Svobodné cestování v obytňáku. Lukáš Janoušek spolu s Mitonem spouští službu pro sdílení karavanů

janousek-campiri

Foto: Campiri

Lukáš Janoušek, zakladatel Campiri a bývalý marketingový ředitel Twista

Omezené spoje, zavřené hranice, nutnost testů či karanténa. To jsou podmínky, se kterými již při plánování cest do zahraničí počítáme. Cestování se sice vlivem pandemie zpomalilo a výrazně omezilo, rozhodně se však nezastavilo. V odvětví dochází k transformaci a zájmu se těší nové trendy, jako je cestování s karavanem či obytným vozem. A byť tento rozmach můžeme sledovat posledních několik let, až koronavirová doba tento trend roztočila na plné obrátky.

O karavany je enormní zájem, což potvrzují majitelé půjčoven, kteří nezvládají uspokojit masivní poptávku. Toho si všiml i bývalý marketingový šéf českého fintechu Twisto Lukáš Janoušek, který momentálně startuje sharingový startup Campiri zaměřený právě na sdílení karavanů a obytných vozů.

Již letos očekává obrat 50 milionů korun a v příštím roce chce expandovat za hranice. Na vývoj platformy má v tuto chvíli 14 milionů korun, přičemž kromě Janouška projekt zafinancovala také investiční skupina Miton, podnikatel Paul Tesar a angel investor Petr Jahn.

Karavan jako symbol svobody

„Téma svobodného cestování je nám velmi blízké. Jsme sami nadšenými karavanisty a vidíme, jak se tento způsob cestování rozmáhá. Snaha o ekologickou udržitelnost a social distancing tento trend ještě více akceleruje. Věřím, že Campiri nebude v tomto segmentu naše jediná investice,“ komentuje šéf Mitonu David Špinar.

campiri-1

Foto: Campiri

Cestování karavanem Campiri si díky expanzi bude možné užívat také ve Španělsku

Touhu občas někam vyrazit do přírody a nic neřešit má stále více lidí. Návaznost vlaků, nošení těžké krosny na zádech, hotelový check-out nebo skládání stanu – nic z toho člověk s karavanem neřeší. Nehledě na to, že otevřené bary, hotely s bazénem a animačním programem pro děti se z dnešního pohledu jeví jako přepych minulosti.

„Obytňáky a karavany jsou symbolem novodobé svobody,“ je přesvědčen osmatřicetiletý Janoušek. On sám jim propadl před dvěma lety. Ovšem jako každý boom i tento s sebou přináší svá úskalí. Výletníci například často hromadně parkují na okraji lesních cest či rezervací, rozdělávají oheň, jako by byli v kempu, a nezřídka po sobě ani neuklidí. Oblíbený web wildcamping.tips kvůli tomu dokonce ukončil provoz.

„Chovejte se v přírodě slušně, když dojedete na místo. Tam, kde je nepořádek, to ukliďte, prosím. Pokud spíte na divoko, spěte jako zvíře – večer zalehněte, ráno zase zmizte a nenechte tam po sobě vůbec nic. Žádný oheň, žádná párty, žádný nepořádek,“ apeluje bývalý provozovatel cestovatelského webu.

Campari se snaží negativním dopadům svého podnikání předejít hned v začátcích. Primární je myšlenka sdílení, která má za cíl zamezit plýtvání a maximálně využít již vyrobené obytňáky a karavany. Lidé si tak nemusí kupovat vlastní auta a přívěsy, aby jim pak stály na ulici, ale místo toho si je půjčují.

„Naším cílem je vytvořit komunitu z majitelů obytných vozů a zákazníků, kteří si jejich vozy půjčí, a společně pracovat na myšlence udržitelnosti,“ zdůrazňuje Janoušek. Campiri má proto za cíl zákazníky edukovat a inspirovat k ekologickému chování. Zákazník například u každého vozu uvidí ekologické skóre a podle toho si bude moci vybírat.

V budoucnu pak budou ekologické vozy preferovány ve výsledcích vyhledávání. Janouškova vize jde však ještě dál. „Stejně jako u osobních vozů budou obytné vozy postupně přecházet na elektrické pohony. Obytné auto si kompletně vyrobí energii ze slunce, a to jak na vlastní pohon, tak i na pohon spotřebičů ve voze,“ zmiňuje jednatel firmy. V této oblasti má fotovoltaika význam i díky velké ploše karavanu.

david-spinar-miton

Foto: Miton

David Špinar, CEO investiční skupiny Miton

Šéf Campiri by chtěl, aby budoucí karavany parkovaly v nové generaci kempovacích míst, které budou zcela soběstačné a budou rovněž nabízet nabíječky poháněné sluneční energií. Tím pádem by veškerá energie využita na provoz aut měla pocházet ze slunečního záření. Jedno procento z obratu chce navíc firma investovat do rozvoje infrastruktury, jako je instalace košů nebo míst pro ekologickou likvidaci odpadů z obytných vozů.

„Udržitelnost není něco, co lze vyřešit tím, že někomu zakážeme pronajímat jeho předělanou dodávku. Je to běh na dlouhou trať a naším ultimátním cílem je dosáhnout toho, aby kempování jako celek bylo tzv. climate positive,“ říká Janoušek. V rámci osvěty chce firma komunikovat se zákazníky i půjčovnami mimo jiné o využívání ekologických prostředků a docílit, aby je zákazníci aktivně požadovali.

Spát uvnitř a přitom žít venku

Campiri vzniklo v minulém roce jako nápad podnikatele Michala Tyla, který ovšem ve stejném roce rozpracovaný projekt prodal Lukáši Janouškovi a Paulovi Tesarovi. Tesar se posledních sedm let věnuje budování podobných systémů, avšak k pronájmu lodí a jachet. Jeho vývojářská agentura Prague Labs aktuálně vyvíjí platformu také pro Campiri.

Díky zkušenostem, které má tým v oblasti marketingu, fintechu a především budování rezervačních systémů, bude digitální řešení venku již v březnu. Zahrnovat má přehled dostupných vozů, dynamicky nastavené ceníky a možnost doplňkových služeb k pronájmu, jako je půjčení kola či pojištění. Řešení by mělo být uživatelům dobře známé, neboť se bude blížit principům, na které jsou zvyklí například z Bookingu či Airbnb.

ccvc-ipad

Přečtěte si takéJe tu nový newsletter CzechCrunch VC. Měsíčník o dění ve světě startupových investic a venture kapitáluJe tu nový newsletter CzechCrunch VC. Měsíčník o dění ve světě startupových investic a venture kapitálu

Jako hlavní investor se do projektu zapojil letos v lednu i zmíněný David Špinar, šéf investiční skupiny Miton, která je na tuzemském trhu ostříleným investičním hráčem a má za sebou jak řadu zajímavých investic, tak úspěšné exity. V nedávné době například vstoupila do Blabu Petra Kováčika nebo digitálního deníku VOS a začala stavět fond zaměřený na duševní zdraví.

Právě Špinar kouzlu karavanů v loňském roce podlehl a pořídil si jeden od dánského výrobce Hero Camper. Během třítýdenního putování po Česku si ho oblíbil natolik, že se s manželkou stali jejich autorizovanými prodejci.

„Outdoorové cestování nás vždycky bavilo, ale s Hero Rangerem dostaly naše výlety zcela jiný rozměr. Jeho kvalita, praktický design a komfort nás nepřestávají bavit. Spát uvnitř a přitom žít venku. To je přesně to, co nám vyhovuje,“ popisuje Špinar.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina