Rekonstrukce plná industriálního náboje. Bývalá elektrárna v areálu Prazdroje se pomalu mění na pivovar

V prostorách bývalé elektrárny se usadil experimentální pivovar Proud, který chce místu vrátit jeho půvab a také sem přivést zcela nový život.

proud4

Foto: BoysPlayNice

Pohled na budovu bývalé elektrárny

0Zobrazit komentáře

Elektrárna v areálu plzeňského pivovaru byla ve své době chrámem pokroku. Druhá světová válka, ale především komunistický režim, jí však zasadily rány, po kterých zbyly hluboké šrámy. S jejich léčbou po letech pomáhá pivo. Ve volty nabitém industriálním prostoru se totiž usadil pivovar Proud, díky kterému se sem vrací život. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Výroba piva je proces náročný na znalosti, čas, ale také energii, a to nejen tu lidskou. Pro potřeby Plzeňského Prazdroje proto byla na začátku minulého století vybudována na soutoku Mže a Radbuzy samostatná elektrárna, která energií zásobovala pivovar i část města až do roku 1995.

V době svého vzniku se jednalo o skutečný svatostánek pokroku, který mistrně propojoval funkčnost a estetiku do podoby krásného industriálního celku. Spojenecké nálety a komunisté mu však dali pořádně na frak a jeho náboj se dál postupně ztrácel s tím, jak se místo proměňovalo v obyčejnou kotelnu, která chátrala.

V roce 2019 se však do omšelých zdí přestěhoval Proud, experimentální pivovar, jehož cílem tu je nejen ročně uvařit deset tisíc hektolitrů piva, ale také vrátit objektu jeho někdejší lesk a přivést do něj život. Investorem se stal Plzeňský Prazdroj, pod který Proud spadá.

V současné době je uzavřena první fáze rekonstrukce. Došlo ke statickému a technickému zajištění a proces vaření piva se rozběhl v jedné ze dvou hal. V další fázi je cílem vytvořit uvnitř objektu sál, který by pojal až 500 návštěvníků, již by si zde mohli vychutnat koncerty, výstavy, přednášky či malý festival pořádaný přímo pivovarem.

Vše je ale prozatím ve fázi projekčních příprav, které dostalo za úkol studio Mimosa architekti. „Leitmotivem rekonstrukce je hledání hranice a celkové pochopení minulé a budoucí funkce budovy – dovolit si zbourat hodnotné, odolat zbytečné reprodukci původních forem, hledat dostatečně kvalitní náhrady a skloubit současné technologie s možnostmi objektu. Jde také o přijetí myšlenky, že stavíme primárně výrobní, funkční objekt – prostě pivovar, ne galerii,“ vysvětlují architekti.

Zachovat chtějí proto ty prvky, které dávají smysl v dnešním využití, a původní hmotu budovy očistit o nánosy, které přineslo její poválečné využívání. Příkladem je nový vstup, který bude lépe vyhovovat záměru otevřít objekt lidem. Tomu napomáhá i prosklený hlavní štít, díky němuž je už z dálky vidět, že se uvnitř vaří pivo.

„Podstatnou částí našeho návrhu je náprava toho, jak bylo s objektem zacházeno v době po druhé světové válce,“ vysvětlují architekti, kteří se rozhodli využít i dřívější vybavení elektrorozvodny, mostový jeřáb a další původní objekty a povrchy, které jsou na místě přítomny od jeho vzniku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym