Pro plynulou jízdu během předsednictví bez nehod. Česko darovalo švédské ministryni recyklované boby

Boby z použité plachty jsou specialitou české firmy. Resort životního prostředí je daroval švédské ministryni u příležitosti předání předsednictví EU.

Eliška NováEliška Nová

boby

Foto: Navzdory

Boby od společnosti Navzdory jsou český výrobek, který využívá recyklované materiály

0Zobrazit komentáře

České předsednictví v EU se blíží ke konci, otěže přebírá Švédsko a Česko chce skandinávské zemi popřát hladkou a úspěšnou jízdu. Ne nijak ironicky či s nadsázkou, ale doslova. Bývá tradicí, že stát, který předsednictví předává, dává svému nástupci dar. Letos se přitom podařilo vymyslet úplný majstrštyk.

Ministr životního prostředí Marian Jurečka předal své švédské kolegyni z oboru Romině Pourmokhtariové boby. Zvláštností je, že jde o udržitelný výrobek, který využívá recyklaci. Boby jsou totiž vyrobené z použité plachty nebo banneru. Jde navíc o český výrobek, který je dílem společnosti Navzdory. Ta se na up-cycling zaměřuje.

„Kromě tradičního dárku z českého skla jsme paní ministryni chtěli dát něco symbolického na tu jízdu, která je od Nového roku čeká. Unikátní udržitelné boby na sníh české produkce vyrobené z použité plachty a odpadního molitanu, se jí velmi líbily. Popřál jsem jí, aby ta jízda byla plynulá a bez nehod,“ uvedl pro CzechCrunch ministr životního prostředí Marian Jurečka.

jurecka-boby

Foto: MŽP

Švédská ministryně pro životní prostředí dostala od Mariana Jurečky boby

Boby se do Švédska jako dar skvěle hodí i proto, že je to země, která má v zimě bohatou bílou nadílku a je jednou z nejpříkladnějších v nakládání s odpady. Švédská domácnost recykluje klidně i čtrnáct položek.

Bannery a další materiály se k recyklaci používají vcelku běžně. Vyrábí se z nich tašky, batohy, obaly i peněženky. Navzdory je ale patrně jediná firma, která z nich dělá i boby. Jejich výhoda je v tom, že zajišťují na skokáncích či případných nerovnostech na svahu poměrně hladké a nebolestivé přistání. Boby jsou vyrobené z autoplachty, odpadního molitanu a autopásů, v nabídce jsou ale také z použitých kamionových plachet a odpadního molitanu nebo právě z banneru. Každý kus je originál.

Společnost vyrábí z použitých materiálů kreativní reklamní předměty i umělecké objekty. K tomu si bere kromě starých bannerů a autovybavení také tiskoviny nebo hasičské hadice. Vyrábí také sklenice či štamprlata z lahví od vína, kosmetickou tašku z autopásů nebo opasek z cykloduše.

Pourmokhtariová, která je mimochodem nejmladší ministryní v dějinách Švédska, dostala také skleněnou misku s vánočním motivem české výroby. Obdarování na konci předsednictví se zpravidla odehrává v Radě EU, když se takzvaně předává žezlo. V úterý proběhla poslední rada ministrů pod českým předsednictvím. Příští už se odehraje pod vedením Švédska.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym