První astronauti v lodi SpaceX úspěšně dorazili k Mezinárodní vesmírné stanici. Vyzkoušejte si, jaký manévr museli provést

Jiří SvobodaJiří Svoboda

crew-dragon3

Foto: SpaceX

Vizualizace vesmírné lodi Crew Dragon při připojování k Mezinárodní vesmírné stanici

0Zobrazit komentáře

Po více než devatenácti hodinách letu se k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) připojila loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která poprvé za devět let vynesla z americké půdy astronauty na oběžnou dráhu. Včerejší ostře sledovaný start historické mise proběhl bez problému, stejně tak i následné korektivní zážehy, které loď nasměřovaly přímo k ISS.

Ke stanici se Crew Dragon připojil o několik minut dříve než v plánovaných 16:29 SELČ, po více než hodinu a půl dlouhém přibližování. Posádka ve složení Dough Hurley a Bob Behnken tak v tuto chvíli čeká na dokončení některých úkonů a už za několik hodin se přesune do útrob ISS. Ve vesmíru má zůstat několik měsíců, nanejvýš i několik stovek dní.

Během devatenáctihodinového letu si astronauti vyzkoušeli manuální řízení lodi Crew Dragon, ale jinak s přiblížením příliš mnoho práce neměli. Moderní loď z dílen vesmírné firmy Elona Muska totiž disponuje plně autonomním řízením nebo například LIDAR senzory (známých i z autonomních aut), které dokáží loď automaticky nasměrovat, naklonit nebo akcelerovat. Manuální řízení nakonec Hurley převzal při finálním přiblížení.

V dobách, kdy ovšem automatické přibližování neexistovalo, bylo připojení k ISS vždycky mimořádným a velmi delikátním úkonem, který vyžadoval (a od počítače stále vyžaduje) naprosto chirurgickou přesnost. Přece jen, uřídit dopravní prostředek ve stavu beztíže a bez vzduchu není žádná legrace.

To se ostatně SpaceX snaží ukázat v nové internetové simulaci, která proces úspěšného přiblížení k ISS přesně mimikuje. Firma Elona Muska tvrdí, že rozhraní se podobá tomu, které astronauti reálně používají při výcviku. Uživatelé musí ovládat například rychlost, pohyb do všech stran, rotaci nebo náklon lodi do všech stran. Stejným způsobem se připojila k ISS i skutečná posádka astronautů.

spacex-crew-dragon1

Foto: SpaceX

Start historické mise SpaceX, ve které do vesmíru poprvé vyneslo astronauty

Historická mise Crew Dragon Demo-2 odstartovala včera ve 21:22 SELČ z floridského mysu Canaveral. Bylo to poprvé od konce programu Space Shuttle (2011), co se z americké půdy vznesla lidská posádka, jinak byla NASA dosud závislá na dopravě v Sojuzech. Právě nezávislost na Rusech při dopravě na ISS (za níž platí tučné částky) je jedna z hlavních motivací úřadu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro SpaceX samotné se jednalo bezesporu o největší milník od jeho vzniku a poprvé v historii měla společnost co do činění s lidskými astronauty. Poprvé od roku 1981 (první let raketoplánu) se lidé proletěli na zcela nové vesmírné lodi, která je navíc určena i k vesmírnému turismu.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Vzhůru ke hvězdám. SpaceX vyneslo poprvé do vesmíru astronauty a zapsalo se do historie

Jiří SvobodaJiří Svoboda

spacex2

Foto: Elon Musk/Twitter

Raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon

0Zobrazit komentáře

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska se dnes nesmazatelným písmem zapsala do historie amerického vesmírného programu. V lodi Crew Dragon poprvé úspěšně vynesla na oběžnou dráhu dva astronauty NASA, kteří už v tuto chvíli míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Ještě hodinu před startem nebylo jasné, zda start nebude muset být odložen kvůli počasí – mraky i bouřky se ale rozplynuly včas. Ze stejného důvodu už byl jednou let přeložen, původně měla mise začít už ve středu.

Všech čtrnáct povětrnostních podmínek bylo splněno a 21:22:45 SELČ se raketa Falcon 9 s oběma astronauty na palubě odlepila z floridské přistávací rampy a za burácení motorů a fanoušků pomalu začala svou cestu do vesmíru. Jeden z astronautů Dough Hurley start okomentoval slovy „Pojďme zapálit tuhle svíčku“ („Let’s light this candle“).

spacex1_2

Foto: SpaceX / Twitter

Astronauti Dough Hurley a Bob Behnken před dnešním letem

Je to tak vůbec poprvé, co se od konce programu Space Shuttle v roce 2011 vznesla z americké půdy lidská posádka. Poprvé v historii má za sebu také SpaceX úspěšný start s astronauty a v případě, že všechno i nadále půjde jak má, NASA při dopravě na ISS získá nezávislost na ruských Sojuzech.

Už téměř dvě hodiny před startem se na odpalovací rampě LC-39A, z níž startoval už například Neil Armstrong, zavřel za astronauty průlez lodi Crew Dragon. Všechny předletové kontroly dopadly dobře, komunikace se základnou fungovala a zpravidla všechny kroky, které ke startu vedly, prováděli astronauti s několikaminutovým předstihem.

Po startu už diváci viděli start, který se na první pohled nemusel lišit od těch, které Falcon 9 zažil na více než osmdesáti misích předtím. Už necelé tři minuty po startu se první stupeň rakety oddělil od lodi a zamířil zpět na mořskou plošinu v Atlantiku, na níž úspěšně přistál.

spacexnasa3

Foto: SpaceX/YouTube

Start rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon

Mezitím druhý stupeň rakety nasměroval loď Dragon přímo k Mezinárodní vesmírné stanici. Pokud všechno půjde podle plánu, dvojice astronautů k ní dorazí v neděli v 16:29:25 SELČ. Zůstat na ní následně může až 120 dní. Do té doby je v plánu ještě série kontrolních zážehů.

Brány nové vesmírné éry jsou otevřeny

Když naposledy v roce 2011 z Floridy odlétaly astronauti, jejich vehiklem byl už postarší raketoplán Atlantis, na sobě měli ikonické, ale nepraktické oranžové skafandry a potýkali se s hardwarem, který zčásti pamatoval osmdesátá léta.

Dnešní mise tak bez nadsázky byla a ještě bude v mnoha ohledech výletem do budoucnosti. Astronauti Dough Hurley a Bob Behnken na sobě mají futuristické a lehké skafandry, nastoupili do lodi, kterou mohou ovládat pomocí dotykových obrazovek. Ale nebudou muset – Dragon dokáže fungovat zcela autonomně.

V řeči jiného data – lidská posádka se dnes vznesla do vesmíru ve zcela nové lodi poprvé od roku 1981, kdy na svůj první let vyrazila v raketoplánu Columbia.


Otevírá se nová éra. Nejen po technické stránce, ale i po byznysové. Vše zatím vypadá, že dnešní let povede k letu další lidské posádky na stejné lodi už v srpnu tohoto roku. Následovat budou najen lety profesionálních astronautů, ale i vesmírných turistů, které Elon Musk slibuje.

K dnešnímu startu vedla v posledních měsících řada testů a zkušebních letů. Tím posledním bylo lednové nouzové odpojení lodi Crew Dragon od rakety Falcon 9 za letu. Celý postup programu pozdržela havárie v dubnu 2019, při níž předchozí verze Crew Dragonu explodovala v důsledku úniku chemikálií.