Elektroauto od Škodovky, investice do nemovitostí od pár stovek a letadlo s kabinou v křídlech. Přečtěte si zprávy týdne

klm-enyaq
0Zobrazit komentáře

Týden v duchu dopravy. I takto by se dalo ve zkratce shrnout uplynulých sedm dní, během kterých bylo představeno první ryze elektrické SUV od Škodovky a otestováno nové „véčkové“ letadlo, s nímž chtějí aerolinky KLM změnit budoucnost letecké přepravy. Řešila se i Tesla, tentokrát z pohledu akciového indexu S&P 500, do kterého se ani po rychlém růstu nedostala.

Jen o tom to ale nebylo. Velké věci se děly také na tuzemském rybníčku, čehož je důkazem Zásilkovna a její zajímavá akvizice nebo plicní ventilátory CoroVent, které obdržely certifikaci a mohou pomalu do světa. Investičním trhem navíc začíná postupně hýbat i nový pražský startup Investown, jenž nabízí investice do nemovitostí od pár stovek korun.

Rozhodně si nenechte ujít ani příběh Evy Hlavsové, která vyměnila teploučký korporát za nadějné riziko, fotbalovou Spartu ve virtuální realitě, článek o budoucnosti televizních přenosů nebo náš podcast s Hanou Fořtovou z Frusacku.

Přejeme příjemné čtení před startem dalšího týdne.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Tesla ani po rychlém růstu nejde do S&P 500: Před několika měsíci automobilka Elona Muska ohlásila další ziskové čtvrtletí a splnila všechny podmínky pro vstup do prestižního akciového indexu S&P 500. Akcie od té doby strmě rostly, mezitím Tesla rozdělila své akcie v poměru 5:1, a také oznámila odprodej další části akcií za 5 miliard dolarů. Bohužel se v pátek potvrdilo, že se do S&P 500 nedostane. Místo toho tam zamířila firma Etsy.

? Zásilkovna nakupuje: Rychle rostoucí logistická firma Zásilkovna, která vyrazila před lety na boj s Českou poštou, kupuje ostravskou technologickou firmu Trayto. Ta má e-shopům spolupracujícím se Zásilkovnou pomoci se vstupem na zahraniční trhy. Zásilkovna za první pololetí tohoto roku utržila téměř miliardu a do konce roku se chce dostat na 2,5 miliardy korun.

? Zoom poskočil ze dne na den o polovinu: Alternativa pro Skype a další komunikační služby, Zoom, vyrostla i díky covidu od začátku roku o ohromných 500 procent v hodnotě svých akcií. Zásadní růst zaznamenal Zoom v tomto týdnu, když oznámil, že za tři měsíce utržil stejně jako za celý loňský rok, a během jediného dne cena jeho akcií vyrostla o více než 46 procent.

? Pusťte si Netflix zdarma: Když se nemůžete rozhodnout, jestli si předplatit Netflix, kromě zadání karty a zahájení bezplatného měsíce se nově můžete podívat i na několik filmů a seriálů zcela zdarma a bez registrace. Netflix takto zpřístupnil například seriál Stranger Things, dokument Naše planeta nebo kriminální minisérii Když nás uvidí.

Luxus na čtyřech kolech: Mercedes představil novou verzi své vlajkové lodi, třídy S, která ukazuje nejen nový design zvenku, ale také plně předělaný interiér. V tom nově najdeme velký středový displej, podobně jako v Tesle. Mezitím se Rolls-Royce pochlubil novou generací svého Ghostu, která je vevnitř díky izolaci zvuku tak tichá, že designéři museli zapojit umělý zvuk.

❤ Stovky plicních ventilátorů jdou z Česka do světa: Plicní ventilátory CoroVent v Česku vznikly teprve před pár měsíci, nedávno dostaly certifikaci od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv a už můžou pomalu do světa. I díky pomoci Jihokorejců jich vyrazí za hranice první stovky.

***

Přes Cambridge a velkou americkou banku až k vlastnímu startupu. Eva Hlavsová si do puntíku plní své sny

eva-hlavsova3

Foto: Fondee

Eva Hlavsová, spoluzakladatelka startupu Fondee

Eva Hlavsová si jde od začátku za svým. Nejprve zamířila za vzděláním na Cambridge a pak v Londýně nabírala zkušenosti v jedné z největších bank světa, aby teď z Prahy mohla budovat vlastní startup, se kterým chce naučit Čechy investovat.

***

Eurosport ukázal budoucnost televizních přenosů. Do svého studia přes půl světa virtuálně přenesl Karolínu Plíškovou

pliskova

Foto: Eurosport

Virtuální Karolína Plíšková ve studiu Eurosport Cube

Když nemůže host do studia, musí nastoupit technologie. Eurosport experimentuje s virtuálním teleportem sportovců a v premiéře na US Open ho vyzkoušela česká tenistka Karolína Plíšková.

***

Udržitelnější budoucnost létání. Aerolinky KLM otestovaly unikátní véčkový letoun s kabinou v křídlech

TU-Delft-flying-v

Foto: TU Delft

Koncept letounu Flying-V

Letecká doprava patří k největším znečišťovatelům ovzduší. Aerolinky KLM proto přicházejí s unikátním letounem, který má kabinu v křídlech a pálí mnohem méně paliva.

***

Frusack není jen sáček, ale změna myšlení. Udržitelnost se nemá dělat jen na oko, říká Hana Fořtová v podcastu

hana-fortova-boxed2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Hana Fořtová, spoluzakladatelka Frusacku

? Před pár lety nikdo neřešil, jestli jsou jednorázové igelitové pytlíky problém. Se znovupoužitelným sáčkem Frusack proto Hana Fořtová rozjela osvětovou kampaň a po téměř milionu prodaných kusů v podcastu říká, že její mise už není jen o sáčcích, ale o změně myšlení.

***

Nový startup Investown nabídne investiční nemovitosti už od pár stovek. Miliony korun do něj posílá Česká spořitelna

investown

Foto: Česká spořitelna

Spoluzakladatelé Investownu Alan Pock a Filip Suk

Nový pražský startup Investown chce otevřít realitní trh všem, aniž byste museli mít na účtu miliony. Investovat a vydělávat na nemovitostech umožní už od pár stovek a jeho plánům věří i Česká spořitelna.

***

Mladoboleslavská budoucnost s křišťálovou přídí. Škoda odhalila své první čistě elektrické SUV Enyaq

enyaq5-min

Foto: Škoda Auto

Elektrická Škoda Enyaq

První čistě elektrické SUV made in Česko je tady. Škodovka představila budoucnost jménem Enyaq, která přijíždí s atraktivní křišťálovou přídí.

***

Pokud selžeme, nebude co zachraňovat. Je tu nový trailer na dosud nejdražší film s Jamesem Bondem

jamesbond

Foto: Forum Film

Daniel Craig v bondovce Není čas zemřít

Daniel Craig se se svou rolí slavného agenta 007 rozloučí velkolepě. Nový trailer na bondovku Není čas zemřít je toho důkazem.

***

Jako Real Madrid nebo Manchester City. Sparta si jako první fotbalový klub v Česku hraje s virtuální realitou

sparta-vr

Foto: Sparta

Fotbalová Sparta začíná experimentovat s virtuální realitou

Fanoušci chtějí být svým oblíbeným klubům co nejvíce nablízku a vidět i pod pokličku. Fotbalová AC Sparta Praha proto začíná experimentovat s virtuální realitou, díky které vás vezme třeba na trénink nebo do šatny před zápasem.

***

Inspirace nejen pro pražské metro. Studio Zaha Hadid postaví v Moskvě novou stanici, která ukáže, kudy máte jít

zha-moskva-metro_6

Foto: Zaha Hadid

Vizualizace stanice metra Klenoviy Boulevard 2

Zorientovat se v metru je pro řadu lidí nelehký úkol. Architekti ze slavného studia Zaha Hadid proto novou stanici pro moskevské metro navrhli tak, že naviguje sama už tím, jak vypadá.

***

Legendární mafiánská trilogie Kmotr dostane nový závěr. Na prosinec se chystá režisérský sestřih Francise Forda Coppoly

godfather-marlon-brando

Foto: Magic Box

Postava kmotra je jednou z nejikoničtějších v historii filmu

Na seznamech nejlepších filmů všech dob se pravidelně objevuje legendární mafiánská série Kmotr. Třetí díl se ale už tehdy nesetkal s takovým úspěchem a režisér Francis Ford Coppola teď dostane příležitost to napravit.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym