Přinesl elektrickou revoluci, na svého nástupce však stále marně čeká. Roadster od Tesly slaví 15 let

Mnozí o ní mluví jako o přelomovém modelu, i přestože se jí prodalo jen pár tisíc kusů. Teslu Roadster dostali první zákazníci před 15 lety.

heavytesla4

Foto: SpaceX

Muskův Roadster první generace

0Zobrazit komentáře

Přestože Roadster od Tesly nebyl pro firmu Elona Muska tím největším úspěchem, znamenal pro ni zásadní zlom. Někteří jej dodnes označují za automobil, který před patnácti lety odstartoval elektrickou revoluci. Tu další měl přinést jeho nástupce, který byl představen v roce 2017. Zákazníci na něj však čekají dodnes.

Až bude vesmírný turismus zcela všední kratochvílí, možná se jedním z bodů zájmů na hvězdné mapě stane zcela nepatrná červená tečka plující volným prostorem. Jde o Teslu Roadster Elona Muska, který ji poslal na vesmírnou misi v únoru roku 2018 coby demonstraci schopností programu společnosti SpaceX.

Je to jednak věčné memento Muskovy excentričnosti, ale i symbol odkazující na počátky změn v automobilovém průmyslu. První generace Roadsteru byly sice vyrobeny jen dva tisíce kusů, ovšem modelu se podařilo dobře demonstrovat, že auto jezdící pouze na elektřinu není nesmysl a že může konkurovat konvenčním vozidlům.

Vývoj Roadsteru však Teslu bolel. Inženýrům se zpočátku nedařilo spojit technologie od svých dodavatelů Lotusu a AC Propulsion. Přesto byly nakonec první dodávky spuštěny, a to přesně před patnácti lety, jak Tesla připomněla v týdnu na svém twitterovém účtu.

Automobilka na Roadster navázala ikonickým Modelem S, který si od základu postavila sama a při jehož vývoji využila know-how, které získala právě na projektu sportovního elektromobilu. Zbytek historie Tesly je již známý. Postupný růst popularity jí umožnil otevírat nové projekty, mezi kterými se po čase objevila i druhá generace Roadsteru.

Ta byla nečekaně odhalena v roce 2017 s tím, že k prvním zákazníkům se nadupaný elektromobil dostane v roce 2020. Tesla slibovala příchod skutečně extrémně výkonného vozu, který dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 1,9 sekundy a jehož dojezd se bude blížit k magické hranici jednoho tisíce kilometrů. Ihned se také otevřely rezervace spojené se zálohou od 50 do 250 tisíc dolarů.

Jenže i po téměř šesti letech od premiéry je druhý Roadster stále jen projektem na papíře. V roce 2020 Musk oznámil, že se Tesla začne soustředit na projekt Cybertrucku a nový Roadster pro ni zatím není prioritní. Zahájení dodávek se tak posunulo až na rok 2022. Jenže později přišla další změna s tím, že novinka dorazí nejdříve v roce 2023.

Zda se letos skutečně dočkáme, je ovšem otázkou. Je logické, že Tesla preferuje vysokobjemové modely, které generují zisky. A to je potřeba zvláště v těchto dnech, kdy se musí potýkat s upadajícím zájmem o své vozy. Proto lze očekávat, že se druhé generace Roadsteru nejspíše nedočkáme ani letos. Tesla je v otázce celého programu stále velmi skoupá na jakékoliv informace, což příliš nadějí také nevyvolává.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym