Realitní trh se odrazil ode dna. Pomohlo i snížení DPH, díky němuž průměrný byt zlevnil o čtvrt milionu
Kombinace více faktorů nahrála tomu, že developeři prodali v Praze za celý loňský rok čtyři tisíce nových bytů. Letos očekávají další růst.
Při ohlédnutí za vývojem na realitním trhu v roce 2023 je patrné, že se začíná vracet na úroveň před krizí. Zejména ve druhém pololetí se začala zvyšovat poptávka po nových bytech v Praze, stejně tak i jejich prodej. Celkem si tak loni našlo majitele čtyři tisíce nových pražských bytů, což je meziročně o 29 procent více – 1 300 prodaných jednotek přitom připadlo na poslední čtvrtletí. Roli sehrály pozvolna klesající úrokové sazby hypoték a snížení sazby DPH z 15 na 12 procent u bytů do 120 metrů čtverečních, které někteří developeři promítli do cen ještě před koncem roku. Vyplývá to z tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema.
Ekonomická situace se pomalu stabilizuje, inflace zpomaluje a úroková sazba na nové hypotéky v prosinci podle Hypomonitoru klesla na 5,65 procenta. A i když se ještě nedostala pod magickou pětiprocentní hranici, trojice předních českých developerských společností shodně hlásí, že po dlouhém období stagnace přichází rok, který se ponese ve znamení zájmu o koupi nového bydlení.
„V loňském roce se na pražském realitním trhu prodaly čtyři tisíce nových bytů. Je tak patrné, že dno realitní trh zažil na konci roku 2022 a na začátku roku 2023. V posledním čtvrtletí loňského roku jsme prodali 1 300 bytů, což je meziročně o 136 procent více. V tuto chvíli už trh postupně roste a dostává se na hodnoty před krizí,“ vyčísluje generální ředitel společnosti Skanska Residential Petr Michálek.
Pro letošek analýza developerů očekává, že pozitivní trend z konce roku 2023 bude trvat a sloupec prodaných bytů v hlavním městě povyroste během roku 2024 na číslovku pět tisíc. Michálek přibližuje, že už nyní je to patrné na odezvě ze strany klientů a na tom, v jaké míře vyplňují poptávkové formuláře a jaký mají zájem o prohlídky bytů. Zájem podporují především zmíněné klesající úrokové sazby a také fakt, že se ceny nových bytů do 120 metrů čtverečních vzhledem ke snížení DPH plošně zlevnily o tři procenta.
„Tři procenta nezní možná jako moc, ale u průměrně velkého pražského bytu to činí čtvrt milionu korun,“ doplňuje předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. V případě některých prodejců se ceníky nových bytů plošně proměnily už v prosinci. Průměrná prodejní cena tak v posledním čtvrtletí roku oproti předchozímu čtvrtletí mírně poklesla o 2,7 procenta na 142 511 korun za metr čtvereční, v meziročním srovnání jde o šestiprocentní pokles. K nižší prodejní ceně přispěly také výhodné marketingové pobídky ze strany prodejců, zaváděcí ceny nově spuštěných projektů či akční bonusy.
Na nadcházející rok ale developeři shodně s Českou národní bankou očekávají pětiprocentní růst cen nových nemovitostí, jelikož se postupně vyčerpá efekt snížení DPH, lidé začnou dohánět odloženou poptávku, což se odrazí na omezené nabídce. Ta je vzhledem k nefunkčnímu stavebnímu zákonu dlouhodobě žalostná, a vzhledem k tomu, že počet vydaných stavebních povolení od roku 2010 setrvale klesá, lze očekávat, že bude horší.