Rafinovaná garsonka pouští Prahu přes práh a nabízí prostor pro relax, práci i soukromí

Šestatřicet metrů čtverečních není pro život příliš. Díky šikovné rekonstrukci však dokáže i garsonka dostat charakter velkého bytu.

garsonka4

Foto: Aleksandra Vajd

Málo prostoru pro život dokáže kompenzovat velká míra nápaditosti

0Zobrazit komentáře

Kohoutky se utahují, což platí i pro trh s nemovitostmi. Jeho brány mnohým uzamykají stále rostoucí ceny domů i bytů, a proto některým nezbývá než se uskromnit. I taková garsonka ale umí nabídnout vše potřebné, pokud je k jejímu návrhu přistoupeno s nápadem.

Načítám formulář...

Stalo se tak i v případě garsonky o výměře 36 metrů čtverečních, která se nachází v nejvyšším patře jednoho z panelových domů v pražských Kobylisích. Majitelé ji přebírali v žalostném stavu, ovšem právě ten jim umožnil pojmout rekonstrukci od podlahy a upravit malý prostor tak, aby nabízel pohodlí, soukromí i relax.

K tomu výrazně dopomohla terasa o výměře 12 metrů čtverečních, která poskytuje příjemný výhled na město pod sebou a doslova tak pouští Prahu přes práh. Právě tento prvek bytu pojalo architektonické studio BY Architects Markéty Zdebské jako středobod, ze kterého vycházejí i další řešení.

garsonka7

Foto: Aleksandra Vajd

Z bytu se otevírá výhled na Prahu

Maximum světla, které do interiéru proudí skrze velké prosklené plochy, umožnilo výstavbu tří částečných dřevěných příček. Ty v hlavní obytné místnosti definují funkční zóny. Zónu s postelí, zónu společenskou a zónu pracovní. Kolmo k nim je kuchyňská zóna s linkou, za kterou se nachází jádro s koupelnou a malá předsíň.

V předsíni se našel prostor pro umístění skříně s botníkem a pro uložení věcí potřebných pro úklid. Vměstnala se i pračka, sušička a koš na prádlo. Ten má navíc vychytávku v podobě shozu na prádlo vedoucího z koupelny, díky kterému přistává prádlo přímo v koši a nikde se zbytečně nepovaluje.

Chytré řešení dostalo prostor také v kuchyni, v jejíž horních skříňkách je neviditelně zabudovaná klimatizace. Další úložné prostory lze nalézt také v hlavní místnosti, kde jsou nápaditě využívány i příčky, které slouží coby podpůrný prvek pro stůl, pohovku či postel.

Každá ze zón se otevírá do prostorné terasy se zcela novou dřevěnou podlahou. Díky velkým posuvným dveřím vytahuje celý interiér garsoniéry na čerstvý vzduch a dává tak zapomenout, že místa pro život přepočteného na metry čtvereční zde není příliš.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym