Prsteny moci jsou zpět. Je tu první trailer nové řady seriálového Pána prstenů, Sauron se vrátí už v létě

Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže... Rings of Power se vrací už 29. srpna.

Michal MančařMichal Mančař

sauron

Foto: Amazon

Sauron se vrací. Nová řada Prstenů moci na Amazonu začne už 29. srpna

0Zobrazit komentáře

Blíží se druhá řada nejdražšího seriálu všech dob. Jak Prsteny moci na streamovací službě Amazon Prime Video tentokrát využijí svůj pohádkový rozpočet? To se dozvíme už koncem srpna. Datum vydání spolu s prvními záběry odhaluje první trailer seriálové adaptace fantasy světa Pána prstenů spisovatele J. R. R. Tolkiena.

Možná vás Prsteny moci nenadchly, ale i tak si poznamenejte datum 29. srpna. Uvidíte, jestli se tvůrci poučili z rozporuplného přijetí první řady seriálu, který na jednu stranu uměl pobavit, ale především skalní fanoušky Tolkienovy tvorby příliš nepotěšil. První ukázka nové série Prstenů moci láká na vzestup temného pána Saurona i vznik mocných artefaktů, jež se stanou klíčovým prvkem v Tolkienově Pánovi prstenů.

Vrací se elfí paní Galadriel, moudrý Elrond, númenorský král Ar-Pharazôn, jeho poddaní Isildur s Elendilem, mocný Sauron, nechybí trpaslíci ani odporní skřeti. Trailer druhé řady Prstenů moci přináší osudová prohlášení o zlu a možná víc akčních a rádoby cool záběrů, než bychom chtěli – ale stejně se na seriál podíváme.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První Rings of Power, jak zní originální název, rozhodně nebyly bez chyb. Největší znalci předlohy jim vyčítali třeba příliš divokou a nevyrovnanou hlavní hrdinku Galadriel. Nebo podivný smysl pro měřítko, kdy se země bájí a legend proměnila na pár vesnic (anebo kde pár lodí uvezlo obrovskou armádu…). Či velký odklon od zdrojového materiálu, ačkoliv se Prsteny věnují spíš méně popsaným částem Tolkienova díla.

Přesto jsme Prsteny moci v CzechCrunchi nakonec hodnotili docela smířlivě. Udělaly sice spoustu přešlapů, ale hluboko ve svém jádru má seriálový Pán prstenů tolkienovské srdce. Prsteny moci obsahovaly někdy až překvapivá pomrknutí na tvorbu tohoto britského spisovatele. Navíc uměly být audiovizuálně impozantní. Druhá řada rozhodně má co zlepšovat – ale tu jiskru naděje na zlepšení rozdmýchává.

Navzdory kritice se první řadě Prstenů moci u diváků dařilo, prý ji vidělo přes sto milionů lidí. „Je to pro nás obrovský úspěch, seriálu se nesmírně dobře daří po celém světě. Je to náš zdaleka největší seriál. I když to byla a je velká investice, vyplatila se nám,“ prohlásil už dříve Vernon Sanders, jenž má na starosti televizní tvorbu v Amazonu. První série vyšla na 500 milionů dolarů, ta druhá má dohromady se třemi dalšími stát přes miliardu.

Pro (některé) příznivce Pána prstenů je oznámení druhé řady Rings of Power další pozitivní zprávou v krátké době. Jen před pár dny tvůrci milované filmové trilogie oznámili, že původní filmaři v čele s Peterem Jacksonem natočí dva nové Pány prstenů. První nový snímek vyjde už za dva roky a přiblíží tragický příběh Gluma.

Superschopnost hodně vydělat se zasekla. Marvel mění strategii, bude točit méně filmů i seriálů

Letos se do kin chystá jen jediný titul z marvelovského univerza – Deadpool & Wolverine. Jde zároveň o jeden z nejočekávanějších filmů roku

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

DEADPOOL

Foto: HBO

Třetího Deadpoola bude režírovat Shawn Levy

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv šlo vždy primárně o nenáročnou zábavu a žádné velké umění, nový film Marvelu obvykle představoval významnou kulturní událost, na niž se těšily miliony lidí. V posledních letech ale nadšení i samotný zájem opadly, jak se na plátna kin a na obrazovky hrnuly další a další superhrdinské tituly. Co s tím? Nad tím v Disney intenzivně přemýšlejí už nějakou dobu a došli k nečekanému závěru: že totiž větší poptávka bývá po nedostatkovém zboží.

Poslední dobou, kdy se často skloňovala idea „únavy ze superhrdinů“, jsme v praxi sledovali spíše opak této rovnice. Loni se do kin vydaly tři filmy a na obrazovky tři seriály Marvelu, předloni také, v roce 2021 to byly dokonce čtyři filmy a pět seriálů. Skutečnými hity se stalo možná čtyři nebo pět titulů, ostatní měly problém ze vstupenek do kin zaplatit svoje blockbusterové rozpočty a udržet publikum u obrazovek.

Loňská produkce byla v těchto ohledech dosud nejslabší. Ant-Man a Wasp: Quantumania měl otevřít novou éru marvelovského univerza (MCU), kritici ho ale nešetřili a příjem z kin jen stěží pokryl rozpočet. Marvels pak sice nabídli sympatické postavy a zábavné momenty, málokdo si ale snímek vůbec pamatuje – málokdo ho totiž viděl. Když Disney vidělo, že blockbuster s rozpočtem čtvrt miliardy dolarů po čtyřech týdnech prodal vstupenky jen za 200 milionů, rozhodlo se jeho vedení další čísla radši nezveřejňovat.

To samozřejmě nebyl jediný problém, se kterým se tvorba Marvelu potýkala a potýká – výrazným způsobem neklesla jen návštěvnost a sledovanost, ale také průměrná hodnocení většiny titulů. Tím, jak vznikaly relativně rychle a musely zapadat do čím dál tím rozsáhlejšího univerza, vzrostla jejich uniformita. Nebo se naopak snaha o ozvláštnění vymkla kontrole.

thor-v-boji

Foto: Falcon

Chris Hemsworth ve filmu Thor: Láska jako hrom

Právě to se stalo například u posledního Thora s podtitulem Láska jako hrom. Film Taiky Waititiho se svým odlehčeným rázem snažil navázat na defacto komediální Thor: Ragnarok, zatímco ten ale diváky pozitivně překvapil, Láska jako hrom svým humorem spíše otravovala.

Představitel titulní role Chris Hemsworth za to do značné míry viní sám sebe. V nedávném rozhovoru pro magazín Vanity Fair řekl, že se při natáčení neustále srovnával s ostatními herci a myslel, že jejich role jsou zajímavější. „Nechal jsem se strhnout improvizací a bláznivými nápady a stal se parodií sebe sama. Nevyšlo mi to,“ poznamenal herec.

Poslední Thor, podobně jako jiné projekty Disneyho z poslední doby, navíc trpěl nedotaženými vizuálními efekty, což bylo také spojené s rychlostí produkce a snahou ušetřit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Prezident Marvel Studios Louis D’Esposito v novém rozhovoru pro magazín Empire chyby přiznal také. „Možná, když toho děláte příliš, trochu věci rozředíte. To už ale dělat nebudeme. Poučili jsme se,“ řekl. Dodal, že v určitém smyslu problémy studiu i pomohly: „Kdybychom prostě zůstali na vrcholu, bylo by to to nejhorší, co by se nám mohlo stát. Trochu jsme upadli a sebevědomě se vracíme.“

První vlaštovkou má být Deadpool & Wolverine, který na velká plátna po šesti a sedmi letech vrátí jedny z nejoblíbenějších superhrdinů. Disney oba převzalo od studia 20th Century Fox, jež před časem koupilo, a slibuje zachování všeho, co na nich mají fanoušci rádi. Zároveň je zapojí do velkého příběhu MCU. Hlavně jde ale o jediný projekt Marvelu, který letos vyrazí do kin.

Letošní relativní absence novinek z MCU nepřetrvá, frekvence vydávání nových projektů se ale má výrazně snížit. D’Esposito plánuje, že v dalších letech do kin budou za rok mířit dva až tři filmy a jeden nebo dva seriály na streamovací službu Disney+.

UNTITLED DEADPOOL MOVIE

Foto: Falcon

Ryan Reynolds a Hugh Jackman ve filmu Deadpool & Wolverine

Něco podobného nedávno řekl generální ředitel Disney Bob Iger. „Pomalu snížíme objem produkce a budeme mířit na asi dva seriály ročně místo čtyř a místo třeba čtyř filmů za rok budeme vydávat dva, maximálně tři,“ prozradil v posledním hovoru s investory.

Prosté snížení počtu projektů samo o sobě samozřejmě pro obnovení zájmu diváků nestačí, ještě důležitější bude jejich kvalita. Rozdělení pozornosti mezi méně titulů nicméně může vedení Marvel Studios významně pomoci udržet perspektivu a dát více prostoru kreativitě. Pokud se tak nestane, Disney by mohlo přijít o svou nejsilnější značku.