Prstence z dalekého vesmíru. NASA ukázala fascinující snímky planety Uran
Vesmírný dalekohled Jamese Webba zachytil sedmou planetu sluneční soustavy v dosud nejpodrobnějším rozlišení.
NASA čas od času zveřejní fotografie, které veřejnosti přibližují krásy předalekého vesmíru – a díky Webbově teleskopu je může zprostředkovávat dosud nevídaným způsobem. Teď ukázala snad nejpodrobnější snímky Uranu, na kterých je sedmá planeta sluneční soustavy vidět se svými charakteristickými prstenci.
Uran se do hledáčku vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který 25. prosince oslaví dva roky svého aktivního provozu, dostal letos už podruhé. Poprvé NASA zveřejnila jeho fascinující fotografie v dubnu, kdy vědce i fanoušky vesmíru zaujala zejména viditelnost prstenců, které okolo třetí největší planety sluneční soustavy obíhají, a to včetně toho slabého s označením Zeta.
Podobný pohled se nabízí i nyní, ovšem v odlišném formátu. Nejnovější snímky Uranu jsou unikátní v tom, že jsou zachycené s použitím infračerveného spektra, které umožňuje vidět vlnové délky nedostupné lidskému oku, což se má odrážet právě zejména na viditelnosti prstenců, kterých má Uran dohromady třináct, byť velmi splývají.
„Jedním z nejvýraznějších prvků je sezónní severní polární oblačnost planety. V porovnání se snímkem z počátku tohoto roku jsou na těchto novějších fotkách lépe patrné některé detaily čepičky. Patří mezi ně světlá vnitřní čepička a tmavý pruh ve spodní části polární čepičky směrem k nižším zeměpisným šířkám,“ uvádí NASA na svém webu.
Zajímavý pohled se nabízí i na měsíce Uranu. Na fotografii je možné spatřit čtrnáct z jeho celkových sedmadvaceti známých měsíců. Pro astronomy je nová várka snímků zásadní také v tom, že umožní například zkoumat existenci exoplanet.
Jen na Uran se ale Webbův teleskop pochopitelně nezaměřuje. Slouží k celé řadě účelů, například loni v říjnu NASA ukázala podrobný snímek slavné mlhoviny Pilíře stvoření, letos v březnu pak dalekohled zachytil hvězdu těsně před zánikem. A před pár měsíci aplikoval své technologické schopnosti na zachycení jednoho velmi nevídaného úkazu – vesmírného otazníku.