Radnice se k tomu neměla, tak jednal sám Schwarzenegger. Video ze zasypání díry na silnici je hitem

Filmový Terminátor se už nemohl dívat na otvor v silnici, který ohrožoval řidiče i cyklisty. Úřad se k zasypání neměl, tak vyrazil do akce.

Filip HouskaFilip Houska

Arnold Schwarzenegger

0Zobrazit komentáře

Arnold Schwarzenegger je populární nejen pro svou úspěšnou hereckou – a dříve také sportovní – kariéru, ale i pro své názory a pohled na svět. Je ztělesněním člověka, který se žene za vítězstvím, aniž by čekal na moment, kdy mu štěstěna sama spadne do náruče. Proto k němu tolik lidí vzhlíží. Proto se jeho postoje často objevují ve všemožných motivačních textech. A proto se teď vydal s lopatou na silnici ve svém sousedství, aby zasypal díru, k čemuž se tamní úřad jaksi neměl. Nové video je hitem internetu.

Jeden z nejznámějších kulturistů v historii a představitel slavného Terminátora má na sociálních sítích velký vliv. Jen na Twitteru ho sleduje přes pět milionů fanoušků, tudíž se jeho příspěvky dostávají ke skutečně velké mase. Ostatně si stačí vzpomenout na nedávné video, v němž svým přesvědčivým hlasem vyzýval k zavržení antisemitismu – za dva dny tam nasbíralo přes 3,6 milionu zhlédnutí. A podobných příkladů lze na @schwarzenegger najít víc.

Teď rozproudil vody mainstreamového internetu znovu – a opět dalším videem. Namísto usednutí za kameru a mluvení se naopak vydal do terénu. S lopatou v ruce a balenou asfaltovou směsí. Vyrazil totiž do čtvrti Brentwood v americkém Los Angeles, kde momentálně bydlí, aby tam spolu se svým kamarádem zasypal díru poté, co radnice nejednala včas a místo nechala bez zásahu dělníků, čímž měla zbytečně ohrožovat bezpečnost provozu.

Je zřejmé, že šlo o demonstrativní video, které bylo natočené právě s úmyslem ukázat Schwarzeneggerovu lidskost. A lidé vlastně ani příliš neřešili, že se po zasypání nepoužil žádný asfaltovací stroj, aby položenou směs zhutnil a zamezil tak tomu, aby se do ní nedostala voda. Každopádně i pouhé zasypávání, rozhrabování a udusávání materiálu lopatami vyvolalo tunu reakcí, v níž bývalého guvernéra Kalifornie lidé velebí. „Terminátor se vrátil.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Za necelý den nasbíralo minutové video na Twitteru přes 7,3 milionu zhlédnutí a vysloužilo si i komentář od starostky Brentwoodu Karen Bassové, která kritiku svého úřadu odmítla s tím, že „pracovníci města vynakládají při práci veškeré úsilí“. Nutno podotknout, že takových děr má být po celém Los Angeles velká spousta, jelikož se metropole potýkala s nebývale vlhkou zimou, kvůli které ve většině oblastí spadlo dvakrát více srážek, než je zvykem.

„Dnes, poté, co se celé okolí rozčilovalo nad obrovskou dírou, která už několik týdnů ničí auta a kola (a obyvatelé měli podat několik urgentních požadavků na její opravu – pozn. red.), jsem se svým týmem vyrazil ven a opravil ji. Aneb jak vždycky říkám: ‚Nestěžujme si, ale pojďme s tím něco udělat.‘ Tak tady to máte,“ napsal Schwarzenegger, který mimo jiné v posledních týdnech zásobuje fanoušky svým novým newsletterem pro zdravější životní styl.

Zakladatelé Livesportu a Donia spouštějí dobročinnou aukční platformu. Chtějí pomáhat neziskovkám

Dobrobot chce pomáhat financovat neziskové organizace pomocí aukcí se známými osobnostmi. Stojí za ním Martin Hájek a David Procházka.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

dobrobot1

Foto: Dobrobot

David Procházka a Martin Hájek, spoluzakladatelé Dobrobotu

0Zobrazit komentáře

Ještě více pomoci ke konání dobra se rozhodl zakladatel a spolumajitel společnosti Livesport Martin Hájek. Společně s Davidem Procházkou, který stojí za crowdfundingovou platformou Donio, rozjíždí první dobročinnou aukční platformu v Česku. Jmenuje se Dobrobot a oficiálně ji zaštiťuje stejnojmenný nadační fond. Chce pomáhat neziskovým organizacím financovat náklady na jejich provoz. Během prvního roku zakladatelé plánují propojit alespoň dvě stovky neziskových organizací a firem a vybrat alespoň 15 milionů korun.

Dobrobot mohou využívat odpovědné firmy, individuální dárci i samotné neziskové organizace. Z každé dobročinné aukce putuje 95 procent výtěžku na financování provozních nákladů vybrané neziskové organizace a zbylých pět procent jde na financování provozu Nadačního fondu Dobrobot, v němž je vedle Hájka ještě Robert Basch a Martin Basl. Princip fungování celé platformy je založený na dobročinných online aukcích unikátních předmětů a zážitků, do nichž se zapojují například slavní sportovci, známé osobnosti či firmy.

S myšlenkou takové dobročinné aukční platformy přišel zakladatel technologické firmy Livesport, která patří k největším na světě ve zprostředkovávání výsledků sportovních zápasů, za Davidem Procházkou. Ten se v dobročinném světě pohybuje již několik let díky platformě Donio, kterou společně s investiční skupinou Miton založil a která pomáhá vybírat peníze pomocí crowdfundingu nejen pro dobrou věc. V Dobrobotu se zaměří právě na podporu organizací občanské společnosti. Pro CzechCrunch David Procházka prozradil, že Martin Hájek do rozjezdu celé platformy posílá pět milionů korun.

dobrobot-aplikace

Foto: Dobrobot

Dobrobot nabízí online aukce unikátních předmětů a zážitků

„V Česku máme celou řadu vynikajících neziskových organizací. Pomocí platformy Dobrobotu jim chceme nabídnout nástroj na zvýšení příjmů a podpořit tak jejich fungování. Odpovědným firmám zase Dobrobot otevírá možnost přispět tím nejpřirozenějším způsobem – prostřednictvím vlastních unikátních produktů a služeb,“ vysvětluje Martin Hájek.

Počet neziskových organizací, jejich zaměstnanců, dárců i průměrná hodnota daru sice v Česku podle Dobrobotu meziročně roste, nicméně kvůli situaci na trhu spojené například s nárůstem inflace či cen nájmů a energií musí neziskovky hledat stále efektivnější metody financování.

„Řada lidí si uvědomuje pozitivní dopad neziskových organizací na společnost. Nicméně v otázce kvalitního odměňování za tuto práci se již názory lidí poměrně rozcházejí. Často slýcháváme narativ, že by lidé v neziskovém prostředí měli dělat ideálně zadarmo. Pokud chceme toto odvětví inovovat a posouvat ho kupředu, musíme do něj naopak přivést špičkové lidi, a ty adekvátně zaplatit. Naším záměrem je uživatelsky jednoduchou formou získávat prostředky, díky kterým budou moct organizace v Česku lépe naplňovat svá poslání,“ říká David Procházka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Devětadvacetiletý podnikatel je od letošního roku nově také předsedou výboru pro IT a Smart City na pražském magistrátu, kam kandidoval za Starosty a nezávislé. Nakonec je ale na neuvolněné pozici, a tak se bude i nadále věnovat jak Doniu, tak nově také Dobrobotu. Do něj přinese zkušenosti ze světa nezisku a fundraisingu, kdy se mu během tří let v rámci Donia podařilo na projekty všeho druhu vybrat přes 800 milionů korun. Díky Dobrobotu teď chce společně s Martinem Hájkem zapojit do dobročinnosti další část veřejnosti. Motivovat ji k tomu mají například možnosti setkání se známými osobnostmi či úspěšnými podnikateli.

Aktuálně je možné přes Dobrobot podpořit organizaci Život dětem a získat podepsaný dres Petry Kvitové, prezident Petr Pavel věnoval model ukrajinské střely R-360 Neptun a v nabídce jsou také mikiny s podpisy Dany Drábové, Víta Rakušana, Dominika Haška a dalších významných osobností. Výtěžek z nich podpoří Nadační fond pro Ukrajinu, který získané prostředky použije pro svůj tým při práci na obnově země. Na podporu organizace Dejme dětem šanci draží účast na svém tréninku MMA zápasník David Kozma a výtěžek z aukce zakladatele startupu Shipmonk Jana Bednáře, který vítěze dražby vezme přímo do sídla firmy na Floridě, podpoří organizaci Česko.Digital.