Půjčky lidí firmám nabírají na popularitě. Projekt s podporou J&T Banky profinancoval 12 milionů

„Ve světě půjčky lidí firmám fungují daleko lépe, potřebujeme čas, aby si tu na to firmy zvykly,“ říká spolumajitel Nafirmy.cz.

Peter BrejčákPeter Brejčák

nafirmy-team

Foto: Nafirmy.cz

Tým platformy Nafirmy.cz

0Zobrazit komentáře

Na trend, kdy se firmy snaží získat financování jinak než tradičně od bank, se před rokem rozhodla naskočit nová společnost Nafirmy.cz, kterou vzápětí investičně podpořila J&T Banka. Nyní se pochlubila čísly. Celkem se na platformě profinancovalo patnáct projektů ve výši 12 milionů korun, jen v prvním letošním kvartálu to bylo šest milionů korun. Databáze investorů čítá přes 600 jmen.

„Nafirmy.cz je nyní už plně vyvinutá, automatická platforma pro půjčky malým a středním podnikatelům,“ popisuje pro CzechCrunch Vít Vavřinec, projektový manažer a spoluvlastník Nafirmy.cz, jež krátce po svém vzniku získala od J&T Banky šest milionů korun. Platforma vznikla pod křídly studia Creative Dock a během prvního roku si na českém trhu testovala model v oblasti takzvaného peer-to-business (P2B) financování, kdy lidé půjčují firmám a podnikatelům.

„Vidíme, že tu zájem je, sice není zas tak velký, ale to je pouze otázka času. Vidíme, že dokážeme přilákat daleko více firem než na začátku a registrace nám každý měsíc rostou. Na jedné straně jsou firmy, které nemohou získat férový úrok a na druhé straně jsou investoři, kteří chtějí investovat, protože je trápí rostoucí inflace,“ hodnotí Vavřinec.

Na trhu P2B půjček a v širší oblasti investičního crowdfundingu u nás již delší dobu působí mnohem větší hráči jako Fingood, jež letos plánuje profinancovat 650 milionů korun, nebo původem slovenské Crowdberry, které za prvních šest let existence proinvestovalo dohromady už přes miliardu korun. Nafirmy.cz je tak výrazně menší hráč, i tak ale věří, že uspěje.

vit-vavrinec-nafirmy-foto-min

Foto: Nafirmy.cz

Vít Vavřinec z projektu Nafirmy.cz

„Česko představuje skrytý potenciál, ve světě to funguje daleko lépe, potřebujeme čas, aby si firmy na alternativní financování zvykly. Ve světě se díváme především na Západ, kde takové platformy neustále rostou, nabírají nové financování a zákazníky. Takové modely bychom chtěli zopakovat i v tuzemsku,“ popisuje Vavřinec.

Nafirmy.cz se zaměřuje na menší investiční příležitosti – firmám nabízí úvěr na podnikání do dvou milionů korun, OSVČ mají maximální limit jeden milion korun. Platforma nabízí fixní zhodnocení a průměrný výnos mezi osmi až devíti procenty ročně. Spolupracuje navíc s poskytovateli e-shopových řešení Shoptet a Upgates, kteří už zprostředkovali první zainvestované půjčky.

Mezi úspěšné projekty patří například zafinancování vybavení podcastového Studia Vokál, Moderního Tržiště nebo nové včelnice Včelí banky, kterou investoři podpořili za rekordní tři hodiny. Dalšími projekty jsou Pivovar Malešov nebo pivovar Louka.

Nyní platforma kromě hledání nových příležitostí pracuje také na zdokonalování svého scoringového modelu, kde se snaží firmy nehodnotit pouze na základě jejich historie, ale i toho, co o nich říkají zákazníci. Další novinky pak připravuje ve spolupráci s J&T Bankou.

„Jsme rádi, že máme silného partnera, naší platformě to dodává nejen kredibilitu, ale navzájem si předáváme užitečné know-how. Zároveň spolu pracujeme na nových produktech a vylepšeních, které jsou pro konkurenceschopnost takové platformy velmi důležité,“ dodává Vavřinec.