S BankID už nebudeme muset tolik běhat po úřadech. České bankovnictví čeká největší digitalizační projekt
Začátek nového roku do České republiky přinese spuštění Bankovní identity, jež má jako dlouho očekávaný projekt velký potenciál zdigitalizovat a zjednodušit komunikaci nejen se soukromými firmami, ale zejména se státní správou. Projekt známý také jako BankID či SONIA umožní běžným lidem plnohodnotnou identifikaci své osoby jednoduše díky přihlášení do svého elektronického bankovnictví, čímž by mělo dojít k výraznému úbytku byrokracie.
„Pomocí BankID se lidé budou moci prokazovat stejně snadno, jako se přihlašují do elektronického bankovnictví. Pohodlně tak vyřídí žádost o řidičský průkaz, platbu v e-shopu nebo podepíšou oficiální dokumenty. BankID má lidem ušetřit čas a běhání po úřadech nebo usnadnit vyřizování služeb v soukromém sektoru,“ popisuje pro CzechCrunch Jan Škabrada, konzultant pro oblast regulatoriky ve společnosti Trask.
Aby banky mohly službu ověření svých klientů skrze bankovní identitu poskytovat, musí v první řadě projít poměrně složitým akreditačním procesem u ministerstva vnitra. Jak pro CzechCrunch potvrdila Česká bankovní asociace (ČBA), některé z bank již o tuto akreditaci zažádaly a aktuálně přistupují k testování svých řešení.
„Kdy přesně službu spustí, je tedy na každé bance, nicméně nejdříve to může být k 1. 1. 2021, kdy nabudou účinnosti legislativní změny,“ vysvětluje náměstek výkonného ředitele ČBA Filip Hanzlík. Bankovní identitu tak nebudou poskytovat finanční domy automaticky, ale jen ty, které se rozhodnou tuto službu svým klientům nabídnout. S ohledem na velká očekávání je ale velmi pravděpodobné, že se do něj minimálně největší banky zapojí.
Tisíce případů využití
Samotným firmám by zapojení se do Bankovní identity mělo přinést snížení nákladů na procesy a vyhodnocování rizikovosti, zároveň také rychlost a bezpečné prostředí. Snadno se tak dostanou k aktuálním informacím o svých klientech (pokud jim ovšem klienti přes bankovní prostředí poskytnou svolení).
Pro zákazníky firem v praxi může jít o snadnější a bezpapírové vyřízení různých žádostí, dokládání dokumentů včetně hypoték nebo katastru nemovitostí. Státní správa se pak v konkrétních případech může inspirovat například v severských zemích, kde je běžné využití bankovní identity k dokládání i podepisování dokumentů. V delším horizontu by tak mohla ve většině případů odpadnout nutnost fyzické přítomnosti na úřadech.
„Možností a případů využití BankID jsou ve finále tisíce. Od autorizace plateb a plateb mezi lidmi, kteří jsou ke službě také přihlášení, přes peer-to-peer funkce po poskytování úvěrů a prodej letenek či pojištění. Soukromý sektor může generovat nové a nové případy na základě toho, koho má ověřeného,“ popisuje Škabrada z tuzemské technologické společnosti Trask.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.