Válka probíhá i na internetu. Rusko zablokovalo přístup k sociálním sítím Facebook a Twitter

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

fb-tw-3

Foto: CzechCrunch

Rusko se rozhodlo zablokovat Facebook a Twitter

0Zobrazit komentáře

Od vypuknutí války na Ukrajině se debatovalo o tom, jak by mohl reagovat Facebook a zda by měl ve větší míře omezit fungování svých služeb v Rusku. Nakonec byli rychlejší sami Rusové a režim Vladimira Putina, který se rozhodl přístup k Facebooku zablokovat. Cenzurní úřad Roskomnadzor krok zdůvodnil tím, že provozovatel této sociálně sítě diskriminuje ruská média. Krátce poté se navíc v pátek večer přidala také blokace další západní sociální sítě Twitter, jak informovala agentura Interfax. Rusové už zablokovali přístup k řadě dalších médií – činí tak ve snaze kontrolovat zprávy o ruské invazi na Ukrajinu, která trvá už více než týden.

Mateřská společnost Facebooku Meta uvedla, že udělá vše, aby dokázala své služby obnovit. „Miliony obyčejných Rusů se brzy ocitnou odříznuty od spolehlivých informací, zbaveny každodenních způsobů, jak se spojit s rodinou a přáteli, a bez možnosti se vyjádřit,“ uvedl na Twitteru Nick Clegg, bývalý britský vicepremiér, který má v Metě na starosti globální záležitosti. Upozornil i na to, že se přes Facebook mohou organizovat různé akce.

Rusko už zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo ke stanicím Deutsche Welle a Hlas Ameriky. Nezávislý list Novaja Gazeta oznámil, že kvůli hrozbě soudního postihu odstranil ze svých stránek články na téma ruské invaze na Ukrajinu. Krátce po Facebooku se v pátek večer rozhodli Rusové zablokovat také přístup k Twitteru. Ten se zatím k incidentu nevyjádřil.

V případě zablokování Facebooku ruský cenzurní úřad Roskomnadzor uvedl, že od října 2020 došlo k šestadvaceti případům diskriminace ruských médií ze strany této sociální síť. Facebook podle něj omezil přístup na státem podporované kanály, jako je Russia Today a tisková agentura RIA.

Facebook tento týden uvedl, že omezil přístup ke kanálu Russia Today a k portálu Sputnik v celé Evropské unii. Dodal, že také celosvětově odstraňuje obsah z facebookových stránek ruských, státem kontrolovaných společností a účtů na síti Instagram, stejně jako příspěvky obsahující odkazy na tyto informace na Facebooku.

Moskva už před týdnem oznámila omezení přístupu a zpomalení provozu sítě Facebook. Podle ruského regulátora tato firma, kterou vlastní americká společnost Meta, porušuje klíčové principy svobodného šíření informací a neomezeného přístupu ruských uživatelů k ruským médiím na zahraničních internetových platformách.

Ruské úřady od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z 24. února zesílily tlak na poslední nezávislá média a na velké sociální sítě. Ruští poslanci představili zákon, který počítá s vysokými tresty pro ty, kdo šíří nepravdivé informace o armádě.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym