Rokůsek nakupuje. Na Slovensku výrobce nábytku, v Česku vývojáře pro budoucnost energetiky
Vizionář Petr Rokůsek posiluje svou energetickou skupinu Nano Energies a k soukromým aktivitám přidává nábytek z masivního dubového dřeva.
Prémiový nábytek z masivního dřeva a budoucnost energetiky spolu nemají na první dobrou co do činění. Společným jmenovatelem se ovšem stal Petr Rokůsek, zakladatel energetické skupiny Nano Energies, který v obou světech vyrazil na nákupy. Nejprve tento týden oznámil, že kupuje slovenského výrobce nábytku Javorina, aby pak o pár dní později definitivně uzavřel důležitý deal také pro Nano Energies. Do týmu získává vývojářské studio S9Y, se kterým chce postavit předního hráče v oblasti zelených technologií.
Začněme ale na Slovensku. Osmačtyřicetiletý Rokůsek, který ve svém hybridu neustále pendluje mezi Českou republiku, Švýcarskem a Lichtenštejnskem, kde žije, se pustil do soukromých investic. Před pár týdny oznámil vstup do pracovního portálu Cocuma, aby se teď vrhl zase do úplně jiného oboru. V obchodu, který se podle informací CzechCrunche pohyboval v řádech vyšších desítek milionů korun, získal stoprocentní podíl ve společnosti Javorina. S tradičním slovenským výrobcem designového nábytku má velké plány.
„Investoval jsem do podtatranského výrobce z masivního dřeva Javorina, protože věřím, že kvalitní nábytek, který vydrží po generace, je tím největším zhodnocením života stromu. Leo Čellár, Slavomír Alžbetkin a celý tým Javoriny vybudovali za desetiletí obrovskou kvalitu. Poznal jsem to na vlastní kůži – už mnoho let v jejich posteli spím, na jejich stole snídám a žiju v obýváku s jejich knihovnou a komodou,” říká Petr Rokůsek.
Firmu kupoval od investiční skupiny Premium Design Group, za níž stojí Jaroslav Havel z advokátní kanceláře Havel & Partners a Jan Fidler s Petrem Němcem z developerské společnosti Sebre. S Němcem se už Rokůsek dobře zná, protože je zároveň investorem v jeho Nano Energies. Sebre zároveň stálo za budovou DRN na Národní třídě, kde má energetická skupina kanceláře.
V podtatranské Spišské Belé má Javorina s produkcí nábytku z masivního dubového dřeva pětasedmdesátiletou tradici. Zaměstnává 84 lidí a nejen na Slovensku a v Česku, ale také v Německu, Rakousku či Francii nabízí postele, stoly, komody, knihovny, sedací nábytek či solitéry vyrobené 3D tvarováním masivu. „Vstup nového majitele do Javoriny vnímám jako příležitost adaptovat ji na nové trendy a k naší výrobě respektující tradici přidat něco progresivního,“ říká současný ředitel Javoriny Slavomír Alžbetkin.
Rokůsek říká, že do firmy plánuje mimo jiné integrovat inovace postavené na robotice. Na Javorinu, která v loňském roce zaznamenala obrat ve výši 3,3 milionu eur (přes 80 milionů korun), tak čeká nová éra. To lze zčásti říct také o jeho hlavní podnikatelské aktivitě v podobě společnosti Nano Energies, kterou založil už v roce 2008 a zaměřuje se na udržitelné obchodování s elektřinou a další inovace v oblasti moderní energetiky. Pro dceřinou firmu Nano Green teď získává dle Rokůskových slov významné personální posily.
Do čela Nano Green se nově postaví trojice David Brožík, Jan Hicl a Lukáš Beneš. Jedná se o spoluzakladatele vývojářského studia S9Y, které Nano Energies akvírovalo a díky tomu na další cestě spojí síly. Podrobnosti transakce nechce ani jedna ze stran komentovat, podle informací CzechCrunche ale má zmíněná trojice získat část odstupného v hotovosti a část v podílu přímo v Nano Green, a to ve výši 25 procent. Zbylá část dál zůstane v rukou skupiny Nano Energies, kterou dlouhodobě řídí Stanislav Chvála.