Průměrné ceny bytů prolomily hranici 90 tisíc za metr. V Praze jsou starší byty dražší než novostavby

Starší byty v Česku v posledním kvartálu táhly, jejich průměrné ceny dosáhly rekordní úrovně. Důvodem byla inflace a zdražující hypotéky.

Zájemci o koupit bytů v Praze i dalších městech momentálně spíše vyčkávají

0Zobrazit komentáře

Po mírném ochlazení v závěru loňského roku nabral růst cen nemovitostí opět rychlé obrátky. Průměrná cena staršího bytu v Česku se v prvním čtvrtletí roku vyšplhala na rekordních 90 372 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z Kvartálního monitoru trhu s nemovitostmi realitní skupiny EHS, která vychází z dat realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.

Růst cen bytů i nadále poháněla inflace, která se výrazně projevuje právě na nemovitostech, ale také strach ze zdražujících hypoték. Pro lidi je představa bydlení ve vlastním stále vzdálenější a ti, kdo si mohli koupi nemovitosti dovolit, se k ní uchýlili právě v uplynulém kvartálu.

„Celospolečenská diskuze spojená se zdražováním hypoték a novými pravidly pro jejich udílení, která vstoupila v platnost od dubna, aktivizovala všechny, kteří zvažovali koupi vlastního bydlení. Takže i pražské domácnosti, které ještě loni dávaly najevo, že ceny jsou na ně příliš vysoké, dokázaly sesypat úspory dohromady,“ vysvětluje Jan Škrabánek, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.

V Praze došlo ke zvýšení průměrné ceny staršího bytu na 120 tisíc korun za metr čtvereční, což je hodnota, za kterou se prodávaly byty v novostavbách ještě na konci roku 2020. Podle analýz společností Trigema, Skanska a Central Group se přitom průměrná cena za metr čtvereční pražské novostavby dostala v prvním čtvrtletí na 112 233 korun.

„Nůžky mezi cenou novostaveb a second handů se v Praze dlouhodobě zavíraly. Před pandemií byly rozdíly v cenách asi patnáct procent, postupně se však k sobě začaly blížit. Že se teď ceny proťaly, je trochu překvapení, na druhou stranu je to logické. Poptávka byla v prvním kvartálu velmi vysoká, lidé tak začali starší byty přeplácet, čímž se vytvořila lokální bublina,“ upřesňuje Škrabánek.

Podle Škrabánka jsou starší byty v porovnání s novostavbami dostupnější, jelikož je v tak velké míře neskupují investoři. Pro někoho, kdo chce koupit byt v Praze bez většího zdržování, je tak second hand jediná možnost. „Bude zajímavé sledovat, jestli se například se zahájením výstavby na dalších brownfieldech v širším centru Prahy situace posune, nebo se ceny staršího a nového bydlení v Praze budou chvíli držet na stejné úrovni.“

Nová maxima ale padla také v Brně, kde průměrná cena bytu prolomila hranici 90 tisíc korun za metr čtvereční a dostala se na 92 100 korun. A na růst reagovala i středočeská města – krajský průměr se vyšplhal na 76 966 korun za metr čtvereční.

Na další kvartál ale Škrabánek očekává na realitním trhu spíše zpomalení: „Na trhu se zkoncentrovala poptávka pravděpodobně za oba kvartály, místo vyhlížené stagnace si tak musely domácnosti ještě připlatit. To pochopitelně zakládá dobrou půdu pro domněnku, že příští kvartál bude situace klidnější.“

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox