První kolo slovenských prezidentských voleb vyhrál prodemokratický Korčok. Druhý byl Pellegrini

Druhé kolo voleb proběhne za dva týdny a Ivan Korčok do něj jde sice s náskokem, nicméně šance obou kandidátů jsou vyrovnané.

Luboš KrečLuboš Kreč

korcok

Foto: Korcok.sk

Možný budoucí slovenský prezident Ivan Korčok

0Zobrazit komentáře

Do druhého kola prezidentské volby na Slovensku postoupili podle očekávání někdejší ministr zahraničí a ex-diplomat Ivan Korčok a šéf strany Hlas a bývalý premiér Peter Pellegrini. Získali 42,5, resp. 37 procent hlasů. Třetí se umístil Štefan Harabin, kterému svůj hlas necelých 12 procent voličů. Druhé kolo se odehraje za dva týdny. Volební účast sice překročila 50 procent, byla ale o dost nižší než loni v Česku.

Už podle předvolebních průzkumů bylo vysoce pravděpodobné, že ve druhém kole se utkají Korčok s Pellegrinim. Zatímco první jmenovaný reprezentuje opoziční, prodemokratické síly, Pellegrini má podporu staronového premiéra Roberta Fica, s nímž jeho strana Hlas aktuálně vládne.

Ačkoli Korčok jde do finále jako poměrně jasný vítěz prvního kola, jeho síly i ty Pellegriniho jsou vyrovnané, protože právě k ex-premiérovi by mohla putovat aspoň část hlasů voličů třetího v pořadí Štefana Harabina.

Prezidentka Zuzana Čaputová, které její mandát končí v červnu, už odmítla – podobně jako před ní Andrej Kiska – post obhajovat. Mimo jiné proto, že Fico a spol. proti ní vedli velmi hrubou kampaň a čelila výhrůžkám a nadávkám. Tyto síly se nyní spojí proti Korčokovi

Ivan Korčok působil jako ministr zahraničí ve vládě Igora Matoviče a pak v kabinetu Eduarda Hegera, byl také slovenským velvyslancem v USA nebo při EU.

Peter Pellegrini je celoživotním politikem, v minulé vládě Roberta Fica byl vicepremiérem a po vraždě novináře Jána Kuciaka se stal premiérem, když byl Fico donucen odstoupit. Pak se odtrhl od jeho strany Smer a založil si svůj Hlas, s nímž loni ve volbách získal třetí místo.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym