Rusko vypnulo Instagram. Odstřihlo tak komunikační prostor, který propojoval na 80 milionů lidí
Rusko vypnulo další sociální síť. Na řadu se tentokrát dostal Instagram s odůvodněním, že šíří nenávistné projevy proti Rusům. Pro režim jde o odstřižení dalšího kanálu, kterým se tamní obyvatelé mohli teoreticky dozvídat o tom, jak na výpad Ruska proti Ukrajině nahlíží svět. Informování o napadení jinak, než jak to schvaluje režim, je v zemi trestné.
Nezřídka plakali. Instagram je velmi populární mezi ruskou mládeží a pro mnoho ruských malých a středních podniků i umělců či řemeslníků se navíc stal důležitým nástrojem pro internetový prodej. Někteří influenceři tak ztrátu sítě oplakávali v přímém přenosu. Občas přitom uváděli, že jde „o smysl jejich života“. Neřešili přitom propojení se světem, ale vlastní vzpomínky, fotografie a sledující.
Širší pohled je ale důležitější. Jde o další významný milník, který Rusko informačně izoluje. Šéf sítě Adam Mosseri na Twitteru uvedl, že to znamená rozbití komunikace 80 milionů lidí, a to nejen mezi Rusy, ale i mezi zemí a zahraničím, protože podle něj totiž zhruba 80 procent uživatelů sítě v Rusku sleduje alespoň nějaký ze zahraničních účtů.
Kontroverzní výzvy, další blokace
„Na sociální síti Instagram se šíří příspěvky, které nabádají k násilným činům proti Rusům a provokují k nim, což přimělo ruskou generální prokuraturu, aby požádala Roskomnadzor o omezení přístupu na tuto sociální síť,“ uvedla ruský úřad pro cenzuru a monitoring médií v tiskovém prohlášení.
Roskomnadzor se odvolává na kontroverzní rozhodnutí firmy Meta, která vlastní a provozuje jak Facebook, tak Instagram. Ta 11. března oznámila, že ve vybraných zemích umožní zveřejňovat výzvy například k zabití Vladimira Putina nebo k páchání násilí proti ruským okupantům. Vedle toho smějí nenávistné komentáře směřovat i k Alexandru Lukašenkovi a za určitých podmínek umožní i rozšiřovat chválu batalionu Azov, který je znám svými sympatiemi ke krajní pravici.
Pravidla pro obě sociální sítě tak firma ohnula – nenávistné vyjadřování a nabádání k násilí na nich standardně není povoleno. Nadále ho však uživatelé nesmějí směřovat na ruské či běloruské civilisty. Roskomnadzor přitom bez bližších informací ve vyjádření uvádí, že Meta povolila zveřejňovat informace obsahující výzvy k násilí vůči ruským občanům.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsRusko nicméně už dřív zablokovalo přístup k sociální síti Facebook a omezovat začalo i Twitter s tím, že platformy diskriminují ruská média. Země zároveň stopla přístup k ruskojazyčné službě BBC News, informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda nebo ke stanicím Deutsche Welle a Hlas Ameriky. Nezávislý list Novaja Gazeta oznámil, že kvůli hrozbě soudního postihu odstranil ze svých stránek články na téma ruské invaze na Ukrajinu.
Kdokoliv, kdo v Rusku šíří takzvaně nepravdivé informace o válce, se vystavuje hrozbě 15letého vězení. Z tamního pohledu jde o speciální vojenskou operaci a úřady postupně zakazovaly slova jako „válka“, „okupant“ či „okupace“. To vedlo k odchodu řady zahraničních médií ze země.
Co se týče Instagramu, jako projev dobré vůle Roskomnadzor zveřejnil záměr vypnout síť s předstihem a nechal uživatelům 48 hodin na to, aby se s Instagramem rozloučili. Zároveň jim doporučil podobné ruské platformy – VKontaktě a Odnoklassniki. „Doufáme, že přechod na tyto stránky pro vás bude rychlý a že v budoucnu objevíte nové možnosti komunikace a podnikání,“ citovala ruská agentura TASS z oznámení Roskomnadzoru.
Někteří uživatelé vedle toho ve svých závěrečných příspěvcích na síti odkázali své sledující na Telegram, což je jedna z posledních alternativ. Zákaz je možné obejít přes takzvanou virtuální privátní síť, VPN, která se tváří, že se uživatel přihlašuje odjinud, než jak je tomu ve skutečnosti. To ale vyžaduje pokročilejší uživatelské znalosti internetu.
S přispěním ČTK.