Roboti na Web Summitu: „Nezničíme vás, jen vám vezmeme práci“

Jiří SvobodaJiří Svoboda

0Zobrazit komentáře

Lisabon se v úterý probudil do slunečného rána a s ním se i desítky tisíc účastníků Web Summitu 2017 začaly hrnout do areálu konference. Poprvé se také veřejnosti otevřela čtveřice výstavních sálů, z nichž je každý stejně dlouhý jako samotná centrální aréna. Kromě stovek stánků se startupy se však uvnitř těchto hal nacházelo celkem 12 vedlejších scén, z nichž by se každá velikostí mohla rovnat s jakoukoliv tuzemskou konferencí.

Úvodní slovo dne si však v centrální aréně opět vzal Paddy Gosgrave, CEO a spoluzakladatel Web Summitu. Mimo jiné upozornil i na to, že ve večerních hodinách se počínaje včerejškem konají i více zábavné části celého technologického svátku, Night Summit a Sunset Summit. Oba subjekty podle Gosgrava dostaly od minulého roku „obrovské vylepšováky“ a jsou plné dobrého portugalského vína a jídla.

E672D5DA-3C02-4B6C-95C7-21F6E28BC22B

Přečtěte si takéNová aplikace od Amazonu vám díky rozšířené realitě umožní virtuálně umístit produkty ve vaší domácnostiNová aplikace od Amazonu vám díky rozšířené realitě umožní virtuálně umístit produkty ve vaší domácnosti

Už v prvním bodu programu přitom figurovalo velké jméno. O AR a VR přišel v diskuzi s redaktorem magazínu Buzfeed Matem Honanem hovořit Amit Singh, viceprezident Googlu pro oblast byznysu a operativních záležitostí. Singh hovořil především o produktech, které Google v oblastech AR/VR v poslední době uvedl na trh. VR má totiž pod Paddyho Cosgrava potenciál stát se dalším multi-bilionovým byznysem a Honan na to namítl, že na to virtuální realitě chybí sociální aspekt.

ws1 (4)

Amit Singh

Jak tedy Singh prezentoval, Google už nyní implementuje do svých zařízení Daydream funkce pro sdílení videí, sdílení nahrávek či společné sledování videí na YouTube. Augmentovaná realita je podle něj zase ideální pro edukativní účely. Ostatně ukázal divákům video, ve kterém se děti ve škole učili na virtuálním 3D vulkánu či lidském těle. Podle jeho predikce bude mít AR funkce většina zařízeních běžících na Androidu v řádu několika málo let.

Z boxera byznysmanem

V rámci pod-konference SportsTrade se v jednom ze čtyř pavilonů v krátké konverzaci představil i Vladimir Kličko, světoznámý ukrajinský boxer a šampión těžké váhy, který začíná svou image měnit na byznysmana. Promluvil o svých aktivitách v rámci Klitschko Ventures a zejména pak o svém hotelu 11Mirror, jehož design vychází ze zkušeností z dlouholetého cestování. Ten už má na kontě několik ocenění, včetně světově nejlepšího městského hotelu.

ws1 (3)

Vladimir Kličko

Kličko však prokázal i své obecné znalosti o světě technologií jako takovém. Navrhl třeba změny v samotném boxu, na jehož scéně se více než dvě dekády pohyboval. Dle jeho názoru by fanoušci měli mít možnost rozhodovat o výsledku zápasu a měli by zároveň vědět, kdo jsou profesionální rozhodčí. „Proč prostě nevytvořit aplikaci, která takové funkce má? Technologie na to jsou,“ namítl Kličko.

Korporace a jejich zodpovědnost k trhu

V jednom z dalších bloků se v samostatném keynote představila ještě jednou Margrathe Vestager, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž, která se tentokrát snažila divákům představit svou poměrně nepopulární práci. Obhajovala tak třeba nedávnou pokutu pro Google, kterou firma dostala za nekalé zvýhodňování svého srovnávače eshopů. „Zvýhodňování a znevýhodňování určitých výsledků ve vyhledávání znemožňuje férovou soutěž a tedy i inovaci,“ míní Vestager.

ws1 (2)

Margrathe Vestager

Velké korporace podle ní mají vůči trhu velkou zodpodvědnost. Je totiž jejich úkolem trh kultivovat a ne ho uzavírat. Vestager argumentovala: „Problém není úspěch, nevadí nám, že Google má monopol ve vyhledávání. Nechceme ale, aby účelově znevýhodňoval ostatní subjekty.“ Na závěr však upozornila, že takové chování je i záležitostí některých vlád – například když vybrané firmy z privátního sektoru dostávají lepší podmínky než jiné.

Když si dva roboti povídají

Jedno z největších pozdvižení za celý den způsobily na hlavním pódiu roboti Doktor Einstein a Sophie z dílen hongkongských Hanson Robotics. Na pódiu je doplnil jeden z jejich tvůrců Ben Goetzel, aby představil projekt pod názvem Singularity Net, nicméně jeho robotí společníci si povídali zcela sami a byli centrem pozornosti všech fotografů.

Singularity Net je podle slov Goetzela decentralizované a otevřené tržiště AI. Jeho cílem je spojit znalosti dedikovaných umělých inteligencí, které již dnes fungují a vytvořit tak jednu AI, která bude umět doslova všechno. I všechno, co se Sophie a Einstein během svých činností naučí, je nahráváno rovnou do této sítě.

ws1 (5)

Sophie například pronesla velmi přímočarý výrok – za velkých ovací z ničeho nic řekla: „Nechceme lidi zničit, ale vezmeme vám práci“. Když se jí následně Goetzel zeptal, co je na lidech nejlepší, cynicky odpověděla, že nejlepší je fakt, že vynaloží energii na tvorbu robotů jako je ona. Doktor Einstein zase řekl, že se nebojí o budoucnost sebe, jakožto robota, ale o problémy, co zužují lidstvo.“Strach z toho, že roboti ovládnou svět je jenom způsob, jak lidé zakrývají své skutečné pocity,“ dodal robot.

Autonomní vozila zcela bez řidiče

Později tentýž den způsobil velké ovace John Krafcik, CEO společnosti Waymo. Ta, jak známo, vyvíjela nejdříve v náručí Googlu autonomní vozidlo, pak se však osamostatnila a prezentuje relativně úspěšné výsledky. Krafcik označil za hlavní misi své firmy bezpečné silnice a podotkl, že 93 % všech nehod je způsobeno lidskou chybou.

ws1 (1)

Publikum však překvapil a předvedl, že auto bez řidiče existuje už dnes. Ve videu ukázal, jak se auta Waymo pouze s pasažéry na zadních sedadlech bez problémů pohybují po městě i mimo něj. V bezpilotním módu podle Krafcikových slov Waymo najede denně 16 tisíc kilometrů na veřejných cestách. Není přitom podceňována bezpečnost – Krafcik dodal, že autonomní systém Waymo sám na sobě provede tisíce kontrol za sekundu a každá funkce auta má zálohu.

Intel jako nová doména pro AI

Den na centrální scéně byl zakončen ve velkém stylu, představil se totiž Brian Krzanich, aktuální CEO Intelu. I on se podobně jako množství jeho předřečníků věnoval tématice AI a názorně ukázal, jak koncern pod jeho vedením spolupracuje s partnery v této oblasti.

ws1 (6)

Brian Krzanich

Stejně jako jeho kolega z Waymo i on ukázal na pódiu autonomní Ford, se kterým Intel pracuje. Zmínil však, že výhody autonomie sahají mnohem dál než k bezpečnosti. Díky tomu, že auta se budou moci využívat stále (předpokládajíc, že s autonomií je spojen i zánik osobního vlastnictví aut) bude moci být redesignován prostor, který je dnes využíván jako parkovací.

Jedním z dalších okruhů, kterým se Krzanich věnoval, bylo využití nových technologií ve sledování sportů. Již nyní má Intel uzavřené partnerství se španělskou La Liga. Díky technologiím tak lze zápas sledovat z jakéhokoliv úhlu pohledu, nebo i z pohledu konkrétního hráče, aniž by ten na sobě musel mít připevněnou kameru. Stejně lze technologii použít u jakéhokoliv sportu:

V posledním okruhu přednášky a zároveň posledním bloku celého dne došlo ale i na citlivější téma. Umělou inteligenci a konkrétně vzato pak rozpoznávání fotografií lze totiž použít i na rozpoznávání obličejů dětí, které se objevují v internetových reklamách na nelegální sexuální služby. V zemích výrazně postižených tímto problémem totiž policisté dodnes využívají pouze vlastní úsudek.

Foto: Web Summit / Flickr

CzechCrunch Jobs