Přijeďte objevovat Brno, zve magazín Time Out. Moravskou metropoli zařadil mezi nejlepší odpočinková města Evropy

Jiří SvobodaJiří Svoboda

brno

Foto: M. Lostak/Unsplash

Večerní pohled na Brno

0Zobrazit komentáře

Přestože pandemická doba cestování moc nesvědčí, turismus se pomalu začíná probouzet z covidového deliria a spolu s ním i cestovatelská doporučení od britského magazínu Time Out. V jednom ze svých nejnovějších výběrů evropských měst zařadil i Brno – editory zaujala proměna moravské metropole z industriálního centra na vědecký a technologický hub, naplněný mimo jiné i zajímavými gastronomickými podniky.

Brno se konkrétně objevilo na druhém místě (za francouzským Arles) na soupisce měst vhodných na odpočinkový turismus či víkendové prozkoumávání. Editoři ho nazvali jako „moravský Manchester“ a k dobru populárnímu českému vtipu trefně popsali jako město „mezi Prahou a Vídní“.

Nečekejte však otřepané narážky na brněnský orloj. Time Out si všímá atrakcí, které na fotkách obvykle vidět nejsou, jako třeba podzemního protiatomového bunkru 10-Z z doby komunismu, nacházející se na úpatí vrcholu, jemuž říká doma hrad Špilberk, nebo obdobné stavbě zvané Denis, která je pod Katedrálou svatého Petra a Pavla na Petrově.

Nezapomíná ani na stále vytříbenější gastronomickou scénu v Brně a čtenáře zve například do podniku Element nebo legendárního Výčepu na stojáka – ten se nachází na Jakubském náměstí, které zejména během horkých letních nocí velmi žije. Nemalý podíl na tom má i místní mladá populace, složená ze studentů čtyř vysokých škol.

Time Out připomíná i kavárny Café Momenta a Café Placzek. Z dalších podniků pak vybírá Atelier Bar & Bistro a Rotor Bar. Právě barové scéna patří v posledních letech k hlavním chloubám druhého největšího českého města, o což se zasloužila třeba i skupina Lidi z Baru, pod kterou spadají podniky Super Panda Cirkus, 4pokoje nebo Bar, který neexistuje. Ta ostatně před pár dny přišla i se svým vyhlášeným Turbomoštem založeným na NFT.

brno_aneta-voborilova-vtl9b9-zhy0-unsplash

Foto: A. Vobořilová/Unsplash

Brno

Nutno podotknout, že seznam měst, do kterých se vyplatí vyrazit třeba na víkend, nabízí i další zajímavá místa, která ne vždy stojí na prvních stránkách turistických průvodců. Time Out vyzdvihl například město Turku, přezdívané „finská Paříž“, nebo dánské Odense, které je shodou okolností partnerským městem Brna.

Na třetím místě, tedy za Brnem, se umístil litevský Kaunas, které bude příští rok Evropským městem kultury. Není to zároveň poprvé, co české luhy a háje zaujaly editory tohoto magazínu. Ve výběru nejvíce trendy ulic světa letos bodovala Křižíkova v pražském Karlíně a Praha byla v anketě mezi jeho čtenáři zvolena i jako nejkrásnější město na světě.