Připravil lidi o desítky miliard a otřásl kryptosvětem. Po velkém krachu teď projekt Terra opět ožívá

Terra zkrachovala, ať žije Terra! Jihokorejský vývojář sice kvůli krachu svého projektu připravil lidi o obrovské peníze, ale zkouší to znovu.

terra2Komentář

Foto: Depositphotos/CzechCrunch

Projekt Terra zkrachoval, ale hned se objevil nástupce Terra 2.0

0Zobrazit komentáře

Bernie Madoff v roce 2009 připravil investory o 60 miliard dolarů a byl odsouzen na 150 let vězení. Do Kwon v roce 2022 připravil investory o 60 miliard dolarů poté, co se kryptoměna Luna propadla na 0 dolarů, aby následně vytvořil Lunu 2.0. Právě takové srovnání neslavně proslulého investičního bankéře, který se postaral o největší zpronevěru v dějinách Spojených států, s jihokorejským vývojářem, jenž se zase postaral o dosud jeden z největších krachů v kryptosvětě, koluje v posledních dnech po internetu. Do Kwon totiž na krach rychle zapomněl a ve svém projektu pokračuje.

Co se vlastně s kryptoprojektem Terra stalo a jak to pokračuje dál? Celou situaci bedlivě sledují Petr Fiala a Petr Hotovec z technologické společnosti SoftVision, která vyvíjí systém automatizovaného algoritmického obchodování a nedávno spustila regulovaný hedge fond p-hat, přičemž i ten využívá plně automatizovaný systém k obchodování kryptoměn. V komentáři pro CzechCrunch nyní vysvětlují, jak se projekt Terra znovuzrodil a jestli mu ještě vůbec jde důvěřovat.

***

Od pádu kryptoměny Terra (Luna) už uplynuly více než tři týdny a zatím to vypadá, že námi vyslovená predikce o nalezení nové zůstatkové hodnoty limitně blízko číslu 0 se ukázala jako správná. Od uveřejnění našeho prvního komentáře se spustila další lavina propadů, během kterých Terra ztratila dalších 99,9 % a v současnosti se obchoduje za zhruba jednu setinu centu amerického dolaru ($0,0001).

Pro srovnání – přesně před měsícem, tedy 1. května, se obchodovala za zhruba 80 amerických dolarů. Za jediný měsíc ztratila neuvěřitelných 99,9999 %. Prostou matematikou tedy můžeme dojít k závěru, že aby investor, který kryptoměnu Terra držel k 1. květnu, dostal své peníze zpět, musela by vyrůst o neuvěřitelných 80 000 000 % (ano, není to překlep – osmdesát milionů).

Matematika je v tomto směru neúprosná, jednou ztracený kapitál je velice těžké získat zpátky, a jak nedávno napsal jeden z našich oblíbených myslitelů této doby, Nassim Taleb (autor knihy Černá labuť): „All that matters in finance is a drawdown“ (česky: „Všechno, na čem ve financích záleží, je drawdown – pokles od dosaženého maxima po své minimum).

kwon

Foto: Terraform Labs

Zakladatelé Terraform Labs Daniel Shin a Do Kwon

Právě drawdown totiž ve svém důsledku slouží jako vodítko, kolik investor maximálně ztratil z nejvyšší dosažené hodnoty svého portfolia. A s drawdownem přes 99,9 % se Terra jeví jako čirý gamble. To si uvědomila i společnost Terraform Labs spolu se zakladatelem kryptoměny Do Kwonem a namísto snahy projekt zachránit ve stávající podobě přišli s novou kryptoměnou Terra (ano, jmenuje se stejně, ale jedná se o jinou kryptoměnu, jak vysvětlíme níže).

V klasickém světě financí by někdo s takovou reputací jen stěží mohl pomýšlet na to, že bude mít stále důvěru investorů. Světe div se, Do Kwonovi se to částečně povedlo. Během několika dní od fatálního propadu Terra a TerraUSD se Do Kwonovi a Terraform Labs podařilo přijít s plánem, jak kryptoměny „zachránit“.

