Projde bankovní účty a najde finanční „viry“. Aplikace Patron GO se teď poprvé vydává z Česka
První zahraniční kroky české aplikace, která chrání rodinné rozpočty před předraženými službami, směřují na Slovensko.
Antivirus, který v rodinném rozpočtu najde finanční viry, upozorní na ně a nabídne levnější nebo kvalitnější alternativu. Takovým způsobem funguje tuzemský startup Patron GO, který nedávno oslavil rok působení na českém trhu a v počtu registrovaných uživatelů překonal hranici 35 tisíc, analyzoval 2,5 milionu transakcí a našel přes 70 tisíc předražených plateb. Nyní získává další investici a poprvé míří za hranice své domoviny.
První kroky přitom povedou na Slovensko, odkud působí i fond Zero Gravity Capital, který do Patron GO vkládá 40 milionů korun. Rozšiřuje tak portfolio současných investorů – prvních 14 milionů přes dvěma lety do startupu poslal český Lighthouse Ventures, dalších 15 milionů pak loni P&J Capital a Izraelec žijící v Praze Ory Weihs, jenž byl například jedním z prvních investorů ve startupu Mews.
Za Patron GO stojí podnikatelské duo Jiří Paták, který založil o osm let vedl srovnávač finančních produktů ChytrýHonza.cz, a Lukáš Vršecký, jenž vybudoval věrnostní platformu Rondo.cz. O novém startupu dali vědět před dvěma lety s první investicí, když ještě neměli dokončenou aplikaci ani vymyšlený její název. V loňském dubnu ji následně spustili na českém trhu. Jakých finančních výsledků firma dosáhla, ale nekomentuje.
„Nejúspěšnější podniky často zakládají zkušení manažeři s dlouholetou praxí. Předchozí zkušenosti Jiřího Patáka s Lukášem Vršeckým jsou zárukou vysokého potenciálu projektu. Patron GO je aplikace určující nový směr finančních služeb, který má velkou budoucnost. A my rozhodně chceme takový projekt aktivně podpořit,“ dodává Vít Hanuš, partner fondu Zero Gravity Capital.
Finanční antivirus, jak Paták s Vršeckým svůj startup nazývají, funguje na principu pasivního náhledu na bankovní účet. Algoritmy prohlédnou všechny transakce a identifikují předražené i nebezpečné transakce (jako třeba rychlé půjčky) s cílem hlídat finanční zdraví uživatelů komplexně. Identifikované platby pak označí.
Pokud má uživatel zájem, může tyto „viry“ odstranit, na což u jednodušších služeb stačí pár kliknutí. V případě složitějších záležitostí, například pojištění, dojde ke spojení se specialistou přímo v aplikaci. Ten musí nabídnout srovnatelnou, ale levnější nebo výhodnější službu, než je ta stávající.