Samsung stál u dalšího průlomu v obrazu. Jeho televize kombinuje to nejlepší z různých technologií

Samsung letos přišel s novou technologií obrazovek QD-OLED. Vyznačuje se dokonalým podáním černé, vysokým jasem a živými barvami a překonává klasické OLED.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

samsung-qd-oled-s95b-1

Foto: Samsung

Samsung S95B patří mezi nejlépe hodnocené televize roku

Co očekáváme od kvalitní televize? Design dnes znamená vlastně jen tenoučký rámeček, velikost zobrazovací plochy je pouze otázkou výběru a funkce jsou mezi výrobci velice podobné. Pořád je zde ale to nejzásadnější, a sice obraz. Bližší vhled do toho nejlepšího, co je nyní na trhu, vyžaduje trochu techničtější jazyk, v základu je to ale velice jednoduché – Samsung letos opět posunul limity toho, co je možné.

Není OLED jako OLED. Ačkoliv se tato technologie obrazovek obecně označuje za lepší než LCD, a to hlavně díky kontrastu, pozorovacím úhlům nebo živosti barev, i zde se mezi různými modely objevují znatelné rozdíly. Dosud šlo hlavně o to, jak s obrazovkami naloží software jednotlivých výrobců, letos ale Samsung přišel se zásadním krokem vpřed jménem QD OLED.

Korejci přitom byli jediným z velkých výrobců televizí, který se použití technologie OLED dlouho vyhýbal. Sice nabízí řadu skvělých vlastností, ale značně zaostává v jasu a hrozí u ní takzvané vypalování obrazu, kdy některé objekty – zobrazované dlouho a beze změny – zůstanou ve formě jakýchsi stínů viditelné už navždy. Samsung ale dal dohromady své techniky a rozhodl televizi s OLED panelem přece jen představit… a všichni jsou z ní nadšení.

Nabízí totiž kombinaci dokonalé černé, vysokého kontrastu i skvělých pozorovacích úhlů, k tomu připojuje i onen kýžený vysoký jas spolu s ještě vyšší živostí barev (saturací). Televizi s označením S95B, která je jednou z prvních na trhu obsahujících panel QD OLED, se to podařilo změnou v samotných útrobách obrazovky.

samsung-qd-oled-s95b-2

Foto: Samsung

Technologie QD-OLED nabízí hluboký kontrast, vysoký jas a živé barvy

Dnešní standardní panely OLED mají miliony pixelů (bodů, z nichž se skládá obraz) zářících bílým světlem. Nad nimi jsou „subpixely“, menší jednotky obsahující filtry pro základní barvy. Každý pixel má čtyři – červený, zelený, modrý a bílý. Tyto filtry zajistí, že se směrem k divákově oku vydá jen požadovaná barva. Tedy podle toho, který z nich je zrovna aktivní, uvidí divák červený, zelený, modrý nebo bílý pixel, přičemž různé kombinace jejich intenzity dokáží vytvořit desítky milionů odstínů. Řečeno velice zjednodušeně.

Právě v těchto filtrech Samsung identifikoval hlavní překážku technologie OLED. Jelikož z bílého světla odstraňují nežádoucí frekvence, snižují celkovou svítivost pixelů. QD OLED na to jde trochu jinak. Základem jsou u něj modře zářící pixely, nad nimiž je vždy červený, zelený a modrý subpixel. Ty ovšem nepředstavují filtry, nýbrž Quantum Dots, tedy kvantové body schopné odstín procházejícího světla proměnit bez nutnosti odstranit z něj nežádoucí frekvence.

Co to znamená? Hlavně vyšší jas a lepší saturaci. Při rozhodování mezi LCD (respektive mini LED s přesnějším podsvícením) a OLED bylo dosud nutné se v zásadě rozhodnout mezi dvěma kompromisy. První možnost znamená vysoký jas a výraznější barvy ve světlých scénách, ale horší podání černé a nezáměrně „zářící“ menší objekty v tmavých scénách. Druhá možnost to zase má naopak – exceluje v temných místnostech a dokáže začerňovat jednotlivé pixely, při světlých scénách, u HDR a při sledování ve dne ale rychleji naráží na limity.

Konkrétně to znamená, že zatímco nejvyšší řady LCD televizí dosáhnou jasu klidně 4 000 nitů, standardní OLED se zastavuje někde kolem hodnoty 800 nitů. QD OLED kombinuje výhody obou technologií, takže nabídne úplné zatemňování jednotlivých pixelů pro skvělý kontrast a zároveň jas v HDR až do 1 500 nitů.

Podle měření nezávislých odborníků televize Samsung S95B přitom představuje také novou úroveň kvality mezi OLED panely. Nabídne lepší uniformitu barev napříč obrazovkou než konkurence, zachovává si saturaci i při vysokém jasu – a obojí drží i při pohledu z úhlu. Díky jiné struktuře vrstev panelu také lépe zvládá odlesky, což je pro sledování ve dne nebo při zapnutém osvětlení zásadní.

To nejlepší, co dnes OLED dokáže nabídnout

Samozřejmě ani ostatní výrobci nestojí v místě, takže své OLED obrazovky doplňují o chladící panely, které dovolují vyšší jas, nebo kombinují nové materiály s chytrými algoritmy pro podobný efekt. V současnosti nicméně mezi nadšenci do videa i odbornou veřejností panuje široká shoda, že Samsungu se jeho novou technologii podařilo posunout nejdále.

Nakonec však ani jedna z nejlepších televizí na trhu není zcela dokonalá. Například na ní budou o něco více vidět nedostatky méně kvalitního obsahu, který má nízké rozlišení nebo nízký datový tok. To se projeví nejčastěji u streamovaného obsahu, pokud má divák nedostatečně rychlý internet, nebo je nadměrně vytížený server.

samsung-qd-oled-s95b-3

Foto: Samsung

Samozřejmostí u technologie OLED je extrémně tenký profil

Druhým bodem ke zvážení je pak jas, který je mezi OLED televizemi nejvyšší a v HDR exceluje, stále však nedosahuje hodnot LCD panelů, v případě Samsungu známých pod značkou QLED či Neo QLED. Pro ty, co sledují televizi převážně v noci, na tom prakticky nesejde, milovníci denních mýdlových oper, kteří v oknech nemají žaluzie, ale mohou ocenit schopnosti QLED víc než QD OLED.

Nakonec se někteří budou jistě ptát: a co hráči? Ti by měli být velice spokojení. S95B jim nabídne velice nízký input lag, extrémně rychlé překreslování (samozřejmostí je panel s 144 Hz) a čtyři porty HDMI 2.1, podporující i nejnovější herní konzole. Díky tomu si budou moci užít hraní až do rozlišení 4K při 120 snímcích za vteřinu.

Z dalších praktických vlastností stojí za zmínku operační systém Tizen, kterému samozřejmě nechybí podpora žádné z hlavních streamovacích služeb jako Netflix, HBO Max, Disney+, Prime Video, Apple TV+ nebo Voyo. Uživatelé zařízení Applu pak jistě ocení přítomnost AirPlay 2, majitelé chytrých produktů Samsungu zase mohou pro propojení využít aplikaci SmartThings.

Partnerem článku je Samsung. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.