Pro někoho je otužování jen cesta, jak být cool. Jiní si tím optimalizují své zdraví, říká biohackerka Veronika Allister

allister1Rozhovor

Foto: Archiv VA

Biohackerka Veronika Allister

0Zobrazit komentáře

Otužování se stalo jedním z velkých hitů posledních měsíců a současné mrazivé teploty posledních dnů tomuto trendu jen přejí. Ať už je motivací otužilců uznání v podobě lajků, posílení imunity či optimalizace zdraví, je to ve finále jedno. Alespoň podle instruktorky chladové terapie a dechových technik, biohackerky Veroniky Allister.

Dvaatřicetiletá Allister překonala v minulosti chronickou únavu, nemoci, vyhoření, deprese, závislosti i nádorové onemocnění. První, čím se začala intuitivně léčit, byl právě chlad. Záhy ji k otužování připoutal fakt, že se chladem může nejen vyléčit, ale také výrazně zpomalit stárnutí organismu.

Aktuálně již deset let testuje nejrůznější biohackerské triky. Občas běhá ultramaratony a neustále posouvá své hranice. Takzvaný biohacking je komplexní přístup ke zdraví těla i mysli, který kloubí pradávné léčitelské techniky s moderní technologií. O tom, že už nejde jen o okrajovou záležitost, svědčí i fakt, že se od příštího roku bude učit i na vysokých školách. Vědeckých poznatků o tom, jak zpříjemnit a prodloužit život, je totiž stále víc.

Vlastní akademii chystá také iniciativa Code of Life, první biohackerský projekt u nás, za kterým nestojí jednotlivec, ale komunita zhruba dvaceti lidí včetně třeba tvůrců úspěšného podcastu Brain We Are. U zrodu Code of Life stála vedle Libora Mattuše také právě Veronika Allister, autorka knihy Hoř pomalu, která pro CzechCrunch mimo jiné prozradila pár triků, jak zpomalit stárnutí a jak se správně otužovat.

Jaký je rozdíl mezi člověkem, který se zajímá o zdravý životní styl, a biohackerem?
Termín biohacker se stále ještě formuje. Začnu spíš tím, kdo biohacker není. Jsou lidé, kteří si koupí chagu, dají si ji do kafe a považují se za biohackery. Pak jsou zase tací, kteří míchají páté přes deváté bez jakéhokoliv systému. Diety a trendy nefungují na všechny stejně.

allister4

Foto: Code of Life

Biohackerka Veronika Allister

Biohacking je o tom se naučit základní principy a najít si vlastní cestu. Biohacker si bere zpět zodpovědnost za své zdraví a není závislý na systému v rámci prevence či chronických zánětů. V těchto směrech si totiž můžeme pomoct sami a je to pro nás jediná možná strategie. Zdravotnický systém absolutně nestíhá a stíhat nebude. Není to možné. Nemůžeme po něm chtít, aby nás zachránil.

Biohacker se tedy snaží o zdravý životní styl a jde mu rovněž o zpomalení či reverzi stárnutí. Jde až na hranici toho, aby zjistil, co je nejlepší pro jeho individuální biologii. Dělá na sobě experimenty, zaznamenává je a měří.

Co konkrétně měří a jak?
To je hodně individuální. Záleží, v jakém bodě se daný člověk nachází a co jsou jeho očekávání. Chce být superčlověk? Chce zpomalit stárnutí? Mít méně stresu a lépe spát? Pro analýzu stresu a spánku používám chytrý prsten Oura Ring. Funguje na HRV, tedy měří variabilitu srdečního tepu. Pokud by frekvence srdce v klidové noční fázi byla příliš vysoká, je to indikátor stresu. V aplikaci také vidíš, jak dlouho usínáš nebo jak často se budíš.

Ten prsten nosíš pořád?
Ano, je to zároveň i můj svatební prsten.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co dalšího biohacker měří?
Úplný základ je výpočet biologického věku. Test z krve u lékaře stojí 1 500 korun, ale není moc přesný. Můj biologický věk je 25 let. Celý biosystém však nemůže být stejně starý. Organismus je složený ze systémů a každá část těla na tom je jinak. Někde mám stárnutí hodně zpomalené, někde mám však problémy.

Jakým způsobem testujete vy?
Přesnější výsledky umí dodat anglický startup Agecurve, což je banda vědců, se kterými Code of Life spolupracuje. Agecurve měří věk na bázi slin a DNA metylace, což je velmi přesné. Dáme dohromady vždy větší skupinu lidí, která chce otestovat, neboť vzorky slin odesíláme do Anglie letecky. Zasíláme je v ledu a musí být v laboratoři nejpozději do 24 hodin. Tento test ukáže komplexní analýzu a je také několikanásobně dražší než test u lékaře.

„Ti, kterým je dnes pod 40 let, si dost možná v budoucnu budou moci vybrat, zda chtějí umřít, či ne.“

Co všechno ovlivňuje biologický věk?
Spousta faktorů, jako je osobní historie, geny a milion dalších věcí. Zajímavé je, že občas zdravě vypadající lidé, kteří se udržují a jí zdravě, mají horší výsledky než silnější člověk, který hodně pracuje a je ve stresu. Vzhled klame.

Z epigenetiky již víme, že genovou expresi lze chováním změnit, což je základ. Fascinuje mne, čeho všeho je člověk schopen. Věřím tomu, že jsme generace, která se dožije nesmrtelnosti. Nesmrtelnost na buněčné úrovni už reálná je, už se to děje. Ti, kterým je dnes pod 40 let, si dost možná v budoucnu budou moci vybrat, zda chtějí umřít, či ne.

Smrt je přirozená součást života. Staré odchází, nové, lepší se rodí. Co všechny etické, ekonomické a morální problémy, které by to přineslo?
Samozřejmě je to celé děsivé a váže se k tomu spousta věcí, které si zatím neumíme představit. Jako lidstvo k nesmrtelnosti tíhneme odjakživa. Nikomu se to nepodařilo a můj názor je, že jestli toho dosáhneme, tak to paradoxně nebudeme chtít. Mysl tyto paradoxy nechápe, ale my v nich fungujeme.

Virtuální realita se pořád zdokonaluje, až bude tak dobrá, že nepoznám, že jsem v ní. Předpokládám, že nakonec však stejně přijdeme na to, že nejlepší realita je ta, kterou žijeme tady a teď. A tak to bude podle mě i s nesmrtelností. V okamžiku, kdy tu bude, rozhodneme se vědomě umírat. Sama nevím, zda bych chtěla být nesmrtelná, ale jdu cestou zkoumání toho, zda je to možné.

allister3

Foto: Code of Life

Tým Code of Life v čele s Veronikou Allister

Bojíš se smrti?
Kdysi jsem se jí bála hodně. Měla jsem až panickou hrůzu, že mi umře někdo z blízkých. Prožila jsem však dva hluboké stavy, kdy jsem málem umřela, a na smrt mám již jiný náhled. Vnímám ji stejně krásnou jako sám život. Strach bych spíš měla z možného utrpení.

Vnímáš na poli biohackingu nějaká rizika?
Vzniká neskutečné množství nesmyslných produktů a bude toho čím dál víc. Spousta výrobců se chce svézt na boomu, prodávají doplňky s hláškami typu „Tohle ti změní život!“, které obsahují v jednom drinku dvacet různých bylin. To je šílenost.

Lidé, kteří si dávají pod kůži magnety a čipy, patří také mezi biohackery?
Transhumanismus je extrémní větev biohackingu. Osobně ho moc jako biohacking nepovažuju. Chápu spojení na biologické úrovni s technologií, například čipem, který pozitivně ovlivňuje a sbírá data. Implantáty, jako jsou magnety či senzory, které otevírají dveře, moc nepodporuji. Vnímám to spíš jako výstřelek, ale nesoudím to.

Lidé si také třeba stříkají do očí látky, aby viděli v noci jako kočka, což pro organismus není zrovna dobré. Chtějí se dostat do bodu, kdy se cítí jako superlidé, ale neuvědomují si, že se tak můžou cítit přirozeně skrze přírodní techniky. Není to o tom vidět na chvíli jako včela víc barev, ale osvojit si přirozené lidské schopnosti, které jsou dlouhodobé. To je větší zábava, než mít pseudosmysl navíc.

Dalším extrémem je CRISPR a genetické inženýrství, což je sice zajímavé, ale pro společnost ne úplně bezpečné.

„Když jdeš do studené vody, nejsou tam myšlenky, ani strachy. Jsi tady a teď.“

Koučuješ lidi, aby se sami stali biohackery?
Mám jen pár VIP klientů, kterým pomáhám optimalizovat jejich individuální biologii. Jsou to lidé, kteří mají velké pravomoce a hodně stresu. Vedou třeba několik firem zároveň a chodí spát v 6 ráno. Potřebují hacknout svůj biosystém, aby to vše zvládali. Jinak se ale věnuji spíš jiným věcem.

Co ještě v Code of Life děláte?
Vzděláváme veřejnost, pořádáme setkání, kempy a expedice. Publikujeme týdně tři vědecky odzdrojované články doplněné o vlastní zkušenosti a natáčíme podcasty. Připravujeme také obor biohacking na soukromé Essential College a volitelný kurz biohackingu na Masarykově univerzitě. Sami příští rok otevřeme Akademii pro dvacet vybraných lidí.

Pod dceřinou společností Czech Iceman zase trénujeme freedivera Davida Vencla, který usiluje o Guinessův rekord v plavání pod ledem. Cílem je uplavat v ledové vodě 80 metrů na jeden nádech. Icemanem chceme ukázat to, že otužování nemusí být jen trend a že z 0 se dá dosáhnout až rekordu, když u toho člověk vytrvá. Ne každý chce lámat rekordy, ale chlad zkrátka mění život. S kolegou Liborem o tom teď píšeme knihu.

Proč si myslíš, že se z otužování stal takový trend současnosti?
Přicházíme znovu na něco, co pro nás bylo přirozené. Vůbec se nedivím, že se to stává trendem. Pro některé je to jen cesta, jak být cool na sociálních sítích, pro jiné je to dlouhodobá cesta, jak optimalizovat zdraví. Lidé si začínají uvědomovat, že potřebují posílit imunitu. Člověk má z chladu okamžitou zpětnou vazbu.

Když jdeš do studené vody, nejsou tam myšlenky, ani strachy. Jsi tady a teď. Je prokázáno, že chlad snižuje dlouhodobý zánět, který zrychluje stárnutí a zvyšuje pravděpodobnost úzkosti či depresí. Stres je epidemií dnešní společnosti kvůli uspěchanému životnímu stylu. To zpomalení, které přinesl minulý rok, jsme nutně potřebovali.

allister5

Foto: Archiv VA

Biohackerka Veronika Allister v ledové vodě

Je otužování vhodné pro každého?
Pro většinu lidí ano, pokud jsou zdraví. Když je venku chladno, stačí vyjít na vzduch v tričku a kraťasech, vynést koš, projít se na 10 minut. Není nutné hned chodit do vody. Biohacking je o experimentování. Než skočím do ledového jezera, je fajn si třeba napustit kbelík se studenou vodou, do něj dát pár kostek ledu a jen si namáčet končetiny, kde je nejvíce nervových zakončení, a obličej. Dodá to víc energie než třeba káva.

Jsou nějaké zásady, kterých by se člověk měl držet, když se vyrazí otužovat někam k vodě?
Hlavní je poslouchat své tělo. Když má voda 4 stupně, pro blahodárné účinky z chladu stačí ponory na půl minuty, není potřeba zůstávat ve vodě déle. Občas vidím, že je ve hře otužilců ego. Pro muže by mělo být naprosto v pořádku, když vylezou dřív než žena. Ženy by se zase měly řídit svým menstruačním cyklem a nezačínat s otužováním v době menstruace. Nikdo by neměl chodit do studené vody sám, ať už je sebevíc zkušený. Na to už doplatila spousta lidí, kteří dostali křeč.

Jak otužilec pozná, že je správný čas vylézt z vody?
Každý to má jinak. Pravidlo však je vyslyšet již první velice jemný signál a jít z vody ven. Když dostáváš signály jako bolest, tak už je to moc. Pozitivní stres se uvolňuje, jen pokud to nepřepískneš, což bývá nejčastější chyba začátečníků. Chlad neurveš na sílu. Spíš doporučuju se do toho bodu nedostat a opravdu jít do vody s pokorou a jen na chvilku.

kolofix9

Přečtěte si takéNehoda mu zničila cyklistické sny, tak kola raději opravuje. Kolofix Pavla Čábelického je světový unikátNehoda mu zničila cyklistické sny, tak kola raději opravuje. Kolofix Pavla Čábelického je světový unikát

Viděla jsem na YouTube tvá animovaná videa o tom, jak se připravit na otužování dechem a cviky. Co ale dělat po skončení?
Existuje spousta dechových technik, které zahřejí. Po vylezení z vody člověk často zažije tzv. afterdrop. Tělo se chce zahřát, tak se začne třást. Zahřejeme se nejlépe cviky či skákáním. Nával endorfinů občas způsobí, že se chceme do vody vrátit. To už nedoporučuji.

Není nutné se hned oblékat, ale nezůstávat v mokrém. Oblékáme se postupně. Když děláme chladové expedice na Sněžku, nosíme si oblečení v batohu. Než vstoupíme nahoře do restaurace, zůstáváme nějaký čas v předsíni, kde se adaptujeme. Kdybychom šli rovnou dovnitř, tělo dostane šok.

Ledové expedice na Sněžku vedeš přes čtyři roky, jak to probíhá?
Vybíráme si pokročilé lidi. Je nutné jít do kopce a udržovat svižné tempo. Jezdíme vždy na čtyři dny, postupně se připravujeme a třetí den vyrážíme. Je úžasné sledovat, jak to lidem mění život. Uvědomění toho, že dokážou mnohem víc, než si myslí, je pro většinu lidí transformující.

allister2

Foto: Archiv VA

Veronika Allister a její kolegové při výstupu na Sněžku

Co přivedlo na cestu biohackera tebe?
Žila jsem ve Skotsku, kde jsem vystudovala behaviorální a experimentální ekonomii. Během studia jsem onemocněla. Zdravotní a psychické problémy mě přivedly ke zdravému životnímu stylu. Postupně jsem se začala cítit lépe a měřit se. Pocit je moc důležitý, ale jako lidi nejsme moc napojení na intuici, technologie nás to paradoxně učí. Je důležité spojovat vědu, data a osobní zkušenost. Technologii miluji, cílem je však naučit se vnímat své tělo natolik, že ji vůbec nebudu potřebovat.

Co považuješ za největší biohack?
Poté, co jsem šla cestou extrému, jsem se dostala k minimalismu. Biohacking je také o tom umět odpočívat a relaxovat. Největší biohack by byl žít u moře, nemít stres a užívat si čerstvý vzduch, písek, moře a slunce. Oproti městu je to velký rozdíl.

Biohacking je také o souladu s přírodou. Monitorujete vliv města na lidské zdraví?
Když jedu do přírody, cítím to hned. Proto se snažím každý týden někam vyjet. Města jsou velké téma. Aktuálně žijeme ve městech, která jsou designovaná pro auta a věci, nikoliv pro lidi. To se však bude měnit a změní to celý svět. Spolupracujeme na konceptu Longevity pro vznik nových budov pro lidi se správnou vzduchotechniku, světly a vodou. Chvíli potrvá, než vyladíme procesy, aby se to mohlo realizovat, pak se to ale bude sázet jak Baťa cvičky.

„Peníze, které bychom investovali do pěti jídel, je lepší investovat do dvou kvalitních.“

Máš nějaké pravidelné hacky, bez kterých už se neobejdeš?
Ráno i večer mám vždy aspoň hodinu pro sebe. Cvičím, dám si studenou sprchu nebo procházku, pokud je chladno. Ráno piju vodu s citronem, přes den zase vodu s jablečným octem, je to dobrý hack před jídlem. Hraju si také s přerušovaným půstem. Obecně vnímám, že lidé jedí zbytečně moc a ne úplně kvalitní potraviny. Peníze, které bychom investovali do pěti jídel, je lepší investovat do dvou kvalitních.

Večer mi zase pomáhá s přípravou na spánek ledová vana třeba dvě hodiny před tím, než jdu spát. Když pracuju večer na počítači, nasazuji si brýle, které blokují modré záření. Hodně piju adaptogenní byliny rhodiolu (rozchodnice růžová) a sibiřský ženšen. Je to skvělá kombinace proti stresu. Když už piju kafe, tak houbové. Dávám si do něj chagu, cordyceps nebo reishi. Na každodenní užívání to však není. Tři týdny, potom pauza.

Co tě dělá šťastnou?
Kocour, muž a příroda. A také to, že vidím po deseti letech plody své práce. Ještě před pěti lety jsem se bavila s lidmi, kteří mi říkali: „Biohacking? To tady nikdo nepobere…“ Já si za tím však šla dál, prosazovala to a pět let o tom veřejně mluvila. Když člověk vytrvá, tak ty plody přijdou, a teď si to užívám. S manželem taky děláme loving kindness veřejné online meditace. Mozek se při nich dostane do módu laskavosti při posílání lásky druhým. A to mi dělá velkou radost.

Lékaři už konečně fungují i na dálku, říká Tomáš Šebek. Virtuální klinika uLékaře.cz letos cílí na 60 milionů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-sebek-boxedRozhovor

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Šebek, chirurg a zakladatel virtuální kliniky uLékaře.cz

0Zobrazit komentáře

S Lékaři bez hranic působil na humanitárních misích na Haiti, v afghánském Kundúzu či v Jižním Súdánu. V roce 2020 známý chirurg Tomáš Šebek na žádnou misi nevyjel, ale i tak má za sebou pořádně náročný rok, kdy si musel se svými kolegy sáhnout na dno svých sil. Paradoxně to nebylo ani tolik na operačním sále, ale hlavně v jeho virtuální klinice uLékaře.cz, kterou loňský rok v pozitivním slova smysl nakopl – na to, že začne být standardní kontakt s lékařem na dálku, totiž Šebek dlouhé roky čekal.

