Revoluce u BudgetBakers, v aplikacích českého startupu půjde i platit. Hlásíme se o místo nad všemi bankami, říká jeho šéf

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

budgetbakersInsider

Foto: BudgetBakers

Michal Kratochvíl (CEO) a Jan Müller (zakladatel) z BudgetBakers

0Zobrazit komentáře

Až dosud platil český fintechový startup BudgetBakers za vývojáře aplikací, díky kterým si dokážete lépe počítat své finance. Na jedno místo jste si mohli nechat sbíhat data ze všech vašich účtů a mít perfektní přehled o tom, kde a kolik utrácíte. Když jste ale chtěli zaplatit, museli jste zpět do jedné ze svých bankovních aplikací. Jenže to se nyní mění.

V BudgetBakers o tom mluví jako o revoluci a není se příliš čemu divit. Pro tuzemský startup, který založili současný CTO Jan Müller a produktový manažer Martin Jiřička a z pozice CEO ho vede Michal Kratochvíl, to je velká věc. Ukazuje totiž, jakým směrem se mohou vydat i další finanční aplikace.

„Věříme, že jsme úplně první na světě, kdo platby v takových aplikacích umožňuje. Pro nás byl sen už od začátku, abychom mohli nechat uživatele i platit, ale nebylo to jednoduché nasadit,“ říká pro CzechCrunch Michal Kratochvíl, který teď celou firmu řídí na dálku.

Zcela nové možnosti otevřela BudgetBakers loni schválená evropská směrnice PSD2 a v českém fintechu díky tomu chtějí vykročit do nové etapy. Kratochvíl přiznává, že vše bylo složitější, než se zprvu zdálo, ale po prvotním přímém napojení na banky pro čtení transakcí se teď v rámci nových pravidel na finančním trhu začínají přidávat i další funkce, kterou je například právě placení.

budgetbakers-app

Foto: BudgetBakers

Aplikace Wallet od BudgetBakers

„Je to zásadní, až revoluční inovace, která bude mít vliv na celý svět fintechu i tradičních bankovních domů,“ je přesvědčen výkonný ředitel pražské firmy, kterou po celém světě využívají stovky tisíc lidí. V aplikacích Wallet a Board, sloužících pro správu osobních, respektive firemních financí, bude nově možné provádět klasické bankovní platby, jako jsme dnes zvyklí v mobilních aplikacích jednotlivých bank.

To je pro BudgetBakers skutečně zásadní proměna. Uživatelé totiž dosud brali jejich aplikace Wallet a Board „jen“ jako správce, kam se chodí dívat, jak to s jejich financemi vypadá, kde lze ušetřit, jak mohou lépe spořit nebo jaký je stav jejich cash flow, ale pro samotné placení museli stále do konkrétních aplikací každé banky. To se však změní.

Z nástroje na sledování a řízení financí se stává plnohodnotná aplikace, která dokáže zjistit nejen příjmy a výdaje na vašich účtech, ale rovnou i platbu zadat. Pro BudgetBakers byla v tomto ohledu zásadní dvě fakta – zmíněná a loni obdržená licence PSD2 a zahájení spolupráce s Komerční bankou.

O spolupráci mladých a dravých fintechových startupů s konzervativními molochy v podobě velkých bank se již delší dobu mluví, ale realita bývá trochu jiná. Právě BudgetBakers a Komerční banka loni vykopli první podobnou spolupráci a Kratochvíl v listopadu hovořil o tom, že věří, že si díky strategickému partnerství obě strany pomohou a vzájemně se obohatí.

Důkaz o dobré spolupráci

První důkaz je tu nyní. Díky platebnímu řešení Zaplaceno.cz z dílny Komerční banky bude možné v aplikacích BudgetBakers rovnou z jednotlivých napojených účtů i platit, a to metodou tzv. nepřímého platebního příkazu (PISP).

„Loni schválená evropská směrnice PSD2 otevřela ve světě financí zcela nové možnosti. Proto jsem velmi rád, že jsme s Komerční bankou vytvořili model fungující a pro klienty užitečné spolupráce. Je to nejlepší důkaz, že se naše spolupráce vydala správným směrem,“ uvádí Michal Kratochvíl.

budgetbakers-board

Foto: BudgetBakers

Aplikace Board od BudgetBakers pro podnikatele

Aktuálně to znamená, že v rámci právě spuštěného testovacího provozu budou moci z aplikací BudgetBakers rovnou i platit klienti Komerční banky. Brzy přibudou Česká spořitelna a Air Bank, které patří v otevírání se subjektům třetích stran v rámci PSD2 v Česku mezi nejaktivnější, a do letních prázdnin chce být Kratochvíl napojen na všechny tuzemské banky.

„Z aplikací na sledování, kontrolu a plánování osobních či firemních financí se stává plnohodnotný finanční nástroj s parametry online bankovnictví. Chceme tím vyslat vzkaz na trh, že se hlásíme o své místo nad všemi bankami,“ říká šéf BudgetBakers.

Zpočátku ještě uživatelé nemohou očekávat, že aplikaci své banky definitivně smažou, protože se začne s jednoduchými jednorázovými platbami, ale postupně mají přibývat i další platební možnosti. Jednak půjde o to, jak rychle dokáží v BudgetBakers nové funkce vyvíjet, a také jak se budou otevírat jednotlivé banky, protože některé stále zaostávají.

0036-lubo-7268-min

Přečtěte si takéMěsíčně lepíme mezeru 12 milionů korun. Jde o jeden z nejzajímavějších momentů, které jsem zažil, říká Lubo Smid z STRVMěsíčně lepíme mezeru 12 milionů korun. Jde o jeden z nejzajímavějších momentů, které jsem zažil, říká Lubo Smid z STRV

Zatímco PSD2 přispělo k zásadnímu otevření bankovního trhu třetím stranám a BudgetBakers umožnilo začít plnit své dlouhodobé plány, zdaleka tím nechce Kratochvílův tým skončit. Dalším krokem bude žádost o získání vlastní platební licence, která umožní platby naplno nasadit i v zahraničí.

„Naše obě aplikace jsou globální, takže chceme jít s platbami logicky dál do Evropy, kde nám nahrává i právě PSD2. Proto potřebujeme bankovní licenci, abychom si dokázali postavit vlastní řešení pro platby a napojovat se na další banky,“ doplňuje Kratochvíl.

V Česku, které pro BudgetBakers slouží i jako trh pro experimentování, startup pro co nejrychlejší napojení využili zmíněných služeb Zaplaceno.cz. Ve světě už ale bude potřebovat vlastní řešení.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym