Rihanna se po šestileté odmlce vrací na scénu. Nahrála ústřední píseň pro nového Black Panthera

Byznysy jedou, je čas se vrátit k hudbě. Slavná popová zpěvačka v nové baladě uctívá památku Chadwicka Bosemana a dodává Wakandě sílu.

Filip HouskaFilip Houska

rihanna-black-panther

Foto: Depositphotos / Rihana/YouTube

Lift Me Up je nový singl Rihanny pro marvelovku Black Panther: Wakanda nechť žije

0Zobrazit komentáře

Podnikání v oblasti prémiové kosmetiky a spodního prádlo se jí daří, proto se možná zpět na hudební scénu tolik nehrnula. Zpěv je ovšem navždy zakořeněn v její DNA a ať už bude ve svém životě dělat cokoliv, každý ji bude znát hlavně jako úspěšnou a cenami Grammy ověnčenou zpěvačku. Teď dává Rihanna svým fanouškům dárek v podobě nového singlu, který po šesti letech odmlky nahrála pro nejočekávanější marvelovku letošního roku.

Od vydání svého posledního studiového alba Anti v roce 2016 se Rihanna tu a tam v nějaké hudební spolupráci objevila, nehnala se ale za žádnými sólovými hity. Proto se zčásti mluvilo o tom, jestli původem barbadosská zpěvačka náhodou se svou ryze sólovou kariérou neskončila a naopak nevložila více úsilí do svých byznysů.

Po spolupráci s americkou kosmetikou M·A·C totiž rozjela vlastní značku Fenty Beauty a zaujala s ní dokonce ty nejvyšší řady luxusního konglomerátu Louis Vuitton Moët Hennessey (LVMH), s nímž kosmetické produkty začala vyrábět. Tržby střílely do stovek milionů dolarů. Pak založila i firmu pro výrobu prémiového spodního prádla Savage x Fenty.

Úspěch na byznysovém – a samozřejmě i dosavadním hudebním – poli ji mimo jiné zajistil titul nejmladší self-made miliardářky ve Spojených státech od americké verze magazínu Forbes. Pomyslně pohádkový život se jměním odhadovaným na 1,7 miliardy dolarů ovšem není vše – cítila, že se chce ještě hudebně vyřádit. A nyní tak plánuje činit.

Šla na to ale méně tradiční cestou. Namísto vydání singlu k případnému chystanému albu se spojila s Disney, respektive značkou Marvel, aby nahrála ústřední píseň pro nový snímek Black Panther: Wakanda nechť žije. Skladba pod názvem Lift Me Up se stane i součástí kompletního soundtracku k filmu, který na streamovacích službách vyjde 4. listopadu.

Lift Me Up je pomalou baladou s lehce popovým nádechem, kterou proplouvá pronikavý hlas Rihanny. Že by byla bohatá na text, se říct nedá, na druhou stranu má ale sloužit jako úcta památky Chadwicka Bosemana, talentovaného amerického herce, který vdechl filmový život Black Pantherovi. Zemřel předloni na rakovinu.

Na písni, která vyšla na jejím labelu Westbury Road, však nepracovala jen Rihanna (jak už to u podobně velkých hvězd bývá) – podíleli se na ní nigerijský zpěvák a skladatel Tems, švédský oscarový skladatel Ludwig Göransson a také samotný režisér očekávaného superhrdinského filmu Ryan Coogler.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Po rozhovoru s Ryanem a poté, co jsem si poslechl jeho pokyny pro film a píseň, jsem chtěl napsat něco, co by zobrazovalo vřelé objetí všech lidí, které jsem v životě ztratil. Snažil jsem se představit si, jaké by to bylo, kdybych jim teď mohl zazpívat a vyjádřit, jak moc mi chybí,“ uvedl Tems, mimo jiné s odkazem na úmrtí Bosemana.

Podle očekávání se nová písnička rychle chytila v hudebním éteru. Za necelý den od vydání nasbíral její vizuální klip na YouTube přes dva miliony zhlédnutí, audioverze pak na stejné platformě atakuje hranici 700 tisíc poslechů. Na Spotify, kde je i instrumentálka, visí ve Výběru umělce, v desítce nejposlouchanějších od Rihanny ale (zatím) pochopitelně není.

Black Panther: Wakanda nechť žije dorazí do kin 10. listopadu (velký trailer už je venku) a oficiálně zakončí čtvrtou fázi takzvaného filmového univerza Marvelu (MCU) – pátou fázi načne nový Ant-Man, na kterého už také vyšly záživné upoutávky. Co se Rihanny a její kariéry týče, prý se má vrátit ke koncertování, přičemž v únoru vystoupí i na poločasové show Super Bowlu.

Oslavte svátek strachem. Hororový Kabinet kuriozit Guillerma del Tora se na Netflixu otevřel dokořán

Mimozemská hrůza. Pekelní démoni. H. P. Lovecraft. Příšery a prapodivnosti. Osm epizod plných strachu. Máte na dnešek lepší plán?

Michal MančařMichal Mančař

guillermo-del-toro-kabinet-kuriozit

Foto: Netflix

Máte dost odvahy k otevření Kabinetu kuriozit?

0Zobrazit komentáře

Užíváte si volna? Těší vás babí léto? Už naplňujete pěkné plány na prodloužený víkend? Starosti a obavy ve sváteční pátek jste nejspíš hodili za hlavu. Ale přitom byste se měli začít bát. Jen kousek od vás číhá nepopsatelná hrůza. Je doslova na dosah. Stačí jen pár kliknutí na Netflixu a vstoupíte do strašlivého Kabinetu kuriozit Guillerma del Tora.

Osmadvacátého října si v Česku sice připomínáme den vzniku samostatného československého státu, sváteční je toto datum ale i pro fanoušky hororové podívané. Na Netflixu se odemkly i poslední dvířka Kabinetu kuriozit Guillerma del Tora. Úvodní epizody děsivého díla mohli nedočkaví diváci zhlédnout už v předchozích dnech, až dnes je ale k dispozici kompletní osmička plná rozmanitého teroru.

Kabinet kuriozit je totiž antologií, tedy příběhově nesourodou sbírkou epizod, jimiž se však jako krvavá stopa za vražednou zbraní táhne společná linka nervydrásajícího hororu. V jednom díle vás tak vyděsí démonické zlo, v dalším krvežíznivý mimozemský parazit. Rozličné zdroje hrůzy jsou výsledkem podobně rozsáhlého seznamu tvůrců, jejich jména musí ve filmových fanoušcích budit strach. Tedy ne ve smyslu obav z kvality seriálu, ale ten správný strach, který umí vyvolat kvalitní horory.

Nejcennější zárukou znepokojivého zabrnkání na nervy je samozřejmě samotný Guillermo del Toro, režisér Faunova labyrintu nebo Hellboye a milovník všeho prapodivného a příšerného. Sám se podílel na scénáři dvou epizod série a všech osm začíná jeho předmluvou. K atmosféře některých dílů přispívají i kvalitní zdrojové dílo – pro dva příběhy byly námětem povídky mistra nevyslovitelného kosmického děsu H. P. Lovecrafta – a zvučná jména autorského týmu.

Režie se ujala například Jennifer Kentová, jež stojí za hrůzným Babadookem. Nebo Vincenzo Natali, který stvořil ikonickou devadesátkovou brutalitu Kostka nebo genetický horor Splice. Ale také Catherine Hardwicková, jejíž Stmívání sice úplně není etalonem hrůzostrašnosti (i když, jak se to vezme…), ale na své epizodě spolupracovala s Mikou Watkinsovou, jednou ze scenáristek příjemně nepříjemného a extrémně zábavného Černého zrcadla.

Do Kabinetu kuriozit se nicméně zatoulaly zajímavé osobnosti i z jiných žánrů, mezi režiséry se objeví třeba Guillermo Navarro, jenž pracoval na Narcos. Scenáristicky se zase zapojil David S. Goyer známý z Nolanovy trilogie o Batmanovi nebo Regina Corradová, která psala pro western Deadwood. A v rozmanitých zkušenostech nebo talentu nezaostává ani herecké obsazení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rupert Grint se tak ukáže v trochu jiné roli než coby Ron Weasley z Harryho Pottera, Andrew Lincoln zase uplatní hororové zkušenosti získané jako Rick Grimes z Živých mrtvých, F. Murraye Abrahama budou na rozdíl od Amadea, kde ho stíhaly noční můry způsobené Mozartem, trápit ty vyvolané nadpřirozenem. Sofii Boutellovou znáte třeba z Kingsmana, znalce Hvězdné brány zase potěší David Hewlett, fanoušky Prstenů moci pak Ismael Cruz Córdova. A nechybí ani původní osmdesátkový RoboCop Peter Weller.

Silné osobnosti před kamerou i za ní jsou tak spolu s osmi různými důvody ke strachu – od bytostí mimozemských až po ty pekelné – nesmírně lákavou nabídkou ke zhlédnutí antologie. Zbývá jen překonat strach. Budete si užívat sladké nevědomosti pátečního svátku, nebo se odvážíte nahlédnout do Kabinetu kuriozit Guillerma del Tora?