První posádkový let Blue Origin odstartuje v červenci. Jedno místo v lodi jde do charitativní dražby

Jiří SvobodaJiří Svoboda

blue-origin-jeff-bezos

Foto: Blue Origin

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu a Blue Origin

0Zobrazit komentáře

Společnost Blue Origin je sice zatím na míle daleko postupu, jaký má za sebou v soukromých kosmických aktivitách Elon Musk se SpaceX, nicméně i zatím méně viditelná firma patřící do portfolia nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose má před sebou významný milník. A navíc se zajímavou příležitostí, kterou nyní dává veřejnosti. Už na 20. července totiž Blue Origin plánuje vůbec první let s posádkou v raketě New Shepard.

Datum nezvolil Bezosův tým náhodně – právě v tento den v roce 1969 totiž přistála na Měsíci legendární posádka mise Apollo 11. Název stroje pak odkazuje na Alana Sheparda, jenž se 5. května před šedesáti lety jako první Američan dostal do vesmíru.

Byť krok, který Blue Origin chystá, se s vesmírným pionýrstvím hrdinů NASA může rovnat jen těžko, pro ideu komerčních letů do vesmíru i samotného Jeffa Bezose je to důležitý milník. Mise s pořadovým číslem 16 nicméně nepoletí tak úplně do kosmu.

Projekt New Shepard se soustředí na takzvané suborbitální lety, což znamená, že raketa posádku vynese do výšky zhruba 100 kilometrů, odkud poté pomalu začne padat k zemi. Celková délka letu je tak plánovaná zhruba na deset minut. To ale neznamená, že nenabídne naprosto unikátní zážitek.

Každý z pasažérů speciálně vyvinutého šestimístného modulu totiž bude mít vlastní okno, a tedy i jedinečný pohled na zakřivenou modrou planetu. Posádka, která usedne do pěti křesel, zatím není známá. K obsazení zbývajícího místa si pak společnost připravila zajímavou akci. Zaplní jej zájemce, jenž bude ochotný zaplatit nejvíc v online aukci.

Výtěžek následně poputuje do nadace Club for the Future, která právě pod taktovkou Blue Origin chce inspirovat budoucí generace, aby své vzdělání i profesionální kariéru směřovaly do takzvaných STEM oborů (věda, technologie, inženýrství a matematika).

Je tak sice téměř jasné, že místo v prvním posádkovém letu Blue Origin připadne některé milionářce či milionářovi, výtěžek by ale měl putovat na dobré účely. Zatím také není známé, kolik si za místo v posádkovém modulu bude Blue Origin účtovat v budoucnosti.

Každopádně ale platí, že první astronauti Blue Origin se nemusí obávat nevyzkoušeného. New Shepard má za sebou už patnáct testovacích misí v průběhu posledních šesti let a s výjimkou úplně prvního testu byly všechny úspěšné.

35c10ac5-f662-0c15-a722-dcbf57a47a6f

Foto: Blue Origin

I takhle vypadá při letu na hranici vesmíru pohled z rakety New Shepard

Společnost Jeffa Bezose také i při letech ke hranici vesmíru hraje na strunu udržitelnosti a její rakety i lodě jsou stejně jako v případě SpaceX zcela znovupoužitelné. Booster, tedy samotná raketa New Shepard, se vrací na zem a těsně před přistáním zažehne své motory, aby zpomalil. Kapsle, která se odděluje, se o pár minut později snese k zemskému povrchu na padáku.

Celý tento mechanismus ostatně New Shepard už několikrát demonstroval, jen letos na testovacích letech v lednu a v dubnu. Jelikož vše fungovalo přesně podle plánu, rozhodli se konstruktéři pustit do dalšího kroku. Zajímavostí je, že v červenci se v akci objeví právě tentýž stroj, který už na hranici vesmíru dvakrát letěl při testech. Například SpaceX v těchto případech obvykle využívá zcela nový.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym