První týden konference o klimatu slibuje omezení metanu i odklon od uhlí. K závazkům se však nehlásí důležité státy

Eliška NováEliška Nová

Konference COP26 řeší globální klimatické problémy

0Zobrazit komentáře

Klimatická konference COP26 ve skotském Glasgow hlásí poločas – a první dohody. Některé státy se zavázaly zastavit odlesňování, jiné zase omezí metan nebo se odkloní od uhlí. Na řadě jsou však stále ještě hlavní vyjednávání. Ta se zaměří na to, jak zastavit či zpomalit oteplování planety.

První dohoda, která v Glasgow zazněla, byla ta o odlesňování. Stromy sehrávají ve změně klimatu důležitou roli, zachytávají oxid uhličitý. Lesy přitom z planety mizí. Více než sto zemí se proto připojilo k závazku, že do roku 2030 odlesňování zvrátí. Na ochranu a obnovu lesů, boj s požáry nebo podporu původních obyvatel má jít přes 420 miliard korun.

Mezi zapojenými zeměmi jsou například i Brazílie, Indonésie nebo Konžská demokratická republika. Ty přitom v procesu sehrávají důležitou roli, protože mají na svém území ohromné plochy tropických lesů. Byť například už z Indonésie zaznívají i první projevy nesouhlasu. Tamní ministryně pro životní prostředí Siti Nurbayaová Bakarová sdělila, že tlačit zemi k této dohodě je nevhodné a nespravedlivé.

Velmi důležitá je i dohoda o metanu, i ta má každopádně svá ale. Metan sice v atmosféře nevydrží zdaleka tak dlouho jako oxid uhličitý, na oteplení má však mnohem horší dopad – dokonce přibližně 86krát vyšší. Loni se navíc objevily zprávy, že metanu je v atmosféře nejvíc od doby, co se vedou záznamy. A jeho úroveň se zvýšila přesto, že většina států na světě výrazně omezovala kvůli pandemii všechny možné složky života. I proto patří právě toto ujednání k těm zásadním.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dohoda z Glasgow zní, že se do roku 2030 sníží emise metanu až o třicet procent. Přihlásilo se k ní přes devadesát zemí. „Snížení emisí metanu je jedna z nejefektivnějších věcí, které je možné udělat, abychom udrželi cíl oteplení nanejvýš o jeden a půl stupně Celsia,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Teď však k těm výše zmiňovaným ale – k dohodě se nepřihlásily Čína, Indie ani Rusko.

Do třetice přišlo na paškál uhlí. Víc než čtyřicítka zemí se zavázala, že jeho využívání utne a přikloní se k čistým zdrojům. Dvacet tři z nich je v závazku úplnými nováčky. Bohatší státy by měly do roku 2030 vyřadit z provozu uhelné elektrárny, chudší pak mají termín o deset let později.

Země se také zavázaly, že nebudou do uhelných elektráren investovat, a to ani doma, ani v zahraničí. I tady ale některé významné podpisy chybí, mezi nimi Čína, Austrálie, Indie, ale i Spojené státy. Dohodu nakonec vcelku překvapivě podepsalo například Polsko. Spolu s ním i Ukrajina, Vietnam nebo Chile.

private_jets

Přečtěte si takéParadox konference o klimatu: Stovky soukromých letadelKonference o klimatu v Glasgow přináší i paradox. Čtyři stovky soukromých letadel a jejich emise

Na začátku týdne padl také závazek ze strany Indie, která prohlásila, že chce být do roku 2070 klimaticky neutrální. Premiér Nárendra Módí v Glasgow přislíbil, že země by měla do té doby vyprodukovat jen takové množství emisí, jaké bude sama schopná přirozeným způsobem spotřebovat. Podle agentury DPA je to přitom poprvé, kdy si třetí největší producent oxidu uhličitého na světě něco takového předsevzal.

Konferenci OSN doprovázely během prvního týdne také protesty. V pátek se nechali slyšet především mladí v čele se švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou. „Lídři nic nedělají. Zdá se, že jejich hlavním cílem je pokračovat v boji za status quo,“ uvedla. V sobotu se skotským městem prošlo okolo sto tisíc lidí, kteří žádali po účastnících konference větší závazky. Další protesty se odehrály také v jednotlivých zemích.

Nabitý týden

Následovat bude nicméně to hlavní. Mluvit by se mělo především o tom, co všechno je potřeba udělat, aby se teplota zvýšila maximálně o 1,5 stupně, nikoli o 2,7, jak říkají některé předpovědi. Svět je v tuto chvíli teplejší asi o 1,2 stupně Celsia, než tomu bylo před průmyslovou revolucí. Odborníci přitom poukazují na to, že už nyní se nezřídka dějí extrémy – vlny veder, záplavy, hurikány nebo lesní požáry.

S mnohým má ostatně v posledních letech zkušenost i Česko, které sžírala dlouhá období sucha, povodně a v letošním roce i tornádo. „Nesmíme to podcenit a musíme udržet limit jednoho a půl stupně naživu. Státy se musí tento týden opět sejít u jednacího stolu, dojít k odvážným kompromisům a učinit ambiciózní závazky,“ hřímal v Glasgow britský premiér Boris Johnson.

Debata by se měla vést také o financování chudších států, aby i ty mohly bojovat se změnou klimatu. V pondělí udělala první závazek Velká Británie, která oznámila, že chudým zemím pošle na boj se změnami klimatu 290 milionů liber (8,6 miliardy korun). To je ovšem jen zlomek toho, po čem chudší státy volají. Žádají finanční pomoc ve výši sto miliard dolarů (přes dva biliony korun) s tím, že už nyní změnami klimatu nejvíce trpí.

Řešit se bude také to, zda se budou vyplácet náhrady pro ty země, které nemají problematické emise, přesto je globální změna klimatu významně ovlivňuje. Dosud učinilo jediný příspěvek Skotsko, a to jeden milion liber, tedy 29 a půl milionu korun.

Youtubeři spustili novou ekologickou kampaň. Chtějí vybrat desítky milionů dolarů na odstranění odpadů z oceánů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

teamseas2

Reprofoto: MrBeast/Youtube

Mark Rober a Jimmy „MrBeast“ Donaldson spustili iniciativu #TeamSeas

0Zobrazit komentáře

Sto padesát milionů tun. To je množství plastů, které podle odhadů neziskové organizace Ocean Conservancy cirkuluje ve světových oceánech, přičemž každoročně k nim navíc přibývá asi osm milionů dalších. Trend, který poškozuje mořskou faunu i flóru a ničí pláže po celém světě, se teď alespoň částečně snaží zvrátit skupina youtuberů pod taktovkou Marka Robera a Jimmyho Donaldsona, který je známý pod pseudonymem MrBeast.

V rámci iniciativy, kterou nazvali #TeamSeas, se totiž snaží vybrat 30 milionů dolarů (658 milionů korun) na odstranění 30 milionů liber (13,6 milionu kilogramů) plastů z oceánů. Doposud se podařilo vybrat více než třetinu cílové částky. Do kampaně se zapojili internetoví tvůrci po celém světě, včetně těch českých, a cílem je vybrat sumu do konce roku. Kromě mnoha jednotlivců již do kampaní přispěly i velké firmy.

Samotný YouTube přispěl částkou 800 tisíc dolarů a švédská charitativní platforma Great.com darovala 1,2 milionu dolarů. Jen o jeden dolar ji překonala e-shopová služba Shopify, respektive její šéf Tobi Lütke. Další milion dolarů darovala Bikoff Foundation a půl milionu i platforma pro internetové tvůrce Patreon.

Rober a Donaldson sami začali s úklidem v Dominikánské republice, která je oceánským odpadem doslova zamořena. Diváky například upozornili, že více než 80 procent plastů donese do oceánů jen jedno procento řek. Znamená to, že minimálně zastavit další návaly by mělo možné být, když se podaří odpady odchytit hned u zdroje.

Desítky milionů dolarů poputují dvěma neziskovým organizacím, které za každý vybraný dolar vyberou právě jednu libru odpadů. Prvním z nich je již zmíněná Ocean Conservancy, která se postará o manuální čistění pláží a oceánů. Druhá polovina pak připadne organizaci The Ocean Cleanup, která se postará o zachytávání odpadů přímo na řečištích.

Právě z dílen The Ocean Cleanup pochází systém, díky kterému je sbírání odpadů snadnější. Plavidla po vzoru katamaránu The Interceptor jsou totiž schopna lovit z řek odpad a ukládat jej do kontejnerů. Jak už jsme informovali loni v prosinci, s těmito roboty chce The Ocean Cleanup zbavit plastů až tisíc říčních toků a výtěžek z kampaně #TeamSeas pomůže zafinancovat další kusy Interceptorů.

Nizozemská firma pod vedením Boyana Slata má však v plánu do roku 2040 eliminovat až 90 procent oceánských plastů, a tak se snaží lovit i odpad, který již v mořích je. Dělá tak pomocí obří zachytávací bariéry, kterou táhnou dvě lodě napříč Pacifikem a míří k Velké tichomořské odpadkové skvrně, která patří k jedněm z nejznečištěnějších oblastí planety.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mark Rober a Jimmy Donaldson už mají na kontě jinou, podobnou iniciativu. Jsou to totiž už dva roky, co spustili kampaň #TeamTrees. Jejím cílem bylo vybrat 20 milionů dolarů na vysázení 20 milionů stromů. To se povedlo a lidé na kampaň stále přispívají. Všehovšudy tak „vysázeli“ už tři miliony stromů nad původní cíl.

Ačkoliv jde o velké společenské úsilí, nutno podotknout, že funguje spíš jako marketingová akce, která by patrně měla upozornit co nejvíce lidí na problémy s oceánskými plasty. I oněch 30 milionů liber, tedy 13,6 tisíce tun plastů, reprezentuje množství, které do oceánů podle hrubých propočtů připluje za pouhých patnáct hodin.