První Čech v nejsledovanějším podcastu světa: Joe Rogan si pozval zápasníka Jiřího Procházku

„Let's go for that!“ Jen několik dní po velkém zápase v kleci mu přišlo pozvání na rozhovor, který se neodmítá. Ve dvou hodinách řeší MMA i život.

Filip HouskaFilip Houska

Joe Rogan a Jiří Procházka

0Zobrazit komentáře

Před několika dny svedl zápas, ve kterém v kleci porazil obávaného Američana na jeho domácí půdě. Výkon to byl tak přesvědčivý a atraktivní, že respekt a nadšení mu vyjadřovali i američtí diváci, kteří by „správně“ měli dopředu hnát svého krajana. Jenže když nastoupil Jiří Procházka, všechno bylo jinak. Stal se z něj globální fenomén – a teď přišel další zářez.

Jiří Procházka už párkrát ukázal, že mu UFC, tedy největší zápasnická organizace, sedí. Poprvé se v ní blýskl precizním knockoutem u pletiva, v dalším klání navázal ukázkovým, vypínacím loktem z otočky a poté si sebral pás šampiona polotěžké váhy v napínavém souboji s brazilským Gloverem Teixeirou. Začala se rýsovat nová hvězda.

Ne, že by rodák z jihomoravských Hostěradic zvládl všechno na výbornou – pár důležitých zápasů prohrál. Ale publikum si získal. Zápasnický svět mu začal fandit kvůli jeho neortodoxnímu stylu boje, tvrdosti, nevyzpytatelnosti a… samozřejmě vlasové anténce, kterou si spolu s celou hlavou před posledním zápasem oholil, aby vyjádřil solidaritu s lidmi bojujícími s rakovinou.

bjp

Přečtěte si takéJiří Procházka uhranul UFC. Je fenomén, jemuž fandí i AmeričanéLet’s go, Jiri! Zápasník Jiří Procházka znovu uhranul UFC. Je z něj fenomén, kterému fandí i Američané

Bylo to před kláním s americkým zápasníkem Jamahalem Hillem, které proběhlo v kalifornském Los Angeles. To dvaatřicetiletý český zápasník ovládl tak, že nejenže rozdováděl celou arénu, ale také zaujal jednoho z nejznámějších podcasterů na světě, který je shodou okolností i komentátorem a výraznou tváří celé UFC.

Joe Rogan dlouhé roky moderuje vlastní, multimilionový podcast The Joe Rogan Experience, kam si zve významná jména z různých odvětví. A patří k těm nejsledovanějším na trhu. Mimo jiné má ale v rámci něj i speciální epizody s úspěšnými zápasníky MMA – a ta nejnovější patřila Procházkovi. Do jeho podcastu přišel jako vůbec první Čech vůbec.

Ve více než dvou hodinách rozebírají snad vše, co by zapáleného fanouška smíšeného bojového umění – a Procházky obzvlášť – mohlo zajímat. Dostali se k otázkám ohledně přístupu k trénování, rozebrali zákulisí MMA, vzpomenuli na Procházkova úhlavního soka Alexe Pereiru, se kterým dvakrát prohrál, a také se pobavili o víře, mentalitě nebo Japonsku, ke kterému Procházka tíhne. A taky se zasmáli nad jeho „saunovým failem“.

Pozvání do podcastu, jehož díly na YouTube pravidelně vidí miliony lidí, je nejen vizitkou toho, jak je Procházka populární v zámoří, ale také jde o poměrně prestižní promo. Ostatně už teď se ve Spojených státech angažuje i jinak než zápasením, což potvrzuje třeba reklama pro značku Under Armour, kterou natočil s Dwaynem „The Rock“ Johnsonem.

xr:d:DAGCAyKsADQ:10,j:5378848385774523455,t:24041111

Přečtěte si takéUFC 300 je tady. Jak vypadá tréninkový den Jiřího Procházky?Jak trénuje Jiří Procházka na velký zápas v UFC? Ráno dá vločky, pak karate a před spánkem hořčík

Už krátce po zveřejnění podcastu, v němž Procházka usedl na židli, na které před nedávnem seděl třeba Mark Zuckerberg a popisoval velké změny ve struktuře jeho firmy Meta, dostal uznání od širšího publika. Především kvůli tomu, že dokázal s Roganem udržet tempo a dvě hodiny mluvit v cizím jazyce, ve kterém není tak silný.

