S ozdravením módního e-shopu Zoot pomůže nová finanční ředitelka Lucie Zdražilová z Pietro Filipi

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lucie-zdrazilova

Lucie Zdražilová, finanční ředitelka Zootu

0Zobrazit komentáře

Módní e-shop Zoot má před sebou několik klíčových měsíců, během kterých by měl projít zásadní reorganizací. Takový je plán poté, co se firma dostala do finančních potíží, přestala splácet dluhy a nakonec po domluvě s věřiteli většinu pohledávek odepsala. Nyní chce nové vedení Zootu firmu ozdravit a začít konečně vydělávat. Pomoci k tomu má i nová finanční ředitelka.

Když Zoot na začátku roku oznámil, že již není dále schopen splácet své stamilionové dluhy, a požádal o ochranu před věřiteli, nastoupil do jeho vedení krizový management. Generálním ředitelem se stal Lukáš Uhl a ředitelem pro růst Robert Vojáček. Společně se pak domluvili s věřiteli na reorganizačním plánu, v němž sehrál zásadní roli Natland.

Investiční skupina Tomáše Rašky skoupila většinu pohledávek a v rámci reorganizačního plánu je proměnila v kontrolní podíl v dosud ztrátovém e-shopu. Pod novým vedením se však chce poměrně rychle dostat do černých čísel a už v příštím roce být v provozním zisku EBITDA ve výši 30 milionů korun. S vylepšením finanční situace Zootu nově pomůže Lucie Zdražilová, která přichází na pozici finanční ředitelky.

zoot-office

Kanceláře Zootu

V nově budovaném manažerském týmu se připojí právě ke zmíněné dvojici Lukáš Uhl a Robert Vojáček, společně chtějí nastavit fungující byznys model, který postaví Zoot na nohy. Do problémů ho v předchozích letech dostala především nezvládnutá rychlá expanze a nekontrolovaně rostoucí náklady, což bude mít za úkol ukočírovat právě Zdražilová.

„Za svou dosavadní profesní kariéru jsem posbírala zkušenosti jak z oblasti online obchodů, tak světa módy, což se nyní v Zootu krásně potkává. Nyní je nejdůležitější dostat cashflow a náklady pod kontrolu, což vidím jako jeden z hlavních problémů starého Zootu,“ hlásí v nové misi Lucie Zdražilová, která v loňském působila jako finanční ředitelka v módní značce Pietro Filipi poté, co ji převzal Michal Mička. Právě tam se ostatně sešla s Uhlem i Vojáčkem a nyní se opět dávají dohromady.

petr-svoboda-shopsys2

Přečtěte si takéČeský Shopsys loni utržil 45 milionů korun a hlásí další investici od Reflex Capital Ondřeje FryceČeský Shopsys loni utržil 45 milionů korun a hlásí další investici od Reflex Capital Ondřeje Fryce

„Je potřeba správně nastavit a zautomatizovat finanční procesy a skladové hospodářství, které bude fungovat ve stabilním účetním systému a bude poskytovat kvalitní data pro finanční řízení podniku. A v neposlední řadě úspěšně dokončit proces reorganizace,“ dodala Zdražilová. Do Zootu si přináší zkušenosti také z českého startupu Dáme jídlo, v němž v roli CFO působila v letech 2013 až 2018. Také tam se potkala s Lukášem Uhlem, který v Dáme jídlu působil tři roky v roli CEO.

zoot-novy-web

Nový web Zootu

Microsoft boří rekordy a hodnotou znovu překračuje 1 bilion dolarů. Akcie jsou na historickém maximu

satya-nadella-microsoft

Foto: Microsoft

Satya Nadella, CEO Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Je to jen několik měsíců od doby, kdy se poprvé v historii Microsoft dotkl hranice jednoho bilionu dolarů, pokud jde o hodnotu firmy. Od té doby se pral o první příčku spolu s dalšími americkými firmami, Alphabetem, pod který spadá Google, Amazonem a Applem. Společnost, kterou před 44 lety založili Bill Gates a Paul Allen, ale znovu potvrdila, že pod vedení šéfa Satyi Nadelly umí extrémně růst.

Akcie Microsoftu jen od začátku roku vzrostly o celých 20 procent. Největší zásluhu na tom má expanze cloudových služeb, které si u americké společnosti předplácí více než 214 milionů aktivních uživatelů. I díky tomu se po posledních dnech strmého růstu opět posunula hranice hodnoty společnosti nad 1 bilion dolarů a získala tak zásadní náskok oproti své další konkurenci na poli technologických firem.

Valuace Microsoftu je aktuálně na hranici 1,016 bilionu dolarů při ceně 132,6 dolaru na akcii. Během posledního dne se při obchodování pohybovala hodnota akcií až kolem hranice 135 dolarů a jde tak o historické maximum, na které Microsoft kdy dosáhl. Tři nejbližší „konkurenti“ na americkém akciovém trhu se v případě Amazonu drží na 916 miliardách dolarů, Apple hlásí 886 miliard dolarů a Alphabet 750 miliard dolarů.

microsoft_rust

Růst akcií Microsoftu v posledních letech

Během pouhých čtyř dní poskočily akcie Microsoftu o téměř 10 procent a vypadá to, že budou i nadále růst. Kolem Microsoftu totiž panuje pozitivní prostředí, oproti tomu Alphabet nebo například Facebook (s tržní hodnotou 500 miliard dolarů), tedy firmy, jež se pohybují v první pětce, čelí problémům se soukromím uživatelů a také možným pokutám od regulatorních orgánů. To vše pomáhá Microsoftu vzdalovat se a obhajovat pozici prozatím nejhodnotnější americké firmy.

Valuace přitom není pro stávajícího šéfa Nadellu nijak zásadní. V jednom z dřívějších rozhovorů pro server Bloomberg řekl, že pro něj není papírová hodnota společnosti jakkoliv důležitá a překonání milníků bilionové valuace tak nebude žádným způsobem oslavovat. Ještě před několika lety nicméně cesta Microsoftu nebyla tak růžová, jak to vypadá dnes.

g330_model_big

Přečtěte si takéNadpozemský luxus ve vlnách. Monacký Dynamiq ukázal výletní jachtu inspirovanou BentleyNadpozemský luxus ve vlnách. Monacký Dynamiq ukázal výletní jachtu inspirovanou Bentley

Do roku 2014, než Nadella nastoupil, se i Microsoft potýkal s mnoha interními problémy, které měl samozřejmě částečně na svědomí i někdejší šéf Steve Ballmer. Firma si nedokázala poradit s rostoucím boomem mobilních zařízení, její vyhledávač Bing, který měl konkurovat Googlu, se naplno neuchytil, nenaskočila na trend sociálních sítí a nejistá byla i budoucnost samotného operačního systému Windows nebo kancelářského balíku Office. Nadella pomohl většinu těchto problémů odstranit a zaměřil se více i na již zmíněný cloud.

Ostatně cloudová služba Microsoft Azure je dnes jednou z mála rozumných alternativ pro konkurenční Amazon Web Services. Microsoft měl v minulém roce zhruba 17 procent cloudového trhu, bude proto zajímavé sledovat, kam se posune za letošní rok. Amazon má totiž stále mírný náskok, kdy jeho tržní podíl představoval v loňském roce zhruba 32 procent.

nadella

Šéf Microsoftu Satya Nadella

A že je Nadella přeceňovaný? Od jeho nástupu v roce 2014 vyrostl Microsoft o celých 230 procent a postupně odbourává veškeré problémy, se kterými se firma potýkala. Za své zásluhy si loni Nadella odnesl téměř 26 milionů dolarů v odměnách, které kombinovaly základní plat a také výkonnostní složku. V kombinaci s posledními výsledky a vyhlídkou na zbytek letošního roku se očekává, že cena akcií poskočí ze stávajících ještě o zhruba 8 až 9 procent nahoru, tedy blízko k hranici 143 dolarů.

Foto: Flickr/Robert Moranelli