Půjčování karavanů se Lukáši Janouškovi rychle rozjelo. Jeho startup Campiri teď brzdí, že jich je v Česku málo

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

janousek

Foto: Campiri

Lukáš Janoušek, zakladatel startupu Campiri

0Zobrazit komentáře

Trávit dovolenou v obytném vozu a zažít tak co nejvíc svobodné cestování chce stále více Čechů. Před několika měsíci na to vsadil i Lukáš Janoušek a hlásí, že jeho startup Campiri zažívá velmi slušný rozjezd. Služba určená pro pronájem karavanů dokázala za první půlrok svého provozu zarezervovat už tři tisíce nocí, přičemž v rychlejším růstu ji brzdí především fakt, že vhodných vozů není v tuzemsku dostatek.

„Zájem o pronájem karavanů od počátku roku předčil očekávání jak nás, tak i samotných půjčoven. Paradoxně dopadl na Campiri takovým způsobem, že na některé termíny letošního roku – především červenec a první polovinu srpna – reálně nezůstaly v celé České republice dostupné žádné obytné vozy. Poptávka několikrát převýšila nabídku,“ potvrzuje pro CzechCrunch Lukáš Janoušek.

Zakladatel Campiri a bývalý marketingový ředitel Twista, který novou službu spustil ve spolupráci s tuzemskou investiční skupinou Miton, přiznává, že kvůli tomu musel upravit i své původní hospodářské výhledy. Na plánovaných 50 milionů korun se letos jeho startupu kvůli nedostačující nabídce karavanů dosáhnout nepodaří, rozjezd služby ale i tak považuje za úspěšný. Původní cíl ostatně odsouvá jen o několik měsíců.

„I tak budeme letos atakovat 20 milionů a dosažení mety 50 milionů obratu se posune oproti původnímu plánu o šest měsíců. I to ovšem považujeme za velký úspěch,“ říká Janoušek. Během prvního půlroku provozu se dle něj podařilo Campiri navázat spolupráci s pětinou českých půjčoven obytných vozů a jejich kapacity z velké části pomoci zaplnit. Celkem je na platformě k dispozici na 250 karavanů.

campiri2

Foto: Campiri

Český startup Campiri zajišťuje pronájem obytných vozů

Dle dat Campiri je aktuálně v České republice až 200 půjčoven, které nabízí k pronájmu zhruba 700 vozů. Všichni přitom potvrzují, že zájem o pronájem karavanů je skutečně vysoký, a tak je v hlavní sezoně, která právě probíhá, těžké uspokojit poptávku. I proto již Lukáš Janoušek se svými kolegy pracuje na spuštění další služby.

„Abychom tento převis poptávky vyřešili, pracujeme na spuštění novinky, kterou bude možnost pronájmu obytných vozů od soukromých majitelů. Jsme těsně před spuštěním beta verze programu. Zásadní inovací bude, že současně spustíme unikátní model pojištění určený přímo pro půjčování soukromých obytných vozů, což je produkt, který dosud na trhu chybí a chrání majitele v případě nehody,“ prozrazuje osmatřicetiletý zakladatel.

Campiri prý již nyní registruje přes sto zájemců, kteří by chtěli své vozy přes podobnou službu pronajímat, přičemž potenciál tuzemského trhu odhaduje na vyšší stovky až nižší jednotky tisíc vozů. V takzvaném peer-to-peer modelu tak vidí Janoušek jednak příležitost pro rozšíření aktuální nabídky karavanů a zároveň další nohu svého byznysu. Navíc by se rád brzy pustil také za hranice.

Ve druhé polovině letošního roku Campiri plánuje spustit další investiční kolo, které by mělo pomoci právě v zahraniční expanzi. I na sousedních trzích vidí Janoušek velkou příležitost, protože ani na nich zatím nejsou online služby pro půjčování karavanů rozšířené. Dosud pražský startup na svůj rozvoj získal 16 milionů korun, přičemž vedle Mitonu a samotného Janouška projekt podpořili také podnikatel Paul Tesar a angel investoři Petr Jahn s Evou Janečkovou.

Do jakých zemí se Campiri vydá, zatím nechce Lukáš Janoušek prozrazovat, ale plánem je, aby služba v dubnu příštího roku fungovala celkem na čtyřech trzích. Do konce letošního roku se chce celý tým soustředit především na vyladění svého produktu, v němž by měla hrát stále důležitější roli i edukace o samotném trhu, protože boom takzvaného karavaningu přináší do světa svobodného cestování s obytným vozem spoustu nováčků.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina