Registrace vozidel online a sbohem velkému techničáku. Vláda chce ulehčit život majitelům vozidel

Od roku 2024 možná nebude nutné doma skladovat velký technický průkaz a o rok později řešit věci týkající se registru vozidel na úřadech.

V České republice je aktuálně provozováno na 6,3 milionu osobních vozů

0Zobrazit komentáře

Velký technický průkaz mají ti zodpovědí založený mezi dalšími důležitými dokumenty, ostatní pak někde, kde jej horečně hledají, když jej potřebují. V budoucnu by však nemusel být velký technický průkaz potřeba vůbec. Vláda totiž připravuje novou legislativu, která by ho bez náhrady zrušila a také umožnila registrovat automobily online.

Mít u sebe během řízení vozu malý technický průkaz má ze zákona povinnost každý řidič. Velký technický průkaz je naopak rozsáhlý dokument, který u sebe vozí málo kdo. Obsahuje veškeré potřebné údaje o voze a jeho provozovateli včetně historických záznamů.

Tento dokument potřebuje majitel vozu v momentě, kdy s pojišťovnou řeší například škodní událost, během STK či při přepisu vozu na nového majitele. Do rukou se mu tak dostane jen sporadicky, přesto je jeho vlastnictví v papírové podobě nutné.

Ministerstvo dopravy nyní připravuje pozměňovací návrh k novele silničního zákona, díky které by se stal velký technický průkaz minulostí bez náhrady. Návrh by měl být již téměř hotový a mířit do druhého čtení v Poslanecké sněmovně. „A uvidíme, jak potom bude rychlé jeho schválení. My v tuto chvíli počítáme s rokem 2024 na zrušení technického průkazu,“ řekl mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka.

Tím však plánované změny nekončí. Jinak by se měly řešit i registrace vozidel, respektive jejich přepis, který je nyní nutné vyřizovat u okénka nejbližšího úřadu s rozšířenou působností. Vláda by však chtěla veškeré úkony řešené na registru vozidel přenést do online světa a umožnit majitelům vozů vše provádět elektronicky.

Tento krok by měl být součástí větších plánů k digitalizaci dopravních agend v České republice. Ta by měla být dokončena do konce roku 2025, na kdy se taky počítá se zavedením online registru vozidel. Ještě v tomto roce chce ministerstvo spustit Portál dopravy s řadou nástrojů pro řidiče, ale i plavbu, letectví a další.

Na elektronické řidičské průkazy si však budeme muset ještě počkat a je otázkou, zda se vůbec dočkáme. Zatímco v Německu jsou standardem, u nás jejich zavedení naráží na chybějící legislativu. Nicméně časem by řidičský průkaz nemusel být vůbec potřeba a stačila by pouze občanka. A právě ty bychom mohli na místo v peněžence nosit jen ve svém mobilu již během příštího roku.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym