Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru historicky první komunikační satelit Bangladéše
Vesmírná společnost SpaceX podnikatele Elona Muska v pátek podnikla poměrně kuriózní misi. Doposud nejvýkonnější verze rakety Falcon 9 zvaná Block 5 totiž během svého prvního letu vynesla do vesmíru první komunikační satelit Bangladéše, rozvojového státu se sto třiceti milionovou populací, který ještě do nedávna patřil k nejchudším zemím světa.
Satelit zvaný Bangabandhu-1 bude plnit telekomunikační funkce pro Bangladéš a přilehlé regiony – těm bude dedikována celá polovina kapacity. Byl vyroben kompletně francouzsko-italskou firmou Thales Alenia Space a váží 3,5 tuny. Jedná se o takzvaný geostacionární satelit, což znamená, že obletí Zemi přesně za 24 hodin tak, aby zůstával stále nad jedním místem, v tomto případě Bangladéšem. Tato skutečnost by měla zajistit bezproblémový přenos televizního, radiového i internetového signálu.
Start Falconu z floridského Mysu Caneveral měl připadnout již na čtvrtek, avšak odpočet byl zastaven méně než minutu od plánovaného zážehu. Na vině byla chyba v systému, kterou odhalily ve standardní proceduře pozemní počítače a protože ji technici nedokázali opravit v rámci vymezeného časového okna, byl začátek mise posunut na pátek ve 22:14 SELČ.
V druhém termínu již proběhla mise bez komplikací. V plánovaném čase raketa vystartovala, ani ne za tři minuty se již oddělil první stupeň od druhého a za dalších šest minut Falcon 9 již stál na plošině v Atlantském oceánu. Jednalo se celkově o pětadvacáté úspěšné přistání prvního stupně rakety.
SpaceX tak může využít naplno možností nové rakety Block 5. Jak uvádí server SpaceNews, tato verze je schopná deseti a více startů, zatímco předchozí byly schopny jen dvou až tří. Jedná se o poslední verzi Falcon 9, má také výkonnější motory, nový tepelný štít či robustnější palivovou nádrž. Tato vylepšení byla implementována i z důvodů kritérií NASA a amerického ministerstva obrany pro mise s lidskou posádkou, které jsou naplánovány na konec roku.
Boj o orbit ve východní Asii?
Celkově se jednalo o druhý satelit, který Bangladéš vyslal na oběžnou dráhu. Tím prvním byl pouze jednokilový BRAC Onnesha, který byl vyslán v rámci Japonskem podporovaného programu zvaného BIRDS. Sloužil k pořizování fotografií a do vesmíru ho vynesl taktéž Falcon 9, konkrétně v rámci mise 3. června 2017.
Zatímco pro Bangladéšskou telekomunikační regulatorní komisi (BTRC) se nyní jedná o první počin takového rozsahu, sousední Indie je s vesmírným programem dále. V regionu jižní Asie si se svými jedenácti telekomunikačními satelity držela doposud monopol, který je nyní po zapojení Bangladéše v ohrožení. Ačkoliv se totiž jedná o malý a značně přelidněný stát postihovaný záplavami, jeho ekonomika raketově roste o 7 % ročně. HDP na obyvatele se zde podle CIA The World Factbook přehouplo přes 4000 USD ročně a země se tak dostala pryč ze seznamu nejchudším zemí světa.
Foto: TED Conference / Flickr, SpaceX