„Už jen to, že jsme akceptovali možnost, že lékař se nemusí s pacientem fyzicky setkat, je obrovský mentální posun, který urychlí vývoj v mnoha dalších oblastech,“ pochvaluje si ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch vývoj tuzemské medicíny třiačtyřicetiletý Šebek, který se díky virtuální klinice uLékaře.cz objevil v našem výběru Innovators 20, kde jsme společně s Hospodářskými novinami hledali největší inovátory loňského roku.

Vedle toho, že Tomáš Šebek se svými kolegy ve službě uLékaře.cz pomáhá posouvat vstříc lepší budoucnosti celou českou medicínu, funguje mu to i byznysově. Loňský rok zakončil při tržbách ve výši 36 milionů korun a letos by chtěl vyrůst skoro dvojnásobně. Na palubě má i zkušené investory, mezi nimiž jsou například Ondřej Bartoš, Martin Rozhoň či Ondřej Fryc, a brzy by se chtěl podívat také za hranice.

O tom i dalších plánech a budoucnosti medicíny jsme s Tomášem Šebkem mluvili v našem rozhovoru.

Tomáši, ty jsi v uplynulém a o uplynulém roce hovořil hodně z pohledu lékaře, ale jaký byl pro tebe rok 2020 byznysově?
Byl hodně náročný. Podle očekávání byl ale zároveň obrovskou příležitostí pro naši službu uLékaře.cz, kterou jsme do určité míry využili. Překvapili mě především kolegové, kteří hýřili obrovskou tvořivostí a dokázali za dané situace spolupracovat na dálku. Přestože jsme digitální firma, i tak to bylo neuvěřitelné. Celá naše služba šla nahoru už z podstaty věci – poskytovat vzdálený přístup k lékaři je totiž jednoznačný trend.

Jak pandemie ovlivnila tvé pracovní nasazení, respektive jak teď dělíš svůj čas mezi operační sál a vlastní byznys?
V Česku se na jaře prakticky zastavila plánovaná operativa, což je gró práce chirurga, tak jsem si v nadsázce trochu stěžoval, že musíme zůstat na home office. Raději jsem se dobrovolně přihlásil na oddělení s kovidovými pacienty. I tak bylo více času na uLékaře.cz, kde jsme se na začátku krize topili. První měsíce, březen, duben, květen, jsme šli všichni ve firmě pod čáru ponoru, protože jsme dělali prakticky nonstop ve dne v noci i víkendy, ale stálo to za to. Výsledek je fantastický. Postupně se situace ustálila a další koronavirové vlny jsme už zvládali lépe. I dnes platí, že je to pro nás velká růstová příležitost.

tomas-sebek

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Šebek, chirurg a zakladatel virtuální kliniky uLékaře.cz

Cítíš se pořád víc jako lékař, nebo už spíš jako podnikatel? Zajímá mě to i z toho pohledu, jestli vlastně ty tvé role jdou nějak dělit a jak se to v posledním roce změnilo.
V tom se u mě nic nezměnilo. Baví mě medicína a je mi úplně jedno, jestli je to zrovna chirurgie nebo telemedicína. V zásadě jen měním kulisy, ve kterých se pohybuji. I když přidám třetí roli, kde se věnuji humanitární medicíně, tak je to pořád jen jedna medicína. Baví mě lidské zdraví. A protože dlouhodobě tíhnu k technologiím, je to všechno pro mě jen logické propojení.

Když mluvíš o technologiích, jak vlastně dnes v tomto ohledu vypadá práce chirurga?
Chirurgie se stále více posouvá do oblasti takzvané miniinvazivní chirurgie. Co nejvíce zákroků se dělá laparoskopicky a existuje již i robotická medicína, kde se některé zákroky dělají zprostředkovaně. Robota ale v ruce pořád ještě drží lékař. Technologie pronikají také do veškerého přístrojového vybavení, a tak po technické stránce zažívá medicína obrovský boom. Ještě více ale můžeme přitlačit v oblasti softwaru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kam se můžeme dál posouvat?
Jsem možná jedna z posledních generací chirurgů, jak je dnes známe. Může nás v budoucnu nahradit nanobot, který se vstříkne do krevního oběhu a bude operovat to, co má, když ho bude na dálku ovládat chirurg-operátor. Možná bude jednou i plně autonomní. Možná si budeme jednoho dne přeci jen zasahovat do genetického kódu obráběním lidské DNA. Jako nadšeného futurologa mě baví o těchto scénářích přemýšlet. Na druhou stranu ale neříkám, že bych to chtěl.

Když zmiňuješ robotické operace, jak moc složité je nahradit člověka, v této situaci chirurga?
Lékař bude moci těžit například z toho, že vedle něj bude na sále „sedět“ umělá inteligence a bude mu násobně rychleji vyhodnocovat různé vstupy, a to s obrovským rozhledem, který nemůže nikdy mít žádný lékař na světě. Pak bude na člověku, aby daný postup validoval. Doufám, že to nikdy úplně nepustíme z rukou a nenecháme operovat pouze autonomní roboty.

Vraťme se ještě k tomu softwaru. Jak se tam dá přitlačit?
Vidím příležitosti hlavně v prevenci, čemuž se věnujeme i u nás ve firmě. Velká příležitost je ve změně paradigmatu. Přestaneme „jen“ léčit. Dnes medicína znamená léčit lidi, ale já bych si medicínu budoucnosti představoval tak, že budeme udržovat lidi zdravé a dáme jim do rukou nástroje, díky kterému budou moci své zdraví držet ve vlastních rukou.

Primárně půjde o technologie, které je budou neustále monitorovat a vyhodnocovat, postupně se zapojí umělá inteligence. Člověk bude motivovaný, vše bude personalizované a založené na permanentní monitoraci a vyhodnocování dat. To je těžištěm budoucí medicíny.

„Mám radost, že ani v Česku už telemedicína není sprostým slovem.“

Pokud se vrátíme do současnosti, jak vidíš jako insider stav našeho zdravotnictví a jeho reakci na pandemii právě s ohledem na nasazování technologií či digitalizaci?
Poskytování zdravotní péče má dvě nohy. Jednu představuje medicína, kterou máme neuvěřitelně dobrou, podle mě na špici Evropy. Je to know-how lékařů a jejich ochota nést na bedrech nedokonalý systém – a právě ten představuje druhou nohu. Po mnoha stránkách včetně logistiky je špatný. Chápu, že máme ministra zdravotnictví a ten řídí systém. Ale přál bych si, aby si sami lidé řídili vlastní zdraví. Taková má být vize zdravotnictví. A je v tom špetka decentralizace, kterou mám moc rád.

Co to znamená?
Přál bych si, abychom si jako lidé uvědomili, že zdraví je důležité a má obrovskou hodnotu, a zkusili jsme proměnit pohled na poskytování zdravotní péče. Neladit pořád jen systém, ale začít ladit naše zdraví, ideálně ho více posunout zpět do rukou občana. Zdůrazňuji občana, ne pacienta. Čím více bude technologicky vybaven, tím bude mít lepší výsledky. Koronavirus tuto proměnu nastartoval a byl bych rád, kdyby to vydrželo.

2018_uLekare_Tomas-Sebek-1

Foto: uLékaře.cz

Tomáš Šebek

Máš na mysli například telemedicínu, o které se teď obecně hodně mluví?
Telemedicína je jen jeden z kanálů a aktuálně se příliš přeceňuje. My ji děláme třináct let a pro nás to byl vždy hlavně kanál, kterým dosáhneme toho, že si člověk bude schopný řídit své zdraví a poskytování zdravotní péče. Bereme ji jako přínos především v oblasti prevence.

Každý vidí telemedicínu trochu jinak a každý má pravdu. Kdybychom se bavili o celém systému, označil bych to spíše jako eHealth – k tomu se váže digitalizace, elektronické lékárnictví a spoustu dalších oblastí. Opět platí, že to koronavirus nakopl, a vše by se mělo významně posunout kupředu.

My jsme spolu mluvili už před více než dvěma lety o tom, že zdravotnictví stojí na prahu technologické revoluce. Už ho překročilo?
Myslím, že ano. Mám radost, že ani v Česku už telemedicína není sprostým slovem. Přitom ještě v březnu to vypadalo, že ji zástupci zájmových skupin lékařů nevezmou na milost. Najednou ji ale přijali naprosto pragmaticky, stejně jako omilostnili nenáviděný eRecept či eNeschopenku. To je obrovský pokrok, kterého bychom bez koronavirové krize nedosáhli tak rychle. Technologie bude postupovat dál, ale to, že jsme akceptovali možnost, že lékař se nemusí s pacientem fyzicky setkat, je obrovský mentální posun, který urychlí vývoj v mnoha dalších oblastech.

„Když je zdravá firma, je zdravý byznys. Firmy si to uvědomují mnohem lépe než stát a jsou nám silnými partnery.“

Jedním ze symbolů digitalizace a proměny zdravotnictví se stala i vaše služba uLékaře.cz. Jak se jí daří?
Významně jsme narostli, jak do počtu kolegů, tak co do využití služby. Rozjel se nám byznys v oblasti B2B, během roku jsme zdvojnásobili počet firem a korporací, které s námi spolupracují. Aktuálně obsluhujeme dohromady asi 100 tisíc zaměstnanců a letos bych si přál vyrůst na 150 až 200 tisíc.

Takže obsluhujete hlavně velké firmy?
Stali jsme se například strategickým partnerem pro velké společnosti od bank, automobilek po softwarové firmy, některé státní podniky, spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami. Významně jsme se díky tomu posunuli, protože jsme se dříve snažili získat trh přes jednotlivé koncové uživatele.

Právě firmy se teď staly našimi skvělými ambasadory, protože šíří myšlenku, že zdraví není jen nice-to-have komodita, ale že je to ve firmách naprosto strategický asset. Když je zdravá firma, je zdravý byznys. Firmy si to uvědomují mnohem lépe než stát a jsou nám silnými partnery. A my se přes ně vracíme individuálně k tomu jednomu koncovému uživateli. Škálujeme tedy mnohem rychleji.

Spolupráce s firmami znamená, že jim nabídnete vzdálený přístup k lékaři, kterého mohou využívat její zaměstnanci?
To bylo těžiště služeb pro rok 2020 a nadále v tom pokračujeme. V roce 2021 však spolupráci rozšiřujeme dál, například o očkovací kalendář, který nebude jen ukazovat termíny, ale když vám propadne očkování, dá vám vědět a rovnou vás na očkování objedná. Snažíme se vstřebat to nejlepší ze všech programů preventivní péče tuzemských zdravotních pojišťoven, nicméně to všechno zatím patří do kategorie pasivní prevence. My bychom chtěli pro naše uživatele prevenci aktivní, kterou si budou moci sami řídit.

in20-boxed

Přečtěte si takéJe jich dvacet, jsou kreativní a inspirativní. Představujeme Innovators 20, osobnosti, které pomohly změnit ČeskoJe jich dvacet, jsou kreativní a inspirativní. Představujeme Innovators 20, osobnosti, které pomohly změnit Česko

Chtěli bychom co nejdříve možnosti, kdy se lidé budou měřit například pomocí chytrých hodinek, hrudního pásu a časem dalších, na trhu již běžně dostupných gadgetů. Výhoda bude v tom, že například měření tlaku nebude probíhat jen dvakrát do roka při návštěvě kardiologa, kde navíc kolikrát naměří tlak, který je úplně mimo, protože má pacient takzvaný syndrom bílého pláště. Díky chytrým zařízením může být člověk monitorován prakticky nonstop a z takových dat se už dá vyvozovat reálný stav pacienta. To bude obrovský přínos do medicíny jako takové.

Jaká jsou aktuální čísla služby uLékaře.cz – kolik obsluhujete klientů, kolik je na službě doktorů a jak to vidíte dál?
Naše virtuální klinika má kolem 350 lékařů a měsíčně evidujeme zhruba 3,5 tisíce požadavků. Jsme pomalu srovnatelní s jinými službami v Evropě, dotáhli jsme se co do počtu na jednoho z velkých německých telemedicínských hráčů. Využití naší služby může být každopádně ještě mnohem vyšší. Máme teď kapacitu na 10 tisíc dotazů měsíčně. Abychom dokázali v našem segmentu naplno obsloužit celé Česko, je to zhruba 15 až 20 tisíc dotazů měsíčně, pak už je třeba škálovat do zahraničí.

Kolik potřebujete mít lékařů, abyste v rámci distanční péče obsloužili celou republiku?
Obsloužení celé republiky je třeba brát s odstupem, naše distanční péče není náhradou za fyzickou návštěvu lékaře a ani videokonzultaci s ním, může ji ale doplňovat. V principu by to byla zhruba tisícovka lékařů, abychom byli schopní zrealizovat celý logistický řetězec distanční péče praktického lékaře a následně specialisty v dostatečné kapacitě. To znamená v režimu 24/7 a zhruba těch zmíněných 15 až 20 tisíc dotazů měsíčně. V Česku máme 40 tisíc lékařů a přáli bychom si, aby přirozeně chtěl právě i naši platformu využít kdokoliv z nich, ale v tom bude ještě potřeba určitá evangelizace.

Plány to jsou hezké, ale myslím, že mnoha lidem pořád přijde trochu jako sci-fi, aby si se svým praktickým lékařem volali třeba přes Zoom. Je vaše ambice skutečně dostat do virtuálního prostředí, pokud možno, všechny pacienty a lékaře?
Poskytování péče praktického lékaře se od března významně změnilo. Na začátku lékaři skutečně nechtěli o jakékoliv distanční medicíně slyšet. Pak připustili, že jde komunikovat přes Skype nebo WhatsApp nebo jiné platformy, a najednou přišli s tím, že mohou vyřešit až 60 procent interakcí vzdáleným způsobem. To mi zase naopak přijde trochu přestřelené do opačného extrému. Ale jejich přístup je úplně jiný, a to je fajn.

„Rok co rok zdvojnásobujeme obrat, loni jsme skončili na 36 milionech korun.“

Jak by mohlo vypadat optimální nastavení?
Například ve Švédsku se snaží čtvrtinu péče praktického lékaře kompletně odbavit vzdáleným přístupem, to mi přijde racionální. Rychle se situace proměnila i u nás, lékaři dnes v primární péči běžně telemedicínsky fungují. Je potřeba tomu akorát vytvořit určité, ale pouze obecné mantinely, a definovat, co telemedicína je a jak by měla optimálně fungovat. Nemá smysl psát „předpisy“, jak to má kdo krok za krokem dělat, to by byl opět krok stranou. A stát by měl v digitalizaci dát šanci komerčnímu sektoru, jak je to běžné v zahraničí. Doporučil bych ale spolupráci pouze s takovými subjekty, co mají prokazatelně vysoký počet uživatelů.

Loni jsi mluvil o tom, že jste si vysnili revoluci v podobě Virtuální čekárny. Jak se jí daří?
Virtuální čekárna je čistě technická platforma, na které funguje i celá služba uLékaře.cz. Když přišel koronavirus, chtěli jsme ji nabídnout všem kolegům, aby ji mohli bezplatně využít pro své pacienty. Bohužel jsme se trefili do období, kdy praktičtí lékaři nepřipouštěli, že telemedicína existuje. Naše nabídka tehdy nebyla opětovaná, a tak jsme tuto vývojovou část zastavili. Dnes běžně využívají řešení jiných partnerů, která jsou Virtuální čekárnou v bledě modrém. Jsme vlastně rádi, z pohledu evangelizace problematiky je to dobře. A naši uživatelé si naši kvalitu zase zpět najdou.

Funguje vám to už celé i byznysově?
Rok co rok zdvojnásobujeme obrat, loni jsme skončili na 36 milionech korun. Pro letošní rok máme v plánu obrat kolem 60 milionů korun. Na jednu stranu současná situace náš rozvoj urychlila, ale na druhou stranu jsme si to za těch třináct let tvrdě odmakali. Nejsme jen nějaká bublina, která vznikla v reakci na pandemii, během níž se spoustu lidí přeorientovalo na problematiku zdraví a poskytování vzdáleného přístupu. Děláme to dlouhé roky a systematicky, telemedicína je pro nás jen výrobní nástroj, cílová stanice je prevence. Jsme lékaři.

Do uLékaře.cz vložila peníze známá investorská jména (Ondřej Fryc, Ondřej Bartoš, Martin Rozhoň, Leoš Navrátil, Daniel Smutek, Jan a Petr Staňkovi a Martin Palička). Jak s nimi pokračuje spolupráce? Budete potřebovat nějaké další peníze?
Koncem loňského roku jsme uzavírali další investiční kolo. Jsme sice samofinancovatelní, ale potřebovali jsme řádově jednotky milionů korun na investice do dalšího rozvoje. Skok zpět do červených čísel proběhl jen kvůli tomu, že chceme dál inovovat a investovat do vývoje. Kdybychom zůstali u základní služby, už jsme v provozním zisku. Zlomový moment škálování spojený s expanzí zatím držíme na uzdě, jsme přirozenými, dobrými hospodáři. Jsme přesvědčeni, že nám to neuteče.

***

Inovace podporují také partneři Innovators 20. Hlavním partnerem projektu je ČSOB, dalšími podporovateli jsou technologická společnost Trask, logistická společnost Zásilkovna, softwarová společnost SAS a český startup Keboola zabývající se vývojem cloudové platformy.

partneri-in20-copy

Partneři Innovators 20