Svou cestu ale bude chtít Procházka ukazovat hlavně v kleci, ve které by mohl znovu vystoupit ještě letos, a to velmi pravděpodobně v boji o pás šampiona polotěžké váhy. Měl by se totiž stát vyzyvatelem číslo jedna pro vítěze klání mezi zmíněným Pereirou a Rusem Magomedem Ankalaevem, k němuž by mělo v dohledné době dojít.

Pusťte si přesně to, co vás zajímá.

0:00 – Mentalita a příprava bojovníka
8:41 – Tréninkové techniky a evoluce
17:22 – Vliv přírody na boj
26:03 – Filozofie síly a přežití
34:41 – Mentalita a ego v boji
42:38 – Ego versus flow v boji
51:36 – Lekce z proher
1:00:50 – Význam těžkostí
1:09:28 – Kontroverze ohledně shazování váhy
1:18:42 – Koncept boje na otevřeném poli
1:27:31 – Neurofeedback a propojení s vědomím
1:30:54 – Mentalita šampiona a svoboda
1:34:37 – Hodnocení a dynamika bojů
1:38:06 – Vývoj pravidel boje
1:41:42 – Filozofie rovnováhy v boji
1:45:18 – Kulturní pohledy na autenticitu
1:48:54 – Spiritualita a sebepoznání
1:52:37 – Černá magie a mentální boje
1:56:06 – Vizualizace a mentální trénink
2:00:54 – Ovládnutí mysli a sebe sama

Zdroj: The Dive Summaries

Uhořel, když svou kočku a červenou chatrč u pláže bránil před ohněm. Se surfem pro něj byly vším

Randy „Crawdaddy“ Miod byl známou postavou surfařské komunity v Malibu. A nejen jí. Jeho smrt ukazuje zkázu způsobenou letošními požáry v Kalifornii.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu-6Story

Foto: Instagram Randy Mioda / Canva Pro/CzechCrunch

Randy Miod se svou matkou, jeho kočka a dům přezdívaný Krabí chatrč

1Zobrazit komentáře

Bylo úterý 7. ledna odpoledne a Carol Smithové zazvonil telefon. Volal jí syn Randy, známá postava surfařské komunity v Malibu. Byla ráda, že ho slyší, protože v okolí jeho domu zrovna řádily požáry. Randy plakal, říkal jí, že vidí kouř. „Seber kočku a zmiz,“ nakázala mu. „Modli se za Palisades Hills, modli se za Malibu. Miluju tě,“ odpověděl jí. Pak už se s ním nedokázala spojit. O dva dny později se ozvala policie – Randy i jeho kočka uhořeli.

Škoda sto miliard dolarů, 55 tisíc akrů zasaženého území, tisíce zničených domů, statisíce evakuovaných lidí, tři desítky mrtvých… Letošní požáry v jižní Kalifornii jsou ničivější než dřív, nicméně záplava neosobních čísel může zakrýt, jaká tragédie se na západním břehu USA odehrává. Konkrétní lidské příběhy ji ale dokážou nasvítit o něco plastičtěji, třeba jako ten Randyho „Crawdaddyho“ Mioda.

Pro pětapadesátiletého muže bylo surfovací prkno vším – jeho matka vzpomínala, že na střední často chodil za školu, skočil na autobus a jel na pláž. Byl to jeho životní styl, pracoval v barech a restauracích, aby mohl přes den sjíždět vlny Pacifiku. Když se mu začátkem 90. let naskytla možnost pronajmout si dřevěný domek v Malibu přímo u pobřežní silnice Pacific Coast Highway, neváhal.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Později jej dokonce koupil a částečně ho pronajímal, aby měl na to, co potřeboval – na splátky hypotéky, na pivo, na grilování, na surfařskou výbavu, na marihuanu… „Ten dům chřadnul, moc do něj neinvestoval. Já mu říkal, ať ho prodá, dostal by za něj několik milionů dolarů, ale u něj to nepřicházelo v úvahu. Ten dům byl pro něj vším,“ popsal Mioda a jeho nemovitost pro list Wall Street Journal realitní agent Andy Lyon.

Miod měl přezdívku Craw či Crawdaddy a jeho dům byl zase známý jako Crab Shack. Čili Krabí chatrč. Takový název jeho hájemství celkem dobře vystihuje – dřevěná, červená stavba, jejíž historie sahá do roku 1924 a která byla od pohledu hodně obyčejná až sešlá. Jenže pro místní to byl pojem, bylo to místo, které všichni znali.

Chris Ariola, jeho dlouholetý kamarád, pro agenturu Press-Telegram vzpomínal, že do Crab Shacku mohl přijít kdokoli, protože Miod měl vždy dveře otevřené. Lidé se tam scházeli na pivo, na párty, osprchovat se, domem jich prý prošly tisíce. „Jedinou podmínkou bylo, aby nenechali utéct kočku,“ zdůrazňují shodně Ariola, Lyon i Randyho matka Carol v různých rozhovorech.

Že surfování v Malibu a kočky byly Miodovými životními pilíři, je patrné i z jeho instagramového profilu. Návštěvníka účtu okamžitě zalije slunce, pocit nekončícího večírku a kočičího předení. A tak Crawdaddyho popisují všichni, kteří jej znali.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Randall Miod (@malibucrawdad)

Mezi své známé přitom nepočítal jen surfaře, číšníky a vůbec svéráznou komunitu, která přebývala v Malibu, ale i celebrity, které širší lokalitu známou jako Palisades Hills definují úplně stejně. Třeba herečce Pamele Anderson fotil Randy její svatbu, kvůli čemuž se vypravil do Kanady. Byla to prý jedna z mála chvil, kdy opustil Kalifornii.

Gavin Koppel, který se živí jako turistický průvodce a s Randym Miodem se znal od střední, o životním stylu svého kamaráda a jeho Krabí chatrči promluvil pro Los Angeles Daily News: „Byl to pomalý, stále pokračující večírek. Trval nonstop 25 let. Když se k němu přišlo, popíjelo se, kouřilo, hrálo na bubny. Byla to nevinná, dětinská zábava.“

sestakovi1

Přečtěte si takéSestakovi bydlí půl roku v Česku, půl roku u oceánu.Půl roku bydlí v Česku, půl roku u oceánu. Nebavila nás zima, surfujeme i pracujeme, říkají Sestakovi

Klid, spokojenost, absence ambicí, srostlost s místem, které jej činilo šťastným, by z Randyho Mioda činily dobrého adepta pro roli v některém z příběhů Bohumila Hrabala. Byl takovým malibským pábitelem, rázovitou figurkou, která nastavovala jinou, lidštější tvář oblasti proslavené nejen surfaři, ale i miliardářskými sídly a hollywoodskými hvězdami.

Život kdekoli jinde než ve svém Crab Shacku si neuměl představit. Nejenže odmítal nabídky na prodej, i když neměl peníze (a nejspíš ani chuť a potřebu) na rekonstrukce. Nepřipouštěl si starosti, ostatně jeho matka přiznala, že až v momentě jeho smrti jí došlo, že mu bylo 55 let, protože jej vždy vnímala jako věčné dítě.

Na pozemek se mu kdysi dokonce ze skály zřítil obří balvan, málem jej zabil, ale ani to s ním nehnulo. A nehnulo s ním ani množství požárů, které v minulosti řádily kolem, jak je v Kalifornii zvykem. Protože je všechny zvládl a vyvázl z nich, nejspíš si myslel, že i tentokrát to půjde.

Jenže letošní ohně jsou jiné – jsou větší, ničivější. A to nakonec doběhlo i Randyho „Crawdaddyho“ Mioda. Odmítal svou chatrč opustit, doufal, že ji ochrání a s ní i svou kočku. Policie jeho i zvířecí ostatky našla na zápraží domu, ze kterého zbyl jen zděný komín od krbu.