Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru historicky první komunikační satelit Bangladéše

Jiří SvobodaJiří Svoboda

spacex
0Zobrazit komentáře

Vesmírná společnost SpaceX podnikatele Elona Muska v pátek podnikla poměrně kuriózní misi. Doposud nejvýkonnější verze rakety Falcon 9 zvaná Block 5 totiž během svého prvního letu vynesla do vesmíru první komunikační satelit Bangladéše, rozvojového státu se sto třiceti milionovou populací, který ještě do nedávna patřil k nejchudším zemím světa.

Satelit zvaný Bangabandhu-1 bude plnit telekomunikační funkce pro Bangladéš a přilehlé regiony – těm bude dedikována celá polovina kapacity. Byl vyroben kompletně francouzsko-italskou firmou Thales Alenia Space a váží 3,5 tuny. Jedná se o takzvaný geostacionární satelit, což znamená, že obletí Zemi přesně za 24 hodin tak, aby zůstával stále nad jedním místem, v tomto případě Bangladéšem. Tato skutečnost by měla zajistit bezproblémový přenos televizního, radiového i internetového signálu.

nolick11

Přečtěte si takéHudební banka No Lick nabízí zcela zdarma pět nových skladeb týdně bez autorských právHudební banka No Lick nabízí zcela zdarma pět nových skladeb týdně bez autorských práv

Start Falconu z floridského Mysu Caneveral měl připadnout již na čtvrtek, avšak odpočet byl zastaven méně než minutu od plánovaného zážehu. Na vině byla chyba v systému, kterou odhalily ve standardní proceduře pozemní počítače a protože ji technici nedokázali opravit v rámci vymezeného časového okna, byl začátek mise posunut na pátek ve 22:14 SELČ.

V druhém termínu již proběhla mise bez komplikací. V plánovaném čase raketa vystartovala, ani ne za tři minuty se již oddělil první stupeň od druhého a za dalších šest minut Falcon 9 již stál na plošině v Atlantském oceánu. Jednalo se celkově o pětadvacáté úspěšné přistání prvního stupně rakety.

spacex-spacesuit-1

Model SpaceX pro lidskou posádku

SpaceX tak může využít naplno možností nové rakety Block 5. Jak uvádí server SpaceNews, tato verze je schopná deseti a více startů, zatímco předchozí byly schopny jen dvou až tří. Jedná se o poslední verzi Falcon 9, má také výkonnější motory, nový tepelný štít či robustnější palivovou nádrž. Tato vylepšení byla implementována i z důvodů kritérií NASA a amerického ministerstva obrany pro mise s lidskou posádkou, které jsou naplánovány na konec roku.

Boj o orbit ve východní Asii?

Celkově se jednalo o druhý satelit, který Bangladéš vyslal na oběžnou dráhu. Tím prvním byl pouze jednokilový BRAC Onnesha, který byl vyslán v rámci Japonskem podporovaného programu zvaného BIRDS. Sloužil k pořizování fotografií a do vesmíru ho vynesl taktéž Falcon 9, konkrétně v rámci mise 3. června 2017.

Šéf Tesly Elon Musk

Zatímco pro Bangladéšskou telekomunikační regulatorní komisi (BTRC) se nyní jedná o první počin takového rozsahu, sousední Indie je s vesmírným programem dále. V regionu jižní Asie si se svými jedenácti telekomunikačními satelity držela doposud monopol, který je nyní po zapojení Bangladéše v ohrožení. Ačkoliv se totiž jedná o malý a značně přelidněný stát postihovaný záplavami, jeho ekonomika raketově roste o 7 % ročně. HDP na obyvatele se zde podle CIA The World Factbook přehouplo přes 4000 USD ročně a země se tak dostala pryč ze seznamu nejchudším zemí světa.

Foto: TED Conference / Flickr, SpaceX

CzechCrunch Jobs