Rodí se jednorožec s naší krví. Ve zdravotnickém startupu hrají Češi výraznou roli, nyní nabral miliardy

Valuace Cera Care se pomalu blíží miliardě dolarů. Startup spoluzakládal Čech Marek Sacha a v začátcích jej podpořilo i Credo Ventures.

Peter BrejčákPeter Brejčák

marek-sacha-2-boxed-minInsider

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Marek Sacha, spoluzakladatel startupu Cera Care

0Zobrazit komentáře

Na světlo světa se pomalu dostává další bájný jednorožec, jak se označují startupy s hodnotou přesahující miliardu dolarů, a významnou stopu v něm má také Česko. Cera Care, která poskytuje služby zdravotní a sociální péče, je sice oficiálně britská společnost, u jejího zrodu však stáli Češi a zároveň ji v růstu podpořili také tuzemští investoři. Nyní startup oznámil získání zásadní investice ve výši téměř osm miliard korun.

Cera Care v roce 2015 společně se Slovákem Martinem Očenášem a Britem Benem Maruthappuem spoluzakládal Čech Marek Sacha, který shodou náhod rok předtím stál u zrodu a byl prvním ředitelem dalšího jednorožce – tuzemského online supermarketu Rohlík Tomáše Čupra. Podobně jako v Rohlíku i v Cera Care byl Sacha prvním ředitelem firmy, po dvou letech se přesunul do jejího představenstva a doteď v ní drží podíl v jednotkách procent.

Podobně velký podíl ve firmě pak drží i český venture kapitálový fond Credo Ventures, jenž do startupu vložil peníze v rámci seed kola v roce 2016 o výši 40 milionů korun. I když na dalších kolech Credo neparticipovalo a konkrétní výši svého podílu fond nekomentuje, zhodnocení investice počítá minimálně v tisících procent. V neposlední řadě pak českou stopu dotváří inženýrský tým Cery, který sedí v Praze.

Češi tak stojí u dalšího z blízkých kandidátů na jednorožce. Doteď Cera od investorů získala dohromady 94,4 milionu dolarů, naposledy šlo o 70 milionů dolarů (tehdy 1,6 miliardy korun) v roce 2020.

ondrej-bartos

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Bartoš, partner v Credo Ventures

Nyní uzavřela další, mnohem významnější kolo – ve formě ekvity a dluhu šlo dohromady o 320 milionů dolarů, v přepočtu 7,8 miliardy korun, pod vedením již participujícího amerického fondu Kairos HQ a s přispěním několika dalších. Konkrétní valuace startupu nebyla zveřejněna, podle odhadu CzechCrunche se ale pohybuje kolem jedné miliardy v amerických dolarech.

„Získání tak významné finanční podpory v období globální ekonomické nestability svědčí o síle obchodního modelu Cery, našich inovací a o našem odhodlání přinést revoluci do zdravotnictví. Nyní můžeme využít naši jedinečnou technologii k rozšíření toho, co děláme, pro pacienty po celém světě, a zároveň ke zmírnění tlaku na veřejné služby,“ komentuje šéf Cery Ben Maruthappu.

Revoluce sociální péče

A co že to jeden z mladých kandidátů na jednorožce dělá? Cera Care zprostředkovává služby sociální a zdravotní péče. Díky jejímu řešení nemusí senioři, kteří vyžadují asistenci, pobývat v sociálních domovech a místo toho mohou déle zůstávat doma. Pracovníci firmy jim na objednání pomáhají v konkrétních časech s konkrétními úkoly – například když je potřeba uvařit oběd, zajít k doktorovi či pomáhat s rehabilitací.

