Rok v čele českého Microsoftu? Začátek byl masakr, teď jdeme vyškolit statisíce úředníků, říká Stachník

Michal Stachník nedávno v Praze přivítal „viceprezidenta“ Microsoftu. A jeho návštěva teď vyústila v investici, kterou centrála posílá české pobočce.

PHOTO (C) WWW.VOJTECHVLK.COMStory

Foto: Vojtěch Vlk

Michal Stachník, šéf české a slovenské pobočky Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Naproti pražskému sídlu Microsoftu na Brumlovce už probíhají intenzivní stavební práce. Ostatně jde o čtvrť, kde sídlí řada velkých českých i mezinárodních společností. Původně nouzová kolonie se v posledních letech rychle proměnila na jedno z klíčových byznysových center Prahy, kde se to jen hemží moderními věžáky, parky i různými relaxačními zónami.

Do zasedaček Microsoftu, kterým se tu interně přezdívá „svatyně“, se obyčejný smrtelník běžně nepodívá. Ve veřejně přístupných prostorách budovy se ale zrovna koná konference, a tak šéf české pobočky technologického obra udělá výjimku a na rozhovor nás pozve do útrob svých kanceláří. Ve funkci už je rok – plus minus pár dní.

Dvaapadesátiletý Michal Stachník devět let šéfoval české pobočce technologické firmy Cisco, loni se však rozhodl pro změnu. A svůj první rok v čele tuzemského Microsoftu zatím hodnotí pozitivně – zejména jeho úplný začátek. „Hned po mém příchodu začalo takzvané období objevování,“ říká na úvod s úsměvem.

PHOTO (C) WWW.VOJTECHVLK.COM

Foto: Vojtěch Vlk

Michal Stachník, šéf české a slovenské pobočky Microsoftu

Co to znamená? Ve zdejších kancelářích pracuje na 1 400 lidí – a poznat každého z nich osobně by bylo takřka nemožné. Stachník má k tomu ovšem svůj osvědčený hack. „Chtěl jsem rychle nasát místní atmosféru, v průběhu několika týdnů jsem se tedy setkal se 140 klíčovými zaměstnanci. A pozor: nešlo jen o nejvyšší management. Pro mě je klíčová i paní recepční. Byl to časový masakr, ale vyplatilo se to,“ líčí.

A masakr byl i nejrozsáhlejší IT výpadek v historii, který musel Stachník řešit loni v létě jen krátce po nástupu. Za ochromení aerolinek, nemocnic nebo televizního vysílání tehdy mohla aktualizace softwaru od firmy CrowdStrike, který běží na platformě Windows. „Tento incident zasáhl nejprve Evropu, zatímco Amerika ještě spala, a média rychle šířila neověřené informace, které pak přebral i ministr vnitra. Zavolal jsem mu, vše jsme si vyjasnili a on následně informaci dementoval. Velmi oceňuji jeho otevřenost a ochotu jednat.“

Jsme tahounem střední Evropy, máme značné renomé.

Praha dnes hostí největší vývojové centrum Microsoftu v kontinentální Evropě. „A jenom za minulý rok jsme nabrali téměř 200 nových pozic,“ doplňuje Stachník. Jen vývojářů tu je přes tisíc – a tvoří pestrou mozaiku více než 50 národností. „Dostávat sem talenty z celého světa je vlastně docela jednoduché. Praha je atraktivní místo, lidé se sem chtějí stěhovat i se svými rodinami,“ tvrdí vrcholový manažer.

Význam pražského centra a celé pobočky potvrzují i časté návštěvy z americké centrály. „Za uplynulých 12 měsíců sem dorazilo šest vysoce postavených lidí na úrovni ministrů, včetně našeho ‚vicepremiéra‘. Když si vezmete velikost naší země, je to skutečně úctyhodný výkon. Jsme tahounem střední Evropy, máme značné renomé,“ popisuje Stachník. Vicepremiérem myslí Brada Smitha, muže číslo 2 v hierarchii Microsoftu, který byl v Česku loni v létě. „A on svým časem opravdu šetří, takže jeho návštěva má pro nás velký význam.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Smith ovšem nebyl v Praze pouze „obhlédnout“ zdejší pobočku a pozdravit se s jejími zaměstnanci. Výsledkem jeho mise, během níž se setkal například s prezidentem Petrem Pavlem, je „Microsoft AI skillingová iniciativa“, která má za cíl během příštích měsíců vyškolit 350 tisíc českých úředníků a dalších státních zaměstnanců. „Máme to rozdělené do několika pilířů – od státní správy přes lidi na Úřadu práce, kteří se potřebují překvalifikovat, až po podporu malých a středních firem,“ přibližuje Stachník.

Centrála Microsoftu v americkém Redmontu teď proto své české pobočce posílá investici v řádu vyšších desítek milionů korun. Finanční injekce půjde na výcvik školitelů i postavení celé platformy. „Od státu nechceme žádné peníze nazpět. Tyto aktivity jsou součástí společenské odpovědnosti naší firmy,“ uvádí country manager Microsoftu pro Česko a Slovensko. Tržby této pobočky dnes tvoří ze 70 procent cloudové služby.

fabian-gabriel

Přečtěte si takéProgramovat se učil na gymplu, teď bude pracovat pro MicrosoftProgramovat se učil na gymplu ve Zlíně. Teď v Seattlu nastupuje do Microsoftu a radí, co pro to udělal

Technologický gigant už se státem v určitých oblastech spolupracuje. Loni například uspořádal hackathon umělé inteligence pro ministerstvo práce a sociálních věcí – údajně první na světě, který se konal ve spolupráci se státní správou. „Mělo to velký úspěch, čtyři scénáře se překlopily do pilotních projektů,“ připomíná Stachník.

Následovaly další vzdělávací akce, například s univerzitami či ministerstvem školství. Kromě toho už Microsoft podepsal memorandum o spolupráci s českou armádou, Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo ministerstvem průmyslu a obchodu.

PHOTO (C) WWW.VOJTECHVLK.COM

Foto: Vojtěch Vlk

Michal Stachník, šéf české a slovenské pobočky Microsoftu

Podle Stachníka nová iniciativa neslouží k propagaci produktů Microsoftu, například Copilota. „Ty kurzy budou mít z velké části obecný charakter. Lidé se v nich naučí zásady bezpečného chování na internetu, například rozpoznávání deep faků, či základy efektivního promptování, tedy zadávání pokynů umělé inteligenci. Když si pak prompty vyzkouší na našich nástrojích, budeme rádi. Ale fungovat budou i na jiných,“ dodává.

On sám byl na začátku své štace v Microsoftu překvapen, jak rychle začal na umělou inteligenci najednou spoléhat. A ve firmě není sám. „Copilota denně využívá 86 procent mých kolegů, alespoň jednou týdně pak úplně všichni. I proto není překvapivé, že kolegové stále nemají dost a jsou ochotni se účastnit i večerních škol, které organizujeme pro zákazníky a kde si předáváme zkušenosti s AI. Původně jsem nevěřil, že na ně bude někdo dobrovolně chodit. Uznávám, hluboce jsem se mýlil,“ pochvaluje si Stachník.

Co ho naopak tolik nebaví, jsou neustálé dotazy, zda už je pozemek v Praze 9, na kterém chtěl Microsoft postavit velké datové centrum, na prodej. Firma parcelu koupila v roce 2022 za 1,5 miliardy korun od skupiny CPI realitního magnáta Radovana Vítka, za další čtyři miliardy zde mělo vzniknout samotné datacentrum. Projekt ovšem nakonec putoval do Skandinávie. „V současné době ten pozemek prodat nehodláme.“

Nyní je jeden z největších Stachníkových osobních cílů zhubnout. S aktivním pohybem začal až po čtyřicítce, když si kombinace sedavého zaměstnání, enormního stresu a nedostatečného spánku začala vybírat svou daň. „Od malička jsem byl veden k tomu, že nejlepším sportem jsou šachy. Nyní ale říkám, že nikdy není pozdě začít. Cvičím čtyřikrát týdně, což mi pomáhá krásně si vyčistit hlavu. A jsem přesvědčený, že mi to přidalo minimálně pět let života,“ uzavírá.

Vyrůstal v Číně a Ústí, zažil šikanu i startupový fail. Teď patří mezi nejmladší partnery fondu v Evropě

Měl pro Kayu vytvořit jednoduchý nástroj, neuměl ale programovat – a dodnes pořádně neumí. Přesto se teď stal generálním partnerem tohoto fondu.

karel-zheng_1-1Story

Foto: Kaya VC

Karel Zheng, generální partner Kaya VC

0Zobrazit komentáře

Narodil se sice v Praze, už v jednom roce se ale spolu se svým dvojčetem přestěhoval za prarodiči do Číny. Konkrétně do hlavního města provincie Če-ťiang, více než dvanáctimilionového Chang-čou, kde mimo jiné vznikl e-commerce gigant Alibaba. „Důvod byl hlavně ekonomický. Moji rodiče museli tvrdě pracovat a neměli na nás s bráchou čas,“ vzpomíná nejnovější generální partner investiční společnosti Kaya VC.

Jeho rodné jméno sice zní Ci Jie Zheng, dnes ho však všichni přátelé i byznysoví partneři znají jako Karla. Jak to? „Jeden rodinný přítel a ústecký podnikatel mi začal říkat Karle, aby se lidem a učitelkám lépe vyslovovalo mé jméno. A pak si řekl, že se ke Karlovi hodí Honza. A proto se moje dvojče jmenuje Jan,“ směje se osmadvacetiletý investor v rozhovoru pro CzechCrunch.

Zpět do Čech se dvojčata vrátila ve svých pěti letech, a to právě do Ústí nad Labem, kde vyrůstala s chůvou. V dětství zažívali chlapci šikanu kvůli tomu, že „vypadali jinak“. „Byli jsme ale dva a Honza byl vždycky ten, kdo uměl spory urovnávat. A když ostatní děti viděly, že se z nich neposadíme na zadek, začaly si s námi hrát,“ líčí mladý podnikatel.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve škole to už měli jednodušší. Patřili k lepším žákům a občas svým spolužákům pomáhali s matematickými úlohami. Ani čeština prý Zhengovi nikdy nedělala problém. Nepamatuje si ani, že by kdy neuměl česky, byť v raném dětství slýchal především místní dialekt jazyka Wu nebo mandarínštinu.

A ostatně mandarínštinu, jeden z nejpoužívanějších jazyků světa, pak využil i během nabírání svých prvních pracovních zkušeností. „Naši začali vyvážet české produkty do Číny. Ze začátku jsem jim pomáhal s překlady, a někdy ve třeťáku nebo čtvrťáku na gymplu jsem začal tlumočit pro větší firmy,“ popisuje.

Kaya VC

Foto: Kaya VC

Tým fondu Kaya VC

Po maturitě nastoupil na matfyz, zároveň chvíli pracoval pro poradenskou firmu BCG. Nakonec ale dostal nabídku od Pavla Muchy, generálního partnera venture kapitálové společnosti Kaya, která tehdy ještě působila pod názvem Enern.

„Navrhl mi, jestli bych nechtěl zkusit vytvořit první verzi jednoduchého nástroje, který by sledoval firmy a sbíral o nich různé informace. Ty nejlepší totiž vznikaly kolem lidí, kteří dříve pracovali ve známých a úspěšných společnostech,“ vysvětluje česko-čínský investor.

Mám pocit, že se skvěle hodím na roli investora do startupů v rané fázi.

Problém ale byl, že neuměl programovat – a dodnes to pořádně neumí. „Ale protože se mě na to nikdo nezeptal, šel jsem do toho. Bylo to čistě startupové ‚fake it till you make it‘,“  vypráví dále Zheng a dodává, že pro společnost pak bylo překvapením, když přišla první faktura z Apify, které si na tento úkol najal.

Tyto peripetie vedly k první verzi softwaru, na kterém Kaya postavila svůj sledovací nástroj – a který ji vlastně dal její jméno. „Starším byznysmenům jsme nemohli říkat, že máme ‚proprietární software‘. Tak nás napadlo, že ho pojmenujeme Kája, ovšem s ypsilonem, aby to znělo poetičtěji. Chtěli jsme tím ukázat, že náš tým nejsou jen investoři, ale i Kaya, která nikdy nespí a prohledává internet 24/7.“

Kaya VC

Přečtěte si takéDřív vsadila na Rohlík. A teď Kaya lační po dalších jednorožcíchVsadili na Rohlík i polský miliardový startup. Teď chtějí čeští investoři další jednorožce

A při rebrandingu fondu byla „Kaya“ jediným názvem, na němž se shodli všichni partneři. V různých jazycích, například v turečtině, japonštině či řeči indiánského kmene Hopiů, má prý navíc pozitivní význam.

Po roce v investičním týmu ale Zheng cítil potřebu dělat zase něco nového. Spolu s kamarádem Patrickem Havlíčkem proto založil startup Accomango, s nímž chtěl změnit svět ubytoven. Jejich nápad vzbudil zájem investorů včetně Kaya VC, po rychlém rozletu však firma zjistila, že trh na jejich řešení ještě nebyl připravený. Zheng tak dostal první větší podnikatelskou lekci, ze které dodnes těží.

Mám rád lidi, kteří narazí do zdi dvakrát nebo i pětkrát. A pořád mají brutální energii a chtějí pokračovat.

„Nebyl to žádný velký úspěch, nikde se tím ani nechlubím. Pro mě to nicméně byla extrémně cenná škola. O těžkých a náročných obdobích by se mělo ve světě startupů mluvit více. Lidé by měli chápat, že i takové chvíle patří k podnikání. A já mám rád lidi, kteří narazí do zdi dvakrát nebo i pětkrát. A pořád mají brutální energii a chtějí pokračovat,“ zdůrazňuje.

Po odchodu z Accomanga měl sám ještě chuť rozjet další startup, naskytla se mu však příležitost vrátit se do Kaya VC – tentokrát jako investor. „Došlo mi, že bych se neměl rozhodovat podle toho, co mě baví, ale podle toho, kde mám největší šanci uspět. Mám pocit, že se skvěle hodím na roli investora do startupů v rané fázi. A že v tom můžu být jeden z nejlepších,“ věří.

pavel-mucha4

Přečtěte si takéInvestor Pavel Mucha sází na Tomáše Čupra i dravé PolákyMuž, který stál u zrodu startupového Česka. Investor Pavel Mucha sází na Tomáše Čupra i dravé Poláky

V tom, do koho chce investovat, má skutečně jasno. Cení si například toho, když má někdo tah na branku a jede naplno. „Chytrý je kdekdo, mně se ovšem líbí intenzita. Takoví, kterým řeknu pár svých nápadů a oni je hned začnou zkoušet. Blízcí jsou mi ti, kteří namísto nekonečného přemýšlení jdou a nápady rovnou otestují. A další den se ptají: ‚Co mám dělat dál?‘ Úspěšným startupistům nemůže stačit, když naraisují menší investici a dostanou se na titulku CzechCrunche.“

Ideální zakladatel startupu pak podle něj vypadá tak, jako by ho investor trochu zdržoval. „Když se s ním bavím, chci cítit, že by vlastně chtěl jít pracovat na svém nápadu a ne se bavit s investorem. A úplně ideální je, když ho poslouchám a u toho přemýšlím, že bych pro něho rád pracoval. Když mám velké nutkání nechat všeho jen kvůli jeho vizím, je to často dobré znamení,“ přibližuje Zheng.

Jsem stejně dravý jako dnešní foundeři – a i já chci vyhrát.

On sám už investoval do devíti firem z portfolia Kaya VC. Velký potenciál vidí například ve startupu E2B Tomáše Valenty a Václava Mlejnského, který vytváří bezpečné prostředí pro spouštění AI agentů. Tedy samostatně fungujících aplikací, jež dokážou pracovat například jako virtuální softwaroví vývojáři nebo třeba virtuální asistenti.

