši zemi neopouštěly.
Jak hodnotíte letošní Ceny Neuron?
Mám velkou radost ze dvou věcí. Jednak úplně poprvé v historii máme v kategorii pro nadějné vědce čtyři ženy, dokonce je v ní poprvé více žen než mužů. Dlouhá léta jsme měli mezi oceněnými laureáty hlavně muže. Podpora žen ve vědě se v posledních letech hodně posunula a je to skvělé, protože by bez toho nedosáhly takových výsledků. Bádání vyžaduje opravdu hluboký ponor, který zabírá spoustu času, a pokud se žena například rozhodne mít rodinu a děti, musí opravdu hodně dřít. Zároveň je úžasné, že všichni laureáti nějakým způsobem řeší problémy celého lidstva, které aktuálně máme na stole.
V Neuronu udělujete ocenění přes deset let. Kam se celá společnost za tu dobu posunula?
V celé společnosti se udělal obrovský kus práce. Prvotním impulsem, proč jsme Neuron zakládali, byl hrozící odliv špičkových vědců do zahraničí v době hospodářské krize. Když začnou odcházet excelentní a talentovaní lidé, je to pro zemi obrovská ztráta. Zároveň jsme se tehdy zamýšleli nad tím, jak vlastně pomoct, protože věda vždy potřebuje obrovské peníze a my jsme moc peněz neměli. Rozhodli jsme, že budeme zvyšovat prestiž vědců, a musím říct, že v tomto ohledu vidíme velký posun.
Zezačátku vědci vůbec neuměli prezentovat, stáli k publiku zády a nechápali, proč by měli jednoduše ukazovat, na čem pracují, aby tomu rozuměla široká veřejnost. V tom se udělal velký pokrok, přichází mnoho nových popularizátorů, kteří s tím pomáhají. Široká veřejnost si díky tomu začíná uvědomovat důležitost vědců, už je nebere tak, že to jsou jenom nějací lidé, kteří sedí v laboratoři a něco si tam míchají v kádinkách, ale vidí jejich výsledky.
Z Nadačního fondu Neuron je nově Nadace Neuron. Je to spíše technikálie, nebo zásadní milník v historii Neuronu?
Dlouho jsme tuto změnu promýšleli. Nadační fond totiž dosud fungoval v podstatě tak, že jsem na začátku každého roku musela vyběhnout s nůší, abych vybrala další peníze na naše fungování, protože na tom stála stabilita celého fondu. Dopředu jsme nevěděli, kolik peněz vlastně vybereme a jestli je ekonomická kondice našich mecenášů stále tak dobrá, aby mohli přispět. Zároveň jsme před dvěma lety řešili situaci, kdy nám jeden z našich laureátů, který bohužel umíral, chtěl věnovat obrazy – a my zjistili, že jako nadační fond takový dar neumíme přijmout.