Nyní už Cera zaměstnává přes deset tisíc lidí, většina z nich jsou pečovatelé a sestry, nižší stovky jsou pak v kancelářích a oddělení IT. Cera denně poskytuje péči asi 15 tisíc pacientům ve Velké Británii a Německu, což je ekvivalent péče ve 40 nemocnicích nebo v tisícovce pečovatelských domovů. Do roku 2025 chce obsluhovat sto tisíc pacientů denně.

marek-sacha-1-min

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Marek Sacha, spoluzakladatel startupu Cera Care

Zároveň Cera rychle roste, podle vyjádření šlo během posledních tří let o stonásobek. Předloni startup utržil přibližně 30 milionů liber (v přepočtu bezmála 900 milionů korun), loni už podle nekonsolidovaných výsledků šlo o nižší stovky milionů liber (pět až patnáct miliard korun).

„Chceme si udržovat rychlý a agresivní růst, očekávají to od nás také investoři. V Ceře na to už máme zkušenosti a jsme schopni byznys škálovat,“ popisuje pro CzechCrunch Marek Sacha s tím, že startupu se daří růst organicky, kdy oslovuje stále více zákazníků v regionech, kde působí, ale také pomocí akvizic. Podle původních představ přitom Cera měla fungovat jako tržiště pro pečovatele podobným způsobem, jako když si uživatel objedná jízdu Uberem. Tato myšlenka se však v praxi ukázala jako nefunkční.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Potřebovali jsme mnohem větší kontrolu kvality. Jsme zodpovědní za životy lidí, musíme mít dohled, zaměstnance školit a kontrolovat. Kdyby pečovatelé byli jen kontraktoři, neměli bychom legální právo je kontrolovat. A pak bychom nemohli garantovat kvalitu, která ve zdravotnictví do značné míry znamená otázku života a smrti. Velká zdravotní firma, která není regulovaná, se vytvořit nedá,“ přiznává Sacha.

Cera se proto transformovala a dnes je digitalizovaným poskytovatelem zdravotní péče, který je regulován stejně jako ostatní poskytovatelé či nemocnice. „Díky tomuto rozhodnutí je dnes Cera Care kandidátem na jednorožce. Rozhodli jsme se investovat víc a jít do většího rizika, což znamená výrazně vyšší náklady, díky kterým ale dokážeme poskytovat lepší službu. Konkurence, která toto rozhodnutí tenkrát neudělala, buď zkrachovala, nebo to rozhodnutí udělala pozdě a nyní jsou úplně malincí,“ doplňuje spoluzakladatel startupu.

Populace stárne, trh roste

Ve svém působení se Cera zaměřuje zejména na trhy s největším potenciálem, kromě Velké Británie v oblasti sociální péče expanduje také do Německa. V několikaletém výhledu má pak trhy jako Spojené státy. Sacha by však byl rád, kdyby se alespoň produktově startup rozlezl do celé Evropy.

Kromě poskytování péče totiž Cera pro své interní potřeby vyvíjí několik nástrojů od softwaru na trénink pracovníků přes náborové nástroje až po systémy sledující vývoj a predikci zdravotního stavu pacientů. Některá z řešení nabízí i konkurenčním poskytovatelům péče ve Velké Británii, aplikaci na trénink pak například firmám v Jihoafrické republice.

S tím, jak napříč vyspělým světem stárne populace, Sacha očekává, že trh sociální a zdravotní péče bude růst každým rokem o pět až deset procenty. „Růst je garantovaný, věková struktura je na následujících dvacet let daná. Víme, že důchodců bude více než dnes,“ předpovídá spoluzakladatel Cery. Svůj potenciálně největší dopad na globální trh ale startup vidí v zlepšování výsledků zdravotní péče.

startup-awards

Přečtěte si takéTřicet nejoblíbenějších startupů je tu. Pomozte svému favoritovi na bednuHlasujte o nejoblíbenějším startupu v Česku. Ve finále jsou první jednorožci i mladé naděje

Už teď totiž podle interních studií firmě na statisticky významném vzorku vychází, že výrazně redukuje potřebu hospitalizací pacientů nebo vznik vážných infekcí. „Pokud budeme schopni tyto výsledky mezinárodně škálovat, z Cery nebude jen unicorn, ale centicorn,“ říká Sacha s odkazem na startupy, které mají hodnotu přesahující sto miliard dolarů. Aktuálně jsou takové podle portálu CB Insights na světě tři – čínský tvůrce TikToku Bytedance, SpaceX Elona Muska a čínský Shein.

Pokud by se Ceře pomocí výzkumu a ověřování ze stran nezávislých vědců podařilo potvrdit, že použitím její technologie a tréninkového postupu se dokáže snížit riziko hospitalizace o 80 procent z důvodu menší infekce nebo snížením rizika pádu, může mít obrovské dopady na globální zdravotní systém.

„V takovém případě by byl po Ceře obrovský hlad po celém světě, protože by ji chtěli všichni zástupci zdravotních systémů. Potenciál je obrovský. To je ostatně mise firmy – chceme zlepšovat život lidem, kteří mají zdravotní problémy. Jestli jim jsme schopni výrazně snížit riziko komplikací a zvýšit kvalitu života, na druhé straně to přinese obrovskou byznysovou hodnotu,“ dodává Sacha.

Každý měsíc vám představíme zásadní investice nejen v českých startupech.

Newsletter Startup | Poslední vydání

Vstup na pražskou burzu chystá další hráč. Desítky milionů chce získat české Hardwario

Hardwario z oblasti internetu věcí má být jen jedním z dalších zájemců. Burza očekává, že letošek bude nejúspěšnějším rokem, co se týče úpisů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

alanfabik_pavelhubner-1

Foto: Hardwario

Spoluzakladatelé Hardwaria Alan Fabik a Pavel Hübner

0Zobrazit komentáře

Na pražskou burzu Start, která je zaměřená na malé a střední firmy, se chystá další zástupce. České Hardwario se specializací na vývoj elektronických zařízení pro průmyslový internet věcí se investorům na podzim chystá nabídnout pětinu podílu výměnou za blíže nespecifikované desítky milionů korun. Získaný kapitál chce použít na vývoj i rozvoj obchodu s cílem urychlit rozšíření mezinárodní pozice.

„Dotáhli jsme projekt českého řešení pro IoT (internet věcí – pozn. red.) do fáze významných pilotů i prvních realizací u klientů a věříme, že nyní přišel čas na další úspěšnou expanzi,“ komentuje pro CzechCrunch Lukáš Fabik, spoluzakladatel Hardwaria, které na trhu působí od roku 2016 a zaměřuje se na vývoj a výrobu elektroniky určené k monitorování a přenosu dat z libovolného prostředí či zařízení. K tomu vyvíjí vlastní cloudovou platformu pro její správu a integraci s dalšími systémy.

Mezi své klienty Hardwario řadí například automobilku Škoda, Lego, Asahi, Siemens nebo Coca-Colu a obchodní příležitosti obecně vidí v průmyslových oborech od výroby a retailu přes správu budov a zdravotnictví až po lesnictví a zemědělství. Mezi technologické partnery pak patří operátoři mobilních sítí a společnost Microsoft. Své výrobky a služby firma s pobočkami ve Velké Británii, Polsku a Spojených státech nabízí prostřednictvím sítě partnerů, kterým poskytuje technickou a obchodní podporu, včetně otevřené sady vývojových nástrojů umožňující vytváření vlastních aplikací.

„Jsme zkušení vývojáři a obchodníci s globální ambicí být vedoucí firmou v oblasti dodávek průmyslových IoT zařízení. Mezi nejperspektivnější IoT aplikace řadíme monitoring efektivity výroby, monitoring spotřeby energií a alternativních zdrojů energie a environmentální monitoring. Věřím, že budeme atraktivní nejen pro naše partnery a zákazníky, ale také investory,“ popisuje ředitel a spoluzakladatel Alan Fabik.

hardwario4

Foto: Hardwario

Hardwario má tři pilíře: senzoriku, přenosové sítě a inovativní napájení

V rámci plánovaného vstupu na burzu chce získat od investorů nový kapitál na rozšíření vývojového a obchodního týmu, zkvalitnění podpory partnerů a zejména na urychlení mezinárodní expanze. Ke vstupu na trh Start pražské burzy se Hardwario chystá během podzimu, z tohoto důvodu se letos transformovalo na akciovou společnost.

Od založení v roce 2016 rostl obrat společnosti na 20 milionů korun, v loňském a předloňském roce dosáhl úrovně 21 milionů korun, což bylo podle firmy způsobeno zejména odkloněním se od zakázkového vývoje směrem k prodeji vlastních výrobků a služeb. Obrat uplynulých dvou let je tvořen dodávkami desítek IoT pilotů v různých regionech a průmyslových odvětvích.

„Během své existence podpořilo Hardwario několik strategických i individuálních investorů. Nejdéle nás na společné cestě podporuje andělský investor FS Assets. V roce 2019 nás podpořili investoři z emise crowdfundingového portálu Fundlift, kterou jsme letos v květnu úspěšně zakončili konverzí na akcie či splacením,“ popisuje finanční ředitel společnosti Tomáš Morava.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Začátkem letošního roku navíc do firmy investičně vstoupil český eMan, který se zaměřuje zejména na vývoj softwaru a aplikací. S jeho akciemi se na trhu Start pražské burzy obchoduje od roku 2020. „O ambici vstoupit na trh Start jsme byli přesvědčení ještě před spojením se společností eMan. Jde o přirozený krok v našem příběhu a těšíme se, že jeho součástí bude celá řada dalších investorů,“ vysvětluje Lukáš Fabik.

„Vstup firmy eMan do Hardwaria byl především deklarací strategického partnerství, pomohl nám otevřít pobočku ve Spojených státech a rozjet významné piloty s globálními firmami a připravit se na IPO. Další investice nám pomůže rychleji dotáhnout rozjeté piloty a především je překlopit do škály, kterou potřebujeme pro úspěšnou expanzi a růst společnosti,“ doplňuje Fabik s tím, že společnost o možné podpoře jednala i s venture kapitálovými fondy. Pro ně je ale důležitá exitová strategie, která prý není cílem Hardwaria.

Burza očekává bohatý podzim

Na pražské burze Start přitom začíná být poměrně rušno. Velkou pozornost svým úpisem akcií vyvolal e-commerce hráč Pilulka ještě v roce 2020, koncem loňského roku šlo například o prodejce mobilního příslušenství Fixed. V červnu pak došlo na dva úpisy – slovenský Gevorykan v objemu překonal Pilulku a od investorů získal přes 700 milionů korun, o pár dní nato luxusní kliky M&T posbíraly téměř 120 milionů.

O ne zrovna úspěšný vstup se v červenci postarala síť restaurací Coloseum, která plánovala vybrat 100 milionů, nakonec ale zůstala na 40 milionech. Kromě Hardwaria přitom v poslední době zájem o vstup na Start projevila například také firma Bezva vlasy ze segmentu e-commerce.

kryci-jmena-cge-2

Přečtěte si takéNová Krycí jména vyjdou v červenci, prodejem předčí Kingdom ComeNejslavnější česká stolní hra získala Oscara a prodala miliony kusů. Teď slaví 10 let s ještě lepší verzí

„Vypadá to, že druhá polovina roku bude velmi zajímavá. Pokud všechny avizované a plánované transakce vyjdou, bude rok 2022 nejúspěšnějším rokem pražské burzy, co se počtu IPO týče. Pochopitelně nemohu hovořit o konkrétních společnostech dříve, než svůj záměr samy oznámí,“ komentuje pro CzechCrunch dění Jiří Kovařík, šéf externí komunikace Burzy cenných papírů Praha.

„Co se týče zájmu firem o burzu a IPO, je to v současné době celkem logické, protože zejména dluhové financování se velmi zdražilo. Nicméně je potřeba říci, že stávající transakce byly připravovány řadu měsíců a nejde tak o žádný momentální trend. Jsme v kontaktu i s dalšími firmami, které jsou ve stadiu úvah nebo již rozjely konkrétní přípravu. Hardwario by tak určitě nemělo být posledním jménem, které v souvislosti s IPO v Praze uslyšíme,“ uzavírá Kovařík.