Přivítejte Zaklínače u svého stolu. Fantasy deskovka Starý svět právě dorazila do českých obchodů

Kickstarter už skvěle hodnocená desková hra uchvátila. Necháte se plastovým Zaklínačem a jeho kartičkami okouzlit také?

Michal MančařMichal Mančař

zaklinac-stary-svet-boxed

Foto: Blackfire

Zaklínač: Starý svět vyšel v češtině

0Zobrazit komentáře

V kampani na Kickstarteru před dvěma lety vybral Zaklínač: Starý svět téměř sedm milionů eur, tedy kolem 160 milionů korun. Teď se velkolepá stolní hra zasazená do oblíbeného fantasy světa konečně dostává do rukou hráčů. Nikoliv jen podporovatelů z crowdfundingu, ale i k zájemcům, kteří zamíří do deskoherních obchodů. Včetně těch českých.

Zaklínač už dávno není jen série fantasy knih od polského autora Andrzeje Sapkowského. Vyrostla z něj světově slavná značka, která má vedle povídek a románů několik – velmi úspěšných – videoherních adaptací, komiksů či nepřebernou nabídku merchandisingu. Řady zaklínačovských produktů rozšířila i očekávaná desková hra Zaklínač: Starý svět. A nemusíte být obřími fanoušky lovce příšer Geralta z Rivie, abyste si ji užili. Byť to samozřejmě zážitek znásobí.

„Zaklínače: Starý svět bych doporučil všem fanouškům zaklínačského univerza a příběhových fantasy her,“ říká pro CzechCrunch Michal Ekrt z vydavatelství Blackfire, jež u nás hru distribuuje. Po úspěšné kickstarterové kampani z roku 2021 se titul inspirovaný počítačovými adaptacemi Zaklínače od polského studia CD Projekt postupně dostával k podporovatelům. Nyní se konečně objevuje i v domácích obchodech a s českým překladem. Jak se ale Zaklínač hraje?

„Hráče čeká běhání po mapě, souboje s monstry i jinými zaklínači a vyhodnocování různých náhodných událostí. A samozřejmě vývoj schopností vaší postavy. Celá hra je řízená kartami, kdy váš balíček slouží pro pohyb po mapě, ale i k vytváření kombinací pro souboje. Zároveň karty představují životy vašeho zaklínače,“ popisuje Ekrt. Příběhově je hra zasazená do doby před knižní a herní dobrodružství Geralta a jeho přátel, obsahuje však známá monstra i bojovníky z různých zaklínačských škol.

zaklinac-stary-svet-01

Foto: Blackfire

Zaklínač: Starý svět je stolní zábava pro jednoho až pět hráčů

Zájemci si mohou zvolit mezi základní verzí (k sehnání od zhruba 1 700 korun) a deluxe edicí s osmadvaceti plastovými figurkami monster (přibližně 3 600 korun). Hra je dostupná v češtině včetně tří rozšíření, jež byla odemčena v rámci crowdfundingu. Zaklínač: Starý svět je určený pro až pět hráčů, recenze se nicméně shodují na tom, že v menším počtu je o něco zábavnější. Podporuje také sólo hraní.

V kombinaci luxusní i obyčejné varianty se do českých obchodů dostane přes deset tisíc kusů lokalizované hry. „Překlad vedl Ondřej Šesták, který lokalizoval třeba karetní Hru o trůny. Na korekturách se podílel i Marek Tvrdý, autor mnoha překladů deskových i počítačových her,“ dodává Ekrt. Podle dřívějších informací se do lokalizace měl zapojit i Jakub Mařík, překladatel knihy Zaklínač a jeho svět.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Witcher: The Old World, jak zní anglický název hry, není prvním stolním zpracováním tématu. Ale oproti titulu Zaklínač: Dobrodružná hra z roku 2014 sklízí mnohem zajímavější hodnocení. Na serveru BoardGameGeek, obdobě ČSFD pro deskové hry, má dřívější pokus 6,3 bodu z deseti. Zato Zaklínač: Starý svět si u uživatelů BGG vysloužil mnohem příznivější verdikt ve výši 8,2 bodu.

Desková novinka bude velice povědomá znalcům videoher. Na jejím vzniku se totiž kromě studia Go On Board podílela i polská společnost CD Projekt – a stolní hra vychází z vizuální podoby jejího Zaklínače 3, skvěle hodnocené a také finančně úspěšné hry na hrdiny pro PC i konzole. Také díky její fanouškovské základně se deskovka před dvěma lety stala jednou z nejúspěšnějších kampaní v historii Kickstarteru.

Zaklínač: Starý svět od podporovatelů vybral 6,8 milionu eur a mezi herními projekty mu patří osmé místo. Současně prolomil top 20 nejvýdělečnějších kampaní Kickstarteru vůbec. Značka Zaklínač prostě táhne – a tak není divu, že i její otec Andrzej Sapkowski se ke svému slavnému dílu hodlá vrátit. Další psané příběhy Geralta z Rivie by měly vyjít už příští rok.

Reality show o vydání vlastní hry má třetí sérii. Den deskovek od Albi mění nápady fanoušků ve skutečnost

Minule zvítězil Vládce kočičího stromu, před ním zase Atol. Obě díla od fanoušků se tak ve spolupráci se známou českou firmou dostanou na trh.

Michal MančařMichal Mančař

albi-den-deskovek-porota

Foto: Albi

Nejzajímavější hry deskoherních fanoušků bude hodnotit i Kateřina Čáslavová ze serveru Deskofobie

1Zobrazit komentáře

Nastoupíte před porotu složenou z úspěšných odborníků, představíte jim svůj nápad. A oni ho sestřelí… Anebo je nadchne a dovedou vás až k realizaci a vlastnímu úspěchu na trhu. Odlehčená reality show Den deskovek sází na formát známý třeba z podnikatelského Dne D, který běžel i na českých obrazovkách. Ale na rozdíl od pořadu, ve kterém předchůdci dnešních startupistů hledali investory pro své byznysy, dává Den deskovek nadšencům do stolních her možnost jejich výtvory dostat do výroby.

Den deskovek je dílem herního vydavatelství Albi a tato veselá reality show nyní vstupuje do své třetí série. Princip je jednoduchý a brnká na hravou strunu každého člověka, který měl někdy nápad na vlastní hru. Pokud mezi ně patříte a přihlásíte se, projdete předvýběrem a před herními znalci svůj prototyp odprezentujete. Když v konkurenci ostatních zaujmete, ve spolupráci s Albi deskovku vypilujete a v komerční verzi zamíří i mezi české hráče.

Do nové řady online pořadu, který vychází pravidelně na YouTube, vstupuje osmička nejzajímavějších projektů. Z nich porota – zástupce Albi Michal Šmíd, redaktorka Kateřina Čáslavová z oblíbeného serveru Deskofobie, herní tvůrce a ilustrátor Michal Peichl (Divočina, Akvárko) a taktéž deskoherní autor Petr Vojtěch (Velryby ničí svět, Terra Futura) – vybere čtyři finalisty. O celkovém vítězi třetí řady Dne deskovek pak rozhodne divácké hlasování.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Oproti předchozím sériím svou úvodní prezentaci soutěžící předvádějí rovnou na prototypu hry. Odpadlo tedy představení v PowerPointu a na prezentaci mají účastníci více času,“ říká pro CzechCrunch David Rozsíval, jenž má v Albi deskové hry na starost. Předchozí řadu Rozsíval také moderoval – a mohl tak zblízka sledovat triumf titulu Vládce kočičího stromu od nadšeneckého designéra Lukáše Buršíka. Ten se pomaličku, ale jistě posouvá k vydání.

„Momentálně vznikají ilustrace, s Lukášem se věnujeme pročištění herního mechanismu. Pokud všechno půjde dobře, mohla by hra vyjít v příštím roce,“ přibližuje osud vítěze Rozsíval. Náročnější proces však doprovází šampiona první řady, hru Atol od Jana Štěpánka: „Letos už měla vyjít, ale vývoj jsme museli výrazně překopat. I to se v deskoherním vývoji, stejně jako v tom videoherním, stává. Na titulu se dále pracuje, rádi bychom ho už konečně dotáhli, ale těžko soudit, jak dlouho to ještě potrvá.

Srovnání vývoje digitálních i stolních her je na místě, stejně jako videohry se deskovky obvykle dostávají na trh prostřednictvím vydavatele. Prorazit bez něj je samozřejmě možné, ale o to náročnější. Iniciativa od Albi je tak vedle oslovení herní firmy s vlastním prototypem či vedle snah zaujmout s prezentací hry na deskoherních akcích další – a divácky vděčnější – příležitostí k vytvoření vlastního titulu.

Deskové hry z Česka budí i globální zájem. Například designér Vladimír Chvátil získal pomyslného Oscara mezi stolními hrami za svůj světový hit Krycí jména. Ta vydává domácí firma Czech Games Edition, která mimochodem také produkuje vlastní seriál o vzniku deskovek. Nikoliv však reality show s tvůrci z řad nadšenců, ale dokumentární pohled do zákulisí herní tvorby. Série Making Board Games je stejně jako Den deskovek ke zhlédnutí na YouTube.