Ve hře bylo více variant. Do Kwon se rozhodl pro záchranu komunity, na kterou je navázáno velké množství projektů. Takový krok dával oproti ostatním návrhům největší logiku. Řešení zahrnuje zejména následující kroky:

  • Vytvoření nové kryptoměny Terra (Luna), která je (prozatím) bez stablecoinu. Původní kryptoměna se přejmenovala na Terra Classic (Lunc) – původní blockchain s přetrvávajícími vadami tokenomiky a stablecoinem TerraUSD (nově pojmenovaným TerraClassicUSD).
  • Nově vytvořenou Terru obdrželi 28. května v různém poměru držitelé původních kryptoměn, které se dnes již jmenují Terra Classic a TerraClassicUSD. (Detailně je vše popsáno v návrhu od Do Kwona zde.)
  • Mezi tyto držitele bude nově vzniklá Terra uvolňována postupně v závislosti na tom, kolik kryptoměny Terra Classic původně drželi. Tím se má zamezit tomu, aby nedošlo k prodeji velkého množství kryptoměny Terra hned po spuštění, což by pravděpodobně vedlo k masivním prodejům a dalšímu krachu.
  • Dle slov Do Kwona je nově vzniklá Terra zaměřená na komunitu developerů napojených na blockchain Terra. Je to snaha zachránit komunitu a naakumulovaný lidský kapitál, který je s ekosystémem spojený.

Snahy Do Kwona a Terraform Labs se nyní upírají zejména na nově vzniklou Terru. Terra Classic a TerraClassicUSD budou stále existovat vedle nově vzniklé kryptoměny Terra, avšak budou upozaděny a osobně si myslíme, že časem zaniknou.

Nová Terra poběží na zcela jiném blockchainu, který s Terra Classic a TerraClassicUSD nebude mít kromě jména a lidí stojících za oběma projekty nic společného. Samotná komunita kolem Terry nyní tápá a většina projektů postupně migruje z Terra Classic na Terra. Zmatená však není jen komunita, ale také většina kryptoměnových burz, přičemž na většině nyní dochází k zalistování nově vzniklé Terry a na mnoha burzách Terra koexistuje s Terrou Classic.

luna_7d_graph_coinmarketcap

Foto: CoinMarketCap

Vývoj ceny kryptoměny Terra 2.0 (Luna) za poslední týden

Jak na původních kryptoměnách Terra Classic a TerraClassicUSD, tak na kryptoměně Terra dochází k zajímavým cenovým pohybům. Zatímco Terra Classic a TerraClassicUSD se denně hýbou o desítky procent nahoru a dolů, nově vzniklá Terra zaznamenala nejprve pád z 18 dolarů na 4, aby následně opět o více než 100 % posílila. Například během tohoto týdne došlo po zalistování na kryptoměnové burze Binance k nárůstu ceny kryptoměny Terra zhruba o 40 %, takže je stále velké množství lidí, kteří týmu Terraform Labs důvěřují.

Myslí to vážně?

Pokud jste dočetli až sem, jistě už nechcete v životě vidět žádnou variaci na slovo Terra. Pojďme se tedy po seznámení s dosavadním vývojem zaměřit na to, co můžeme kolem celého projektu v budoucnu očekávat. Koneckonců nic není starší než včerejší noviny.

Určitě jste si během čtení položili otázky jako: „Co se to v tom kryptu děje, jak může někdo vymazat 60 miliard dolarů tržní kapitalizace a za dva týdny spustit nový projekt a nejít místo toho do vězení?“ nebo „Proč vůbec pokračují dál, vždyť kdo by do toho mohl investovat?“ Pokud ano, tak nejste sami. Pojďme si tyto otázky blíže rozebrat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro zkušené kryptoměnové harcovníky není pád kryptoměny z důvodu fatální chyby v blockchainu nebo v tokenomice (designu) kryptoměny ničím novým. Paralela se jistě nabízí s projektem BitConnect, který se zapsal do historie na konci minulého býčího cyklu, když v roce 2018 investory připravil o zhruba 3,5 miliardy dolarů.

BitConnect vykazoval – podobně jako ekosystém kryptoměny Terra – znaky takzvaného Ponziho schématu a pyramidové hry. Zejména základní rys, že investice původních investorů je zúročována na základě vkladů, kterými přispívají nově příchozí investoři. Celý systém funguje, dokud panuje všeobecná důvěra v další růst projektu, a velice rychle fungovat přestane v okamžiku, kdy se sentiment na trhu otočí. Podobné variace na Ponziho schéma jsou v kryptoměnovém prostředí velice častým jevem.

Ethereum ukazuje, že jde přežít

Je tedy projekt Terra mrtvý? Těžko říct. Pamětníci jistě vzpomenou, že fatální chybu v designu měla i druhá nejsilnější kryptoměna Ethereum a v létě roku 2016 kolem ní panovala podobná situace jako nyní panuje kolem Terry. Tehdy v červenci 2016 došlo k hackerskému útoku na vlajkovou aplikaci na blockchainu Etherea jménem DAO a ke krádeži 60 milionů dolarů – což byly tehdy velké peníze, ačkoli dnes se to zdá jako kapka v moři vzhledem k tomu, že Terra odepsala o tři řády více.

Komunita kolem Etherea se tehdy nemohla shodnout, zda by mělo dojít k vrácení ukradených prostředků původním vlastníkům, nebo zda by se v souladu se základním principem kryptoměn – decentralizací – nemělo do transakcí na blockchainu centrálně zasahovat. Nastalo tedy rozštěpení na Ethereum, kde došlo velmi zjednodušeně k vrácení ukradených prostředků, a na Ethereum Classic, kde se do transakcí nezasáhlo a prostředky zůstaly hackerům.

rbf-dusan

Přečtěte si takéRockaway Blockchain Fund stihl z Terry vyskočit. Zhodnocení? 18 000 %Kryptoprojekt Terra se zřítil, ale Rockaway Blockchain Fund ho opustil včas. Zhodnocení? 18 000 %

I přes tyto porodní bolesti a ztrátu důvěry velké části komunity, která Ethereu vyčítala porušení decentralizace, se z Etherea stala druhá největší kryptoměna, na které funguje většina kryptoměnových projektů. Příběh Etherea ukazuje, že fatální chyba nemusí znamenat konec projektu a že ztráta důvěry může být jen dočasná.

Patří do vězení?

Půjde tedy Do Kwon do vězení? Když někdo vymaže vyšší desítky miliard amerických dolarů (ztráty na Terra a TerraUSD), vytvoří tím velké množství velmi naštvaných lidí. Osobně bychom se nedivili, kdyby trestních oznámení v různých jurisdikcích byly už nyní stovky. Jsme si téměř jistí, že trestní stíhání ho nemine. Nemusí k tomu ale dojít hned.

Zakladatel výše zmíněného BitConnectu, Satish Kumbhani, byl ve Spojených státech formálně obžalován až letos v únoru, tedy čtyři roky poté, co projekt BitConnect zkrachoval. Nyní mu hrozí až 70 let za mřížemi.

V případě kryptoměny Terra jsou škody vzniklé investorům řádově mnohem větší než z jakéhokoli jiného kryptoměnového projektu. Objemem odpovídají škodám, které způsobil Bernard Madoff svým Ponziho schématem ve světě tradičních financí, za nějž byl potrestán pobytem za mřížemi v trvání 150 let. Madoff svým chováním způsobil revoluci ve finanční regulaci a navždy proměnil svět financí. Do Kwon pravděpodobně způsobí revoluci v regulaci kryptoměn.

terraclassicluna

Foto: CzechCrunch

Z původní kryptoměny je Terra Classic, nová zůstává Terra

Je otázkou, zda je Luna jediným shnilým jablkem v koši plném takřka dvaceti tisíc kryptoměn – ano, přesně tak vysoké číslo uvádí server CoinMarketCap, který navíc nesleduje všechny kryptoměny, ale jen ty, které jsou veřejně obchodované na alespoň jedné kryptoměnové směnárně a splňují další technická kritéria. Mnoho kryptoměnových projektů, které známe například i z Česka, se do tohoto seznamu tedy vůbec nedostane.

Pro srovnání – v prosinci 2017, když v kryptoměnovém prostředí kulminovalo období předchozího býčího trhu, bylo na serveru CoinMarketCap kolem dvou tisíc kryptoměn. Vzhledem k tomu, že jich je tolik, můžeme očekávat, že Terra nebude jediným problematickým projektem tohoto cyklu. I během dotcom horečky se mnoho projektů ukázalo jako podvod a skončily na nule. Nicméně velké množství podvodných projektů ještě nevylučuje, že se z kryptoměn postupně stane respektované aktivum a z některých kryptoměnových projektů vyroste nový Apple, Google nebo Microsoft.

Na závěr vás jistě zajímá, zda má smysl do nové kryptoměny Terra investovat. Na to vám můžeme říci jen, že nevíme. Kdybychom byli dobří ve „stockpickingu“ kryptoměn, nezaložili bychom si fond na jejich algoritmické obchodování, ale hledali bychom pomyslné kryptoměnové diamanty na hnojišti, kterým kryptoměnový trh nyní bezpochyby je.

Trh kryptoměn byl vždycky divoký, a jak již bylo řečeno na začátku – důležitější než udělat velký zisk je hlavně zajistit se proti velké ztrátě, protože z velké ztráty se vám bude špatně hrabat zpět. Nastavení procesů řízení rizik k zamezení ztráty portfolia je v investování klíčové, a pokud to neumíte, raději svěřte své prostředky profesionálům. Nebo běžte na pivo, dokud ještě nestojí 70 korun za půllitr.

Přes české Confirmo tečou stamiliony v kryptoplatbách. Může je přijímat každý obchůdek, stačí mobil

Šéf firmy Daniel Houška věří, že budoucností kryptoměn jsou stablecoiny. Právě ty pomohou, aby se s kryptem začalo platit všude a běžně.

Luboš KrečLuboš Kreč

houska-3

Foto: Lavin Nguyen/CzechCrunch

Daniel Houška z Confirma

0Zobrazit komentáře

Alza nedávno oznámila, že jen za rok 2021 u ní kryptem lidé zaplatili za zboží za více než 200 milionů korun. Společností, která pro největší e-shop transakce v bitcoinu procesuje, je Confirmo. Její šéf a spoluzakladatel Daniel Houška patří k nejzkušenějším postavám zdejší kryptoscény. A teď má v plánu nejen zintenzivnit svůj byznys, ale především dostat kryptoplatby do každého obchůdku či na farmářské trhy.

Dan Houška a Roman Valihrach si prý zbyli. „Jinak se to ani říct nedá,“ směje se prvně jmenovaný. Nevzpomíná na mateřskou ani na základní nebo střední školu, ostatně on je z Pardubic a kolega ze Zlína. Vypráví o univerzitě, o pražské VŠE, kde se na přelomu milénia s o dva měsíce starším kolegou potkal: „Bylo to na sportech, na lyžování a na tenisu. Kam jsem přišel, tam byl Roman. Asi jsme si byli souzeni.“ A skutečně, sport jako by je spojil – i po vysoké škole si zůstali nablízku, začali podnikat a stali se průkopníky kryptoměn dávno předtím, než to bylo in. Vlastně ještě předtím, než kryptoměny, jak je známe dnes, existovaly.

„Dělali jsme weby a začali jsme stavět cosi jako Heureku pro online kasina. Tam jsme se dozvěděli o projektu e-gold. Byl to vlastně předchůdce kryptoměn. Digitální platební systém, který byl krytý zlatem,“ říká Houška s tím, že s virtuálními mincemi e-gold začali obchodovat, měli internetovou směnárnu, jenže pociťovali, že to není ono – systém měl svého majitele, který když se v roce 2008 dostal do problémů, zkomplikoval život i jim.

Rok 2008 byl zároveň rok, kdy Satoshi Nakamoto zveřejnil white paper o bitcoinu. „Dan se o bitcoinu dozvěděl na nějakém programátorském fóru. Začali jsme to číst pořád dokola a přišlo nám to geniální. Hlavně ta decentralizace, že nejste závislí na žádném jednom člověku nebo jedné vládě,“ doplňuje Roman Valihrach. Postupně si s bitcoinem začali hrát, těžili ho a v roce 2012 začali chystat vlastní bitcoinový byznys: jednak kryptoburzu a směnárnu Coinmate, jednak platební bránu pro obchodníky BitcoinPay, kterou později přejmenovali na Confirmo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Obě služby pustili do světa na přelomu let 2013 a 2014, když se objevil první bitcoinový boom – cena během roku vystřelila ze 140 dolarů až skoro na 1 200 dolarů. Tehdy do něj naskočila především ajťácká a programátorská komunita. K širší veřejnosti a do běžného retailu se dostával pomaleji, víc mu pomohla další cenová mánie o čtyři roky později. Ostatně Valihrach i Houška říkají, že cena bitcoinu se vyvíjí ve čtyřletých cyklech a dosavadní bull-markety tomu odpovídají, protože se odehrály v letech 2013, 2017 a 2021.

Oba podnikatelé spolu úzce spolupracují dodnes, ovšem jejich pozice se posunuly. Po nedávném vstupu investičního fondu Miton C se jejich firmy začaly vzájemně oddělovat. A zatímco Valihrach si vzal na starost burzu Coinmate, Houška funguje jako CEO v Confirmu. Ve společnostech ale drží oba i nadále podíly.

Confirmo je menší z dvojice podniků a pracuje pro něj zhruba desítka lidí. A na rozdíl od burzy Coinmate, která k sobě láká retailové investory a běžné střadatele, je Confirmo zaměřené na firemní klientelu. Té nabízí bránu, přes kterou mohou akceptovat platby v kryptu. „Momentálně to je bitcoin, bitcoin lightning a litecoin. Budeme ale přidávat i další kryptoměny, například ethereum, protože to po nás zákazníci chtějí. Podle mě to sice nedává tak úplně smysl, protože speciálně u etherea se platí za každou transakci vysoké poplatky v desítkách dolarů, ale když to klient žádá, chci mu vyhovět,“ vysvětluje Houška.

valihous

Foto: Nguen Lavin/CzechCrunch

Roman Valihrach a Daniel Houška

A kdo že jsou klienti? Jedním z prvních velkých hráčů, který se s Confirmem dohodl na spolupráci už v roce 2017, byla jihočeská společnost GoPay, která zprostředkovává platební technologie tisícům e-shopů v Česku a na Slovensku. Její šéf a zakladatel Pavel Schwarz je velkým fanouškem kryptoměn a blockchainu. Z dalších velkých hráčů se na Houškův tým spoléhají v Alze nebo v General Bytes, což je český výrobce bitcoinových bankomatů, který je dvojkou ve svém oboru na světě.

„Momentálně nás používá asi 60 firem. Z pohledu množství transakcí pro nás ovšem nejsou největšími klienty e-commerce hráči, ale forexové burzy,“ říká trochu překvapivě spoluzakladatel Confirma, které je partnerem našeho speciálu Průvodce světem krypta. A dodává, že nově rozjeli spolupráci například s českou, ale globálně působící společností FTMO, která amatérských traderům a burzovním obchodníkům nabízí speciální investiční platformu a série testů a školení. Řečí čísel Confirmo měsíčně zprocesuje platby za čtyři až sedm milionů eur, tedy mezi 100 a 170 miliony korun, přičemž denně jde o 400 až 600 transakcí.

Celé to funguje na vlastně poměrně jednoduchém principu: obchodník si u Confirma otevře účet, propojí se s jejich účtem a umístí rozhraní pro platbu bitcoinem na své stránky. Zákazník pak zaplatí prostřednictvím své kryptopeněženky, prostředky odejdou na účet Confirma, to je následně smění na burze s aktuálně nejvýhodnějším kurzem a obchodníkovi odešle na účet klasickou měnu, například koruny.

valihrach-hp

Přečtěte si takéKaždý by měl držet krypto. Propady ukazují jeho sílu, říká šéf české burzyKaždý by měl držet krypto. Propady ukazují sílu bitcoinu, čeká ho růst, říká šéf české burzy Coinmate

„Obvykle to děláme tak, že obchodníkům peníze posíláme třeba jednou za týden, tedy ne po každé realizované platbě,“ doplňuje Houška. Určitá časová prodleva mu dává příležitost s kryptoměnami pracovat a na kurzových rozdílech i něco vydělat, jeho standardní odměna je ale 0,8 procenta z každé transakce, rozhodující je přitom cena v momentě nákupu klientem. „Kryptem se dá platit jen asi ve dvou procentech e-shopů, takže prostor pro růst je enormní,“ říká.

Jenže Confirmo by se chtělo čím dál víc odlučovat od klasických měn, pro které dnes funguje jako specifický převodník nebo směnárník: „Chtěli bychom se co možná nejvíc pohybovat v prostředí kryptoměn a dosáhnout toho, že naši zákazníci nebudou žádat směnu za klasické měny, ale budou si krypto chtít držet a my jim ho budeme třeba spravovat. Tam se pak dají nabídnout různé nové služby, navíc tam nesahá tak přísná regulace.“

Aby něco takového bylo možné, je mimo jiné nutná další osvěta i mezi obchodníky. Což je i jeden z důvodů, proč Houška a spol. vypouští do světa novou aplikaci, která umožní přijímat platby kryptem komukoli včetně malých kamenných krámků. Stačí mít k dispozici chytrý mobil a připojení k internetu. Prodejce si aplikaci zdarma stáhne, udělá si registraci u Confirma a pak při platbě jen vygeneruje QR kód, který si zákazník načte ve své krypropeněžence. „Platby trvají obyčejně pár sekund, maximálně do minuty u bitcoinu,“ vysvětluje Dan Houška.

mitonc

Foto: Filip Kartous

Tým Miton C: Nikos Balamotis, David Bala, Ondřej Raška, Jiří Zlatohlávek

Je tohle vše, co pomůže tomu, aby lidé víc platili kryptem? „Není. Jednak bude nutná nějaká aspoň základní regulace, což už se začíná dít, jednak budou důležité funkční stablecoiny. Právě ty totiž zajistí pevnost cen a to, že lidé nebudou mít krypto strach používat. Teď hodnoty kolísají, u stablecoinů to bude dané. Jasně, krach terry ukázal, že to je pořád experimentální pole, ale má to velký potenciál.“

Svého času si dokonce Dan Houška pohrával s myšlenkou založit vlastní stablecoin navázaný na českou korunu, ale vyhodnotil si to jako příliš pracný experiment, navíc s vysokou pravděpodobností neúspěchu – doba je prý pořád ještě neklidná, lidé se s kryptem a jeho podobami zatím stále seznamují, takže není na místě zbytečně riskovat.

A změní se to, až i do českého práva vstoupí regulace, která nyní vzniká na evropské úrovni pod zkratkami MiCA a AML6? „Sice nová regulace zadusí punk, který je s kryptem spojený, ale je to nutná a nevyhnutelná cesta. Navíc to otevře dveře bankám, které jsou vůči němu právě kvůli chybějící regulaci extrémně opatrné. Jako si dnes můžete koupit kryptoměnové deriváty přes Revolut, tak to za pár let půjde i na účtech tradičních bank. Jsem o tom přesvědčený,“ říká.

Daniel Houška, který zažil už několik propadů na kryptoměnovém trhu, tedy zůstává i po letošním výplachu, kdy například bitcoin mezi lednem a květnem oslabil o 30 procent, v klidu: „Nic mě nepřekvapí a obecně se to sune vzhůru. Pořádné věci se teprve začnou dít, nebojte.“