Z česko-slovenských startupů pak vyzdvihuje i Better Stack, za nímž stojí Veronika Kolejáková a Juraj Masár. Tento startup hlídá, zda weby fungují, jak mají, a v případě problémů upozorní relevantní osoby. „K Jurajovi mám opravdu blízko. Myslím, že je to podnikatel, který se rodí jednou za generaci. Jsem pyšný, že jsme do jeho projektu mohli investovat,“ dodává.

karel-zheng_2-1

Foto: Kaya VC

Karel Zheng, generální partner Kaya VC

Před pár týdny se Zheng stal novým generálním partnerem Kaya VC, kde doplnil již zmíněného Pavla Muchu, Tomáše Obrtáče, Martina Rajčana a Tomáše Pačindu. Ve svých 28 letech se tak stal jedním z nejmladších vedoucích partnerů evropských VC fondů.

A právě i jeho nižší věk vidí Kaya jako jednu z výhod. „Každá generace investorů vyrůstá se svou generací founderů. A každá přemýšlí trochu jinak. Jako zástupce Gen Z přináším čerstvou perspektivu člověka, který vyrostl online, je propojený s globálními komunitami a chápe, jak dnešní zakladatelé přemýšlejí o produktu, kultuře i dopadu. Chci, aby mě brali jako někoho, kdo to chce dělat s nimi. Jsem stejně dravý – a i já chci vyhrát.“

Někteří lidi si myslí, že jsem to dostal zadarmo. Ale já si to fakt mega vydřel.

Kaya dosud fandila hlavně českým, polským a slovenským startupistům. V rámci svého nového fondu se ovšem začíná dívat také po investicích ve východní Evropě. Její pátý fond disponuje 70 miliony eur (1,75 miliardy korun) po first closingu, tedy po přijetí prvních kvalifikovaných investorů. Cílem je podpořit až pětadvacet startupů v rané fázi vývoje – a podporovat je od takzvaného pre-seedu až po investiční kolo Series A. „Hledáme zakladatele s velkými sny a odvahou mířit globálně. Chceme být jejich prvním partnerem i dlouhodobou oporou: vstupujeme do nich v rané fázi a zůstáváme, dokud se z odvážné myšlenky nestane světová firma,“ uvádí Obrtáč s tím, že se počáteční investice pohybuje v rozmezí od 25 do 75 milionů korun.

Kaya už má v rámci svého portfolia dva jednorožce, tedy startupy s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů (přes 20 miliard korun). Vedle Rohlíku podnikatele Tomáše Čupra se jedná o polský Docplanner. Mezi další nadějné projekty patří již zmíněný Better Stack a dále Upheal, SensibleBio, TopK nebo Superlinked. V současnosti je ve fondech pražské společnosti více než 45 firem.

macaly-founders2

Přečtěte si takéStartup prodali za stovky milionů, teď možná narazili na zlatou žíluPrvní startup prodali za stovky milionů, se druhým se rok plácali. Teď možná narazili na zlatou žílu

„Nejde nám o to, honit se za jednorožci kvůli hezkým číslům. Víme, jak vypadá ideální firma pro Series A – a tomu přizpůsobujeme náš přístup,“ tvrdí. A doplňuje, že největší chybou není špatná investice. „Mnohem větší průšvih je, když mineme dobrý startup a nakonec z něj vyroste jednorožec. Celý fond stojí na tom, že pár skvělých investic nám vydělá na ty, které se nepovedou.“

A co vlastně říká na své jmenování partnerem fondu? Někteří lidi si myslí, že jsem to dostal zadarmo. Ale já si to fakt mega vydřel. Jsem ambiciózní stejně jako řada startupových zakladatelů. A samozřejmě se nemohu občas ubránit pocitu, že jsem se generálním partnerem mohl stát dřív. V Kaya VC jsem téměř sedm let, kdy jsem si prošel pozicemi analytika, foundera až po investora,“ hlásí mladý investor.