Robinhood těží ze zájmu méně zkušených investorů a debutuje na burze. První den ale neproběhl podle představ
Investiční aplikace Robinhood pro obchodování s akciemi, kryptoměnami nebo opcemi má za sebou velký den. Vstoupila totiž – stejně jako včera služba pro výuku cizích jazyků Duolingo – na americkou burzu Nasdaq. Úvodní obchodní den se jí ovšem nevydařil podle představ a zakončila jej s poklesem ve výši osmi procent oproti ceně při úpisu. Tržní hodnota firmy tak dosáhla hranice 29 miliard dolarů.
Americké společnosti Robinhood Markets, která za aplikací stojí, se v poslední době poměrně daří. Zčásti za to může pandemická situace, loňské posílení akciového trhu, ale i růst zájmu o investice obecně, což k poměrně jednoduché aplikaci přilákalo spoustu nováčků. Robinhood jim rozhodování, kterou platformu použít, vcelku ulehčuje, protože má přehledné rozhraní, obchody bez marže či registrace s nulovými vstupními poplatky.
Právě obchody bez marže ale mají z logiky věci svou daň. Primárním zdrojem příjmu pro Robinhood jsou platby za zprostředkování takzvaného order flow, což je kompenzace brokera, tedy Robinhoodu, za přístup k informacím o nakupovaných a prodávaných akciích od uživatelů v reálném čase, jež od něj kupuje tzv. tvůrce trhu.
Tou je zpravidla větší společnost, která dané obchody zprostředkovává. V případě Robinhoodu je to Citadel Securities, za což byla společnost kritizována nejen uživateli, ale i regulatorními orgány, které s ní stále vedou několik sporů.