Samsung skládá telefony opět lépe. Nové modely Fold a Flip reagují na kritiku ergonomie i výdrže

Korejské značce patří drtivá většina trhu se skládacími telefony a chce svou dominanci rozšiřovat. Tak představila nový velký i malý model.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

samsung2

Foto: Samsung

Samsung představil nové skládací telefony Galaxy Z Flip 4 a Fold 4

0Zobrazit komentáře

Kdyby Samsung letos nepředstavil nové modely svých skládacích telefonů, v zásadě nic by se nestalo. Loňským zařízením nic zásadního nechybělo, výkonově budou na výši ještě dlouho a relativně dobrou odolnost bude těžké výrazně posunout kupředu. Navíc nemají prakticky žádnou skutečnou konkurenci. Korejská značka ale dnes přece jen ukázala nové verze ze skládací série Z, které stojí za pozornost.

Jestli něco svědčí o rychlosti vývoje u mobilních zařízení, pak je to fakt, že už dnes se nedávno revoluční technologie považuje za samozřejmou a zájem je potřeba si získat něčím jiným. Nový Samsung Galaxy Z Fold 4 ale žádné další zázraky nepřináší. Na první pohled je to téměř stejný telefon jako loňský model. Až při detailnějším pohledu se objeví změny, které zařízení na pomezí mobilního telefonu a tabletu posouvají kupředu ve všech směrech.

Především se změnil přední displej, jemuž v minulosti buď chyběla, nebo naopak přebývala použitelná plocha. Oproti modelu Z Fold 3 je o 2,7 milimetru širší a o 3,1 milimetru nižší. Může se to zdát jako minimální rozdíl, displej novinky se tak ale více přibližuje typickému poměru stran klasických zařízení. Znatelně by se tak měla zlepšit ergonomie, která dosud nebyla ideální. Šířka i tloušťka zavřeného přístroje přitom zůstávají na stejných hodnotách 67,1 a cca 15 milimetrů, ubyly jen tři milimetry na výšce a osm gramů hmotnosti.

To hlavní se samozřejmě děje po otevření. Úhlopříčka hlavního displeje je téměř totožná, nastalo jen zmíněné snížení a rozšíření obrazovky. Už tak futuristický vzhled předchozí generace Foldu je ale o kousek dále, displej má totiž tenčí rámeček a malá čočka kamery pod ním je méně vidět. Zlepšení se dočkaly také vlastnosti obrazovky. Ta nově nabídne vyšší jas až do tisíce nitů a naopak nižší minimální obnovovací frekvenci – i pouhý 1 Hz, což třeba při čtení textu šetří baterii.

samsung-galaxy-fold4_4

Foto: Samsung

Skládací telefon Samsung Galaxy Z Fold 4

Mezi nejzásadnější novinky Foldu 4 patří fotoaparáty, které u předchozí generace zaostávaly za telefony z řady Galaxy S. Trojice snímačů na zadní straně opět nabídne hlavní širokoúhlý, ultraširoký a teleobjektiv. Primární snímač má ovšem nyní rozlišení 50 megapixelů, což pomůže hlavně při noční fotografii. Teleobjektiv pak umožňuje trojnásobný optický zoom (loni byl dvojnásobný). Obecně by systém kamer měl být stejný jako u letošních modelů Galaxy S22 a S22+.

Dále nové generaci nesmí chybět nový čipset. Jelikož se Snapdragon 8+ Gen 1 vyrábí 4nm technologií, ve srovnání s o necelé dva roky starým Snapdragonem 888 má o 14 procent rychlejší procesor a o 59 procent rychlejší grafický čip. Znamená to nejen více výkonu pro hry nebo používání několika aplikací současně, ale snad také dostatečně svižný systém na roky používání.

S tím se nakonec pojí software, který je u zařízení jako Fold 4 zásadní. Vývoj k lepšímu by měla přinést nová verze Androidu s označením 12L, specificky určená pro tablety a skládací telefony. To znamená například dock s aplikacemi u spodní hrany displeje (říká se mu Taskbar), lepší multitasking a změny velikostí oken aplikací nebo možnost snadného přetahování souborů mezi aplikacemi. Na vlastních úpravách pracoval i Samsung.

Korejský výrobce elektroniky dnes představil také novou verzi svého menšího skládacího telefonu s názvem Galaxy Z Flip 4. U něj proběhly podobné iterativní změny ve formě ořezání pár milimetrů z rozměrů těla a tenčí rámeček kolem displeje. Dále přináší lepší displej s nižší minimální obnovovací frekvencí (maximální zůstává 120 Hz), fotoaparát s větší citlivostí na světlo, čip Snapdragon 8+ a o kousek se zvýšila kapacita baterie. Jak Flip 4, tak Fold 4 jsou voděodolné podle standardu IPX8.

Dnešní novinky uzavírá pátá generace hodinek a druhá generace bezdrátových sluchátek Galaxy Buds Pro. Hodinky dostaly odolnější materiály jako safírové sklo a titanové tělo u nového modelu Pro, výrazně se má zlepšit výdrž baterie i rychlost nabíjení. Mezi funkcemi stojí za zmínku třeba vylepšené monitorování spánku. Sluchátka pak nově podporují snadné přepínání mezi zařízeními Samsungu, nabídnou menší tělo pro pohodlnější nošení a lepší aktivní potlačení okolního hluku.

Ceny a dostupnost

Cena skládacího telefonu Galaxy Z Fold 4 začíná na 44 999 korunách za 256 GB interní paměti, pokračuje na 47 999 korun za 512 GB interní paměti a na webu Samsungu půjde koupit i telefon s terabajtovým úložištěm za 54 999 korun. Operační paměť je ve všech případech 12 GB. Prodej začne 26. srpna s tím, že předobjednávky mezi dneškem a 25. srpnem mohou využít slevy výměnou za starší telefon (nejen z řady Fold, ale třeba i iPhone).

Galaxy Flip 4 v plné ceně vyjde na 27 490 korun se 128gigabajtovým úložištěm, 28 999 korun s 256 GB a 31 999 s 512 GB, vše s 8 GB RAM. Prodej začíná také 26. srpna a platí u něj stejná možnost předobjednávkové slevy jako u Foldu 4. Hodinky Galaxy Watch 5 stojí 7 499 korun ve 40mm verzi a 8 199 korun v 44mm verzi, Watch 5 Pro pak vyjdou na 11 999 korun. U všech je také možnost LTE za příplatek asi tisíc korun. Nakonec sluchátka Galaxy Buds 2 Pro vyjdou na 5 699 korun. Data prodeje a předobjednávek jsou stejná jako u telefonů.

samsung-galaxy-flip4_1

Foto: Samsung

Skládací telefon Samsung Galaxy Z Flip 4

Vůbec nejzajímavější je na nových zařízeních nakonec fakt, že tolik nového nepřinášejí. Mezi první, druhou a třetí generací strojů Galaxy Z Fold oproti tomu proběhly poměrně výrazné změny v designu, funkcionalitě či odolnosti. Nyní Samsung podle všeho věří, že telefon dovedl do vyspělého stavu, takže se ladí pouze detaily jako milimetry úhlopříčky displeje a vylepšení vnitřního hardwaru.

Korejci ale pro sebevědomí mají poměrně dobrý důvod. Podle odborníků z konzultační společnosti Display Supply Chain Consultants patřilo Samsungu loni 87 procent trhu se skládacími telefony. V posledním loňském čtvrtletí to mělo být dokonce 96 procent. Konkurence buď nedokáže přijít s přesvědčivým konceptem (jako Motorola), nebo je dostupná jen pro část globálního trhu (jako Huawei či Oppo). Zájem o zařízení s ohebným displejem přitom podle šéfa mobilní divize Samsungu TM Roha poměrně rychle roste.

Načítám formulář...