Rodič nemusí ztratit kontakt s pracovním prostředím. Příběhy tří úspěšných žen jsou toho důkazem

Jak skloubit rodičovství s kariérou? Inspirujte se Danuší Nerudovou, Alexandrou Kala i Anetou Martinek na naší srpnové akci.

Offlajn-deti-nebo-kariera

Zdroj: CzechCrunch

Na akci promluví Alexandra Kala, Danuše Nerudová i Aneta Martinek

0Zobrazit komentáře

Danuše Nerudová, Alexandra Kala a Aneta Martinek každá působí v jiném oboru, jedno je ale spojuje: podařilo se jim úspěšně spojit rodičovství s kariérou. O své zkušenosti, které mohou být inspirací pro všechny, kdo nechtějí během rodičovské dovolené pověsit svou pracovní dráhu na hřebík, se podělí na akci CzechCrunch Offlajn s názvem Dítě, nebo kariéra aneb Můžu mít obojí? Ta proběhne již v pondělí 22. srpna v karlínské Spojce.

Alexandra Kala je zakladatelkou firmy Profimed, Danuše Nerudová byla historicky první rektorkou Mendelovy univerzity v Brně, Aneta Martinek je provozní ředitelkou komunity Holky z marketingu. S trojicí žen se pobavíme o tom, jak skloubení péče o dítě a kariéry elegantně zvládnout, na co se prakticky připravit před příchodem miminka a jak se vypořádat s případnými negativními reakcemi okolí. Jelikož všechny tři ženy působí ve vedoucích pozicích, budou s námi moci sdílet také to, jak mohou rodičům usnadnit život přímo zaměstnavatelé.

Dávno neplatí, že rodičovská dovolená by byla ryze ženskou povinností, proto se dotkneme také jejího spojení s muži. Pánové v Česku jsou totiž této možnosti otevřeni – podle průzkumu Česko v datech by se jí nebránilo 70 procent dotazovaných mužů – avšak v minulém roce na ni nastoupila pouhá dvě procenta z nich. Mezi nimi je také manžel Anety Martinek, takže se dozvíme, jak jejich výměna na rodičovské dovolené probíhala.

Níže si můžete v krátkých rozhovorech přečíst, jak Danuše Nerudová, Alexandra Kala a Aneta Martinek na rodičovství nahlížejí. A všech dam se můžete přijít zeptat na to, co vás zajímá, a nechat se jimi inspirovat v pondělí 22. srpna od 18.30 do karlínské Spojky. Veškeré podrobnosti o akci najdete na webu GoOut, kde můžete kupovat i vstupenky. Těšíme se na vás!

Měly jste už před založením rodiny jasnou představu o tom, že vaše práce nepůjde po narození dítěte na druhou kolej? A lze vůbec něco takového naplánovat?
Danuše Nerudová: Jak ráda s nadsázkou říkám – můžete mít plány a pak můžete mít děti. A dostat se s prvním synem z porodnice až po pěti týdnech, a to nikoli domů, ale rovnou do dětské nemocnice, jsme opravdu v plánu neměli. Není to dítě, ale právě vaše plány, kdo se přizpůsobuje. Ale to pro štěstí a zdraví udělá asi každý rodič bez mrknutí oka.

Aneta Martinek: Já jsem měla dost detailní plán, jak to bude všechno vypadat. Také jsem měla dost vysoká očekávání. No, realita byla jiná, ale o to větší výzva byla to zvládnout.

Alexandra Kala: Neplánovala jsem vůbec nic. Říkala jsem si, že to prostě zvládnu.

Důležitou roli hraje partner. Jak jste se o rodičovské povinnosti rozdělili?
Danuše Nerudová: S manželem Robertem jsme už 25 let a myslím, že se o všechny rodičovské radosti i povinnosti dělíme opravdu spravedlivě. Důležité je, že péči o děti a domácnost nevnímá jako mou zodpovědnost, se kterou je mi ochotný pomoci, ale zkrátka jako společnou věc. Když byly naše děti malé, rodičovská dovolená pro muže ještě nebyla možná a s dětmi jsem doma byla já.

Aneta Martinek: Šli jsme do toho s tím, že se vystřídáme a celkově se o malou budeme starat rovnocenně. Tohle sladění pro mě bylo dost stěžejní pro založení rodiny. Rodičovskou jsem si nastavila na rok a už to bylo pro mnohé překvapení. I pro paní na přepážce, které jsem dávala ten papír.

Jak na to, že nejste mámou na plný úvazek, reagovalo vaše okolí?
Danuše Nerudová: Moje nejbližší okolí mě podpořilo. Ostatně bez jeho podpory by byl návrat mnohem složitější. Patří mu za to velké díky, tím spíš, že si uvědomuji, že to bohužel stále pro spoustu žen není samozřejmost.

Alexandra Kala: Mé okolí nebylo překvapené, respektive očekávalo, že nebudu maminka na 100 procent.

Aneta Martinek: Vyslechla jsem si několik narážek na to, že máma má být doma a že táta není schopen zastat moji roli. A taky dost otázek na to, kde je malá, když není se mnou.

Co může napomoci tomu, aby se rodič mohl rychleji (ať už tento pojem vnímá jakkoli) vrátit do práce?
Danuše Nerudová: Máme jednu z nejdelších rodičovských na světě. To, kdy se žena vrátí po mateřské do práce, by měla být výhradně její věc. Cením si každé instituce a firmy, která jde v tomto ženám naproti a umožňuje jim zkrácené úvazky, home office a možnost neztratit kontakt s pracovním prostředím. Kéž by jich bylo co nejvíce.

Alexandra Kala: Já si myslím, že by se maminky rády vrátily do práce dříve, kdyby k tomu měly podmínky – půldenní školky od dvou let dítěte, flexibilní práce z domova… Nemyslím si, že by naše společnost odsuzovala maminky, které pracují na částečný úvazek.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

DoDo, Notino i Relay. Firmy naskakují na trend výplaty kdykoli, a tak roste i český startup Advanto

Advanto, díky němuž si mohou zaměstnanci nechat vyplatit odpracovanou mzdu kdykoli, po dvou letech na trhu hlásí stále větší zájem.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zakladatele-advanto_-ceo-martin-fortelny-cto-jan-kolbl-minInsider

Foto: Advanto

Zakladatelé startupu Advanto Martin Fortelný a Jan Kölbl

0Zobrazit komentáře

Nechat si vyplatit mzdu kdykoliv v měsíci prostřednictvím českého Advanta aktuálně umožňuje přibližně 35 firem, z toho je jen letos dvacet nových. Celkem tak má díky startupu přístup k této možnosti bezmála 20 tisíc pracujících lidí, pětinásobek oproti stavu na začátku ledna, přičemž i tento počet by měl ještě v průběhu tohoto roku výrazně narůst. Právě těmito čísly zakladatelé startupu dokládají, že jde o rozmáhající se trend.

„Vidíme větší vůli zaměstnavatelů lidem pomoci. Úspěšné fungování u jiných zaměstnavatelů potom motivuje další k tomu, aby se na nás obrátili. Když k tomu přičteme to, že firmy stále velmi trápí nedostatek pracovní síly, a hledají proto nové benefity, tak se zájem o Advanto poslední dobou ještě zvětšuje. Personalisté totiž už také vědí, že ze všech pracovních benefitů dnes lidi nejvíce zajímají ty, které se týkají výplaty, a že rychlost, jakou se k penězům dostanou, je z pohledu pracovníka často to důležitější,“ popisuje pro CzechCrunch ředitel Advanta Martin Fortelný.

Fortelný společně s Janem Kölblem startup zakládali v roce 2020 s cílem nahradit neefektivní půjčky a zlepšit finanční situaci lidí. O několik měsíců později na to získali první investici od fondu Nation 1, loni v květnu uzavřeli druhé kolo ve výši 17 milionů korun od V-Sharp Alpha, za kterým stojí Michal Menšík z logistické firmy DoDo a spolumajitel Accolade Zdeněk Šoustal.

Advanto umožňuje zaměstnancům vybrat si kdykoliv v měsíci svou odpracovanou mzdu pomocí pár kliknutí v telefonu. Firma musí stejnojmennou aplikaci napojit na své mzdové a docházkové systémy, následně už proces funguje automatizovaně. Startup momentálně mzdy financuje zaměstnavatelům z vlastních prostředků, k vyrovnání pak dochází na konci měsíce.

advanto-vsharp2

Foto: Advanto

Spoluzakladatel Advanta Martin Fortelný a Michal Menšík z V-Sharp Alpha

S podobným řešením Advanto na trhu není jediné, konkurenčním hráčem je startup PalmApp, který věří, že do pěti let bude výplata kdykoliv naprostým standardem. Této vizi věří například i Česká spořitelna, jež PalmApp letos podpořila desítkami milionů korun přes svůj fond Seed Starter. Advanto však své služby nabízí delší dobu a minimálně zatím tak má ve své velikosti navrch.

„Zatím můžeme prozradit, že měsíční výnos se mezi letošním a loňským červencem zvýšil 21krát. Rychlé tempo růstu očekáváme i tento rok, což znamená, že se na konci letošního roku dostaneme na anualizované výnosy mezi 15 až 20 miliony korun,“ doplňuje Fortelný s tím, že startup registruje celkem pět tisíc uživatelů. Očekává však, že s růstem klientů bude tento počet dále přibývat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Advanto už využívají například Rohlík, DoDo a Lagardère, v minulých měsících přibyly také Bageterie Boulevard a Pizza 360. E-shop Notino bude možnost nechat si vyplatit mzdu kdykoliv rozšiřovat z brigádníků pro všechny. A například logistická společnost Hopi po pilotu službu rozšíří na všechny pracovníky v Česku. Od července startup dobývá také slovenský trh, prvním tamním klientem se stalo Delivery Hero, německá matka Dáme jídlo.

„Chtěli jsme našim zaměstnancům nabídnout nový typ benefitu, který jim pomůže především při řešení nenadálých finančních situací. Rychlý a snadný přístup k vlastní odpracované výplatě může být zásadní pro udržení finanční stability. Důležitou roli hraje podle nás i soukromí, které aplikace poskytuje, a fakt, že celý proces je online a nevyžaduje složitou administrativu,“ popisuje HR ředitelka Eva Kyselová z Lagardère Travel Retail, jež provozuje například síť trafik Relay.

„Dát lidem možnost rozhodovat o výběru části svých finančních prostředků je pro nás změna myšlení, která s sebou přináší obrovskou konkurenční výhodu při náboru i následné spokojenosti lidí, jež i tento benefit ovlivňuje,“ dodává HR manažerka Notina Jana Vričanová.