Přišla tiše, dopadá hlasitě. Revoluce v IT přináší senzory na motýlech i digitální lidi, říká odborník
Budoucnost nepřichází postupně, ale ve skocích. Jeden z nich právě prožíváme, ukazuje technologický šéf Trasku, firmy s obratem přes 1,5 miliardy.
Jan Antoš, CTO společnosti Trask
„Svět IT se mění více než kdykoliv předtím,“ říká Jan Antoš, technologický šéf společnosti, která zaměstnává přes tisíc IT odborníků a do světa digitalizace pomáhá stovkám firem, včetně největších jmen bankovního, energetického i automobilového průmyslu. Množství a rychlost změn jsou takové, že je obtížné je vstřebávat jak pro jednotlivce, tak celé firemní týmy, dodává.
Jan Antoš z Trasku sleduje přístup firem i jednotlivců k technologiím dlouhodobě. A aktuální stav popisuje jako souběh mnoha technologických inovací, které způsobí naprostou revoluci v tom, jak tvoříme a využíváme IT. Revoluce je ale nenápadná a žádná jedna technologie neudělá zásadní změnu. Jejich kombinace nás ale přenáší do úplně nové epochy – do doby, kde stávající postupy a procesy kolem IT budou naprosto nedostatečné.
To, čím v oblasti IT procházíme, celé globální změny, ke kterým dochází, ale i předpovědi dalšího vývoje, uvedl Antoš na letošní konferenci Trask Future Insight.
***
Velká demokratizace
Většina z viditelných trendů směřuje k rozšíření IT daleko za hranice komunit a použití, v nichž jsme ho dosud byli zvyklí vídat. V Trasku vidím, že naše role se za poslední měsíce stále výrazněji mění z dodavatelské na konzultační. Místo doručování řešení po nás klienti poptávají spolutvorbu jejich byznysu. Podílíme se nejen na řešení problémů, ale na jejich samotné formulaci. Čím dál častěji se účastníme tvorby zadání a spolu vymýšlíme, co bude nejlepší pro klientovu budoucnost. Byznys a IT se propojují a vytvářejí agilní týmy.
Tentýž pohyb se odehrává i obráceně. Externí i interní IT se posouvají od tvoření k podpoře. Už nemají monopol na vymýšlení technologií. Podílí se na něm řada jiných oddělení, kolegů a entit – partneři, externí dodavatelé, lidé z úplně jiných oddělení. Pomáhají k tomu low-code a no-code přístupy, ale především změna v přemýšlení o IT.
Místo aplikací tak postupně začínáme tvořit platformy. Sady nástrojů, které si uživatel použije sám podle svého. Zatímco aplikace mu přímo nabízela, co má udělat, platforma mu demokratičtěji umožňuje zvolit si řešení sám.
Doba ekosystémová
Do roku 2025 bude 95 procent nových digitálních iniciativ vystavěných na cloudových platformách. Cloud je stejně zásadní, byť nenápadnější revoluce jako současný boom strojového učení. A rozhodně nejde jen o to, že naše aplikace běží v cloudových instancích nebo kontejnerech.
Vývoj směřuje od interních API k externím API, od best-of-breed řešení k ekosystémům. Zásadní pro budoucí architekturu našich IT systémů je kombinace cloud-native přístupu, SaaS řešení a využívání API třetích stran. Čeká nás další vlna, kde od vývoje řešení vlastními silami (velmi rozšířená v agilních týmech) půjdeme zpět k využití hotových řešení – ale jinak, z menších kostiček předintegrovaných mezi sebou a připravených v serverless infrastruktuře.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.