První Hyperloop Elona Muska možná vyroste v Evropě. Z Bratislavy do Vídně se dostanete za 8 minut

Michal BenatzkyMichal Benatzky

hyperloop2
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv nejprve Elon Musk při vymýšlení revolučního dopravního systému Hyperloop kalkuloval s vysokorychlostní dráhou z Las Vegas do San Fransica, včera se objevila reálná šance, že první takováto dráha vyroste v Evropě. Konkrétně má dokonce jít o naše východní sousedy.

Vedení kalifornského startupu Hyperloop Transportation Technologies, který se právě touto technologií, která by mohla zcela proměnit způsoby cestování, jak ho známe dnes, zabývá, totiž včera podepsal dohodu se slovenskou vládou. V dohodě stojí, že jako první by měla vyrůst trať spojující Vídeň s Bratislavou a dále s maďarskou Budapeští. Jen cesta spojující hlavní města Slovenska a Rakouska by měla podle odhadů trvat pouhých 8 minut.

15685514648_7f2f76b05c_b

Přečtěte si takéDubaj zhostí první mistrovství světa v závodech dronů s výhrami v milionech korunDubaj zhostí první mistrovství světa v závodech dronů s výhrami v milionech korun

„Dalším krokem bude přesnější určení trasy, kde by dráha měla vést a identifikování ideálních stavebních postupů. Tato část bude také peněžně podporována Slovenskem.“ Řekl serveru Tech Insider mluvčí HTT, Ben Cooke.

Termín uskutečnění prvních reálnějších kroků však zatím, bohužel, není znám. Zájem na podobné investici má však také slovenská vláda. Podle slov tamního ministra dopravy, Jána Počiatka, by totiž rozvoj tohoto konceptu mohlo redefinovat způsob jakým cestujeme. Hyperloop bude také významný pro přeshraniční spolupráci.

HyperLoop, tedy koncept, který Elon Musk poprvé nastínil v roce 2013 využívá principu dopravy v přetlakových kapslích, které cestují v podtlakovém prostoru. Díky tomu by tak bylo teoreticky možné cestovat rychlostí až 1200 km/h.

Protože dal Musk veškeré know-how volně k dispozici, pokouší se v současné době přivést tento koncept k reálnému životu tři firmy, z nichž je právě Hyperloop Transportation Technologies pravděpodobně nejdál. Konkrétně HTT pak do roku 2020 plánuje postavit hned tři Hyperloop dráhy.

pod-in-dock-4a-without-artefact_1455132767

Foto: HTT

Diskuze (0)

Novinka

Anonym