Stamilionový obchod Jaroslava Řasy. Baťův obdivovatel a pionýr IT byznysu prodal podíl v Abra Software

Novým většinovým majitelem známého výrobce podnikových informačních systémů je německá investiční skupina Elvaston.

Luboš KrečLuboš Kreč

abra

Foto: Abra Software

Zakladatel Abry Jaroslav Řasa (vpravo) s Monikou Vondrákovou a Martinem Jirmannem

0Zobrazit komentáře

Na přelomu léta a podzimu se na české technologické scéně urodil výrazný byznysový exit – softwarová společnost Abra, kterou založil, vede a spoluvlastní známý průkopník baťovského odkazu Jaroslav Řasa, má nového většinového majitele. Tím se stala německá investiční skupina Elvaston.

Ani jedna ze stran nechtěla prozradit hodnotu obchodu, do německých rukou nicméně přešlo 80 procent firmy s více než třicetiletou tradicí. Marketingová ředitelka Abry a členka jejího nejužšího vedení Monika Vondráková pouze uvedla, že „výše transakce je pro tento segment neobvykle vysoká“.

Podle odhadu CzechCrunche se hodnota firmy musela pohybovat ve vysokých stovkách milionů korun. Z oficiálních dokumentů vyplývá, že za finanční rok, který skončil loni v červnu, vykázala společnost při obratu 280 milionů korun hrubý zisk EBITDA (před daněmi, úroky a odpisy) ve výši zhruba 45 milionů korun. Letošní výkony pak byly ještě lepší. „Meziročně došlo k růstu o 30 procent,“ naznačila Vondráková.

Abra Software se specializuje na vývoj a prodej podnikových informačních systémů. Mezi jejími klienty jsou či byly firmy typu Prusa Research, Liftago, Eset, Saint Gobain, Petrof nebo Pilulka.cz. Společnost působí kromě Česka také na Slovensku a ve Švýcarsku a zaměstnává zhruba 250 lidí.

Jaroslav Řasa, který dosud držel ve firmě podíl 43 procent, ke vstupu investorů uvedl: „Firma rostla, nabídky na odkup přicházely. My jsme nehledali penzi, tak jsme je s díky odmítali. Zvažovali jsme i vstup na burzu, ten nám nakonec nepřišel vhodný.“ Situace se prý změnila s příchodem skupiny Elvaston, jednání probíhala zhruba půl roku. „Bylo jasné, že se shodujeme v pohledu na budoucnost a cítili jsme, že spojení způsobí, že 1 + 1 = 3. Správnost našich kroků byla jasně oceněna i ve valuaci,“ dodal pětapadesátiletý byznysmen.

Elvaston se zaměřuje právě na zavedené softwarové firmy, kterým pomáhá růst a expandovat – a stejný plán má i s Abrou. „Jejím začleněním do naší skupiny jsme získali velmi úspěšný a dynamický technologický dům se sídlem v Praze,“ řekl k transakci managing partner Elvastonu Oliver Thum. „Abra je naší první investicí v regionu a základnou našich aktivit v Česku s cílem působení na evropských trzích,“ dodal. Do úvahy přichází i další akvizice.

jaroslav-rasa

Foto: Abra Software

Zakladatel Abra Software Jaroslav Řasa

Jak Řasa, tak nynější generální ředitel Abry Martin Jirmann budou ve firmě působit i nadále. Zůstávají také všichni dosavadní akcionáři, jen se výrazně umenší jejich podíly. Historie společnosti se táhne do roku 1990 a Řasu k jejímu založení inspirovala kniha od Tomáše Bati. Tehdy vzdal coby vystudovaný kybernetik akademickou dráhu a dal se na byznys. Dodnes je velkým propagátorem baťovského přístupu k podnikání a jeho principy, jak sám říká, se řídí při vedení Abry stále.

S Monikou Vondrákovou pak Řasa patří mezi výrazné filantropy a podporovatele vědy, náleží k hybatelům nadace Neuron, která každoročně oceňuje špičkové vědce. Vondráková, někdejší komunikační ředitelka finanční skupiny RSJ, stála u vzniku Neuronu spolu s miliardářem Karlem Janečkem, jehož role v nadaci se ale postupem času upozadila.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym