Rodí se jednorožec s naší krví. Ve zdravotnickém startupu hrají Češi výraznou roli, nyní nabral miliardy
Valuace Cera Care se pomalu blíží miliardě dolarů. Startup spoluzakládal Čech Marek Sacha a v začátcích jej podpořilo i Credo Ventures.
Marek Sacha, spoluzakladatel startupu Cera Care
Na světlo světa se pomalu dostává další bájný jednorožec, jak se označují startupy s hodnotou přesahující miliardu dolarů, a významnou stopu v něm má také Česko. Cera Care, která poskytuje služby zdravotní a sociální péče, je sice oficiálně britská společnost, u jejího zrodu však stáli Češi a zároveň ji v růstu podpořili také tuzemští investoři. Nyní startup oznámil získání zásadní investice ve výši téměř osm miliard korun.
Cera Care v roce 2015 společně se Slovákem Martinem Očenášem a Britem Benem Maruthappuem spoluzakládal Čech Marek Sacha, který shodou náhod rok předtím stál u zrodu a byl prvním ředitelem dalšího jednorožce – tuzemského online supermarketu Rohlík Tomáše Čupra. Podobně jako v Rohlíku i v Cera Care byl Sacha prvním ředitelem firmy, po dvou letech se přesunul do jejího představenstva a doteď v ní drží podíl v jednotkách procent.
Podobně velký podíl ve firmě pak drží i český venture kapitálový fond Credo Ventures, jenž do startupu vložil peníze v rámci seed kola v roce 2016 o výši 40 milionů korun. I když na dalších kolech Credo neparticipovalo a konkrétní výši svého podílu fond nekomentuje, zhodnocení investice počítá minimálně v tisících procent. V neposlední řadě pak českou stopu dotváří inženýrský tým Cery, který sedí v Praze.
Češi tak stojí u dalšího z blízkých kandidátů na jednorožce. Doteď Cera od investorů získala dohromady 94,4 milionu dolarů, naposledy šlo o 70 milionů dolarů (tehdy 1,6 miliardy korun) v roce 2020.
Nyní uzavřela další, mnohem významnější kolo – ve formě ekvity a dluhu šlo dohromady o 320 milionů dolarů, v přepočtu 7,8 miliardy korun, pod vedením již participujícího amerického fondu Kairos HQ a s přispěním několika dalších. Konkrétní valuace startupu nebyla zveřejněna, podle odhadu CzechCrunche se ale pohybuje kolem jedné miliardy v amerických dolarech.
„Získání tak významné finanční podpory v období globální ekonomické nestability svědčí o síle obchodního modelu Cery, našich inovací a o našem odhodlání přinést revoluci do zdravotnictví. Nyní můžeme využít naši jedinečnou technologii k rozšíření toho, co děláme, pro pacienty po celém světě, a zároveň ke zmírnění tlaku na veřejné služby,“ komentuje šéf Cery Ben Maruthappu.
Revoluce sociální péče
A co že to jeden z mladých kandidátů na jednorožce dělá? Cera Care zprostředkovává služby sociální a zdravotní péče. Díky jejímu řešení nemusí senioři, kteří vyžadují asistenci, pobývat v sociálních domovech a místo toho mohou déle zůstávat doma. Pracovníci firmy jim na objednání pomáhají v konkrétních časech s konkrétními úkoly – například když je potřeba uvařit oběd, zajít k doktorovi či pomáhat s rehabilitací.
Nyní už Cera zaměstnává přes deset tisíc lidí, většina z nich jsou pečovatelé a sestry, nižší stovky jsou pak v kancelářích a oddělení IT. Cera denně poskytuje péči asi 15 tisíc pacientům ve Velké Británii a Německu, což je ekvivalent péče ve 40 nemocnicích nebo v tisícovce pečovatelských domovů. Do roku 2025 chce obsluhovat sto tisíc pacientů denně.
Zároveň Cera rychle roste, podle vyjádření šlo během posledních tří let o stonásobek. Předloni startup utržil přibližně 30 milionů liber (v přepočtu bezmála 900 milionů korun), loni už podle nekonsolidovaných výsledků šlo o nižší stovky milionů liber (pět až patnáct miliard korun).
„Chceme si udržovat rychlý a agresivní růst, očekávají to od nás také investoři. V Ceře na to už máme zkušenosti a jsme schopni byznys škálovat,“ popisuje pro CzechCrunch Marek Sacha s tím, že startupu se daří růst organicky, kdy oslovuje stále více zákazníků v regionech, kde působí, ale také pomocí akvizic. Podle původních představ přitom Cera měla fungovat jako tržiště pro pečovatele podobným způsobem, jako když si uživatel objedná jízdu Uberem. Tato myšlenka se však v praxi ukázala jako nefunkční.