Pryč z města. Rostoucí ceny pozemků vyhánějí obyvatele Prahy na její periferii

Ceny stavebních parcel za poslední rok vzrostly o 23,2 procenta. Kvůli zdražování v Praze se tak stále více lidí stěhuje dál za její hranici.

Ceny stavebních parcel za poslední rok vzrostly o 23,2 procenta

0Zobrazit komentáře

Ceny nemovitostí možná začínají stagnovat, stavebních parcel se však tento trend netýká. Lidé totiž stále častěji hledají vlastní bydlení dále od velkých měst a preferují menší pozemky. Nejcitelnější je růst cen v Praze a jejím bezprostředním okolí. V okruhu 25 kilometrů kolem hlavního města je tak stále problematičtější sehnat pozemek do pěti milionů korun.

Vzhledem k vývoji v poslední dekádě, který nyní zvyšuje nedostupnost bydlení v metropoli, se pokles cen stavebních parcel očekávat nedá. „Ceny pozemků setrvale rostou od roku 2010. Na rozdíl od bytů či rodinných domů se jich stagnace či dočasné zlevnění za tuto dobu nikdy nedotkly,“ vysvětluje Martin Protiva, obchodní ředitel společnosti Ekonomické stavby.

Meziročně ceny za první kvartál vzrostly o necelých 24 procent, od zmíněného roku 2010 o 128 procent. Podle údajů Ekonomických staveb lze obecně říci, že v okrajovějších částech Prahy se současné ceny pohybují kolem 20 až 25 tisíc za metr čtvereční – cena pozemku průměrné velikosti se tak snadno dostane přes 20 milionů korun.

Za hranicí Prahy se cenová hladina pohybuje kolem 15 až 20 tisíc za metr čtvereční, s celkovou částkou se tak lze dostat o 5 milionů níž. Čím se pozemek posouvá dále od hranice hlavního města, tím je cena pozemku příznivější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Obecně přitom platí, že v těchto vzdálenějších částech cenu hodně ovlivňuje přesná lokalita pozemku, a to zejména v rámci dostupnosti příměstské dopravy. Velmi často u klientů pozorujeme také poptávku ve vzdálenějších, převážně větších městech, které mají dobré vlakové spojení do Prahy,“ dodává Protiva.

Podle posledních dat Českého statistického úřadu se nyní více zalidňuje Středočeský kraj, nikoliv Praha. Nejpoptávanější jsou okresy Praha-východ a Praha-západ, které se na celkovém středočeském nárůstu podílejí z více než dvou pětin. Do středočeského prstence se jen z Prahy loni přestěhovalo asi o pět tisíc lidí více, než býval tradiční průměr – ten se v posledních letech držel kolem dvaceti tisíc.

Lidé, kteří hledají vlastní bydlení dále od velkých měst, preferují spíše menší pozemky. „Tradičně jsou nejžádanějším a zároveň nejvhodnějším typem pozemků pro stavbu rodinných domů ty zasíťované o velikosti 700 až 1 000 metrů čtverečních. Zatímco v předešlých letech byla poptávka zejména po pozemcích okolo 800 metrů čtverečních,“ upřesňuje Protiva.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

CzechCrunch Jobs