Průměrné ceny bytů prolomily hranici 90 tisíc za metr. V Praze jsou starší byty dražší než novostavby
Starší byty v Česku v posledním kvartálu táhly, jejich průměrné ceny dosáhly rekordní úrovně. Důvodem byla inflace a zdražující hypotéky.
Po mírném ochlazení v závěru loňského roku nabral růst cen nemovitostí opět rychlé obrátky. Průměrná cena staršího bytu v Česku se v prvním čtvrtletí roku vyšplhala na rekordních 90 372 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z Kvartálního monitoru trhu s nemovitostmi realitní skupiny EHS, která vychází z dat realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.
Růst cen bytů i nadále poháněla inflace, která se výrazně projevuje právě na nemovitostech, ale také strach ze zdražujících hypoték. Pro lidi je představa bydlení ve vlastním stále vzdálenější a ti, kdo si mohli koupi nemovitosti dovolit, se k ní uchýlili právě v uplynulém kvartálu.
„Celospolečenská diskuze spojená se zdražováním hypoték a novými pravidly pro jejich udílení, která vstoupila v platnost od dubna, aktivizovala všechny, kteří zvažovali koupi vlastního bydlení. Takže i pražské domácnosti, které ještě loni dávaly najevo, že ceny jsou na ně příliš vysoké, dokázaly sesypat úspory dohromady,“ vysvětluje Jan Škrabánek, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.
V Praze došlo ke zvýšení průměrné ceny staršího bytu na 120 tisíc korun za metr čtvereční, což je hodnota, za kterou se prodávaly byty v novostavbách ještě na konci roku 2020. Podle analýz společností Trigema, Skanska a Central Group se přitom průměrná cena za metr čtvereční pražské novostavby dostala v prvním čtvrtletí na 112 233 korun.