Kartičku nechte doma. Od příštího roku by Češi mohli mít občanský průkaz elektronicky v telefonu

Filip HouskaFilip Houska

obcansky-prukaz

Foto: Státní tiskárna cenin

Od příštího roku by Češi mohli nechat fyzickou občanku doma

0Zobrazit komentáře

Představa je to pěkná – nenosit u sebe plastový občanský průkaz, ale naopak se v případě potřeby prokazovat elektronickou verzí nahranou v telefonu. Pro řadu z nás naprosto logický krok, ovšem bez posvěcení vládních představitelů nereálný. To se ale má podle místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v příštím roce změnit.

Ivan Bartoš na briefingu po včerejším kulatém stole o digitalizaci pořádaném Hospodářskou komorou ČR řekl, že by Češi mohli v roce 2023 začít využívat elektronický občanský průkaz vedle stávající kartičky s osobními údaji. Stejně tak u sebe nebudou muset mít řidičský průkaz při silniční kontrole, ale bude jim stačit pouze občanka.

Jak ale Bartoš dodává, mnoho lidí bude mít stále možnost mít u sebe kartičku s identifikačními údaji. Vedle toho se ale bude možné identifikovat například prostřednictvím telefonu s tím, že data ke každé osobě jsou již někde uložená a je možné s nimi pracovat.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že chce služby státu postupně digitalizovat do začátku roku 2025. Zároveň chce co nejrychleji zrušit povinnost nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud je stát může ověřit jinak. Pokud občan státu data jednou poskytne, ten už je po něm nesmí znovu vyžadovat.

Včerejším dnem vstoupil v platnost také soubor zákonů umožňujících digitalizaci státní správy pod souhrnným označením DEPO. Zásadní úpravy se díky zákonu dočkala oblast státem regulovaného cloudu, tedy sítě vzájemně propojených vzdálených serverů.

V nich si nově může veřejná instituce pořídit pouze takovou cloudovou aplikaci, která je zapsána v katalogu cloud computingu, který je vedený u ministerstva vnitra. Úřady mají také od včerejška povinnost publikovat data ze své úřední desky ve strojově čitelném formátu v Národním katalogu otevřených dat.

Významných změn doznává i oblast elektronických spisových služeb. Jejich dodavatele čeká atestace, která má zajistit shodu všech systémů s legislativou a národním standardem. Prováděcí právní normy a pravidla pro testování však dosud nejsou známá.

„Ačkoliv široká veřejnost dopady nově platných pravidel okamžitě nepocítí, z pohledu českého eGovernmentu je dnešní den významným milníkem,“ uvedl Vladimír Přech ze společnosti Gordic. Zákon má postupnou účinnost, některé jeho důležité části začnou platit až během dalších let.

To se týká například rozšíření počtu uživatelů datové schránky o všechny podnikající osoby od roku 2023 nebo například zmíněné kontroly řidičů bez nutnosti prokazovat se řidičským průkazem. Všechny obce budou muset nejpozději k 31. prosinci 2023 přejít na elektronický způsob vedení spisové služby se všemi zákonnými náležitostmi. Školy čeká stejná povinnost o rok později.

S přispěním ČTK.