Satelitní internetové připojení míří na pomoc. Elon Musk aktivoval nad Ukrajinou systém Starlink

Jiří SvobodaJiří Svoboda

elonmusk2

Foto: NASA/Aubrey Gemignani

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Největší osobnosti světového byznysu se zatím k invazi na Ukrajinu vyjadřují jen výjimečně a totéž převážně platí také o faktické pomoci jejich firem postižené zemi. Ticho v sobotu večer prolomil nejbohatší muž světa Elon Musk, když oznámil, že nad Ukrajinou zprovozní systém satelitního internetu Starlink. SpaceX zároveň pošle do země více svých terminálů, aby ho mohli lidé využívat.

„Služba Starlink je nyní aktivní na Ukrajině. Další terminály jsou na cestě,“ napsal Elon Musk, šéf vesmírné společnosti SpaceX, na Twitteru v odpovědi na tweet ukrajinského vicepremiéra a ministra digitální transformace Mikajla Fedorova. Další detaily SpaceX ani on nezveřejnili.

Aby byl Starlink reálně užitečný, bude nutné do země dostat i dostatečné množství terminálů od SpaceX. Pouze s nimi lze signál ze satelitů Starlink přijímat. Pokud by se to však podařilo, Ukrajina by byla méně náchylná pro případ, že by ruští okupanti chtěli zemi úmyslně od internetu odstřihnout.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Částečné výpadky ostatně Ukrajina zažila – a nejspíš i stále zažívá. Jak uvádí agentura Reuters, připojení vázlo zejména v jižních a východních částech země. V jednu chvíli se podle jednoho z tamních hlavních poskytovatelů internetu mohlo připojit méně než 20 procent lidí oproti běžnému stavu. Aktuálně pozoruje však už znovu konektivitu na úrovni 87 procent oproti normálu.

Systém Starlink je výhodný v oblastech, kde nefunguje běžné internetové připojení založené na optických kabelech, nebo například po přírodních katastrofách. Podobným způsobem tak již v lednu Musk pomáhal na pacifickém ostrově Tonga, když poblíž vybouchl mohutný vulkán a přerušil konektivitu celé země k internetu.

V lednu také Musk řekl, že SpaceX má 1 469 aktivních satelitů Starlink a dalších 272 se brzy dostane na své operativní oběžné dráhy. Další na orbitu přibývají, poslední dávku padesáti satelitů ostatně Muskův tým vypustil v sobotu.

starlink

Foto: SpaceX

Vizualizace internetového satelitu Starlink od SpaceX

Bill Gates vydává novou knihu. Po zkušenostech z nadace poradí, jak předejít další pandemii

Jiří SvobodaJiří Svoboda

gates1

Foto: Gates Notes

Bill Gates s jeho novou knihou How to Prevent the Next Pandemic

0Zobrazit komentáře

V roce 2015 předpověděl, že covid bude realitou. Pak na jeho poražení věnoval víc než dvě miliardy dolarů. Bill Gates teď nicméně tvrdí, že znovu už podobnou věc lidstvo zažít nemusí a ve své nové knize chce dát kompletní návrh na to, jak další pandemii zabránit. Nová publikace jednoho z nejbohatších lidí světa vyjde letos v květnu.

Knížka se bude jmenovat How to Prevent the Next Pandemic a začne kapitolami o tom, co jsme se naučili v posledních dvou letech o pandemiích. Spolu s tím odpoví například na otázky, proč jsme neměli vakcíny rychle a proč je těžké jich vyrobit miliardy najednou. Nebo proč vlastně stále nemáme účinný lék na covid.

„Není snadné cítit se optimisticky, když jsme prožili takové utrpení. Ale pokaždé, když čtu o nejnovějším počtu mrtvých nebo slyším o někom, kdo přišel o práci, nebo projíždím kolem zavřené školy, nemohu si pomoci a říkám si: Toto už nemusíme zažít,“ píše Gates na svém blogu. V knize proto nastíní plán a de facto návod na to, aby se podobná pandemie nemusela opakovat.

Prvním bodem plánu je neustále vylepšovat zdravotní systémy, a to jak v rozvojových, tak rozvinutých zemích. Druhým je pak vybudovat dostatečné množství kapacit po celém světě, aby lidstvo další patogen dokázalo rychle zachytit a pochopit, co je zač. Třetím bodem je pak inovace ve třech kategoriích – diagnostice, lécích a vakcínách.

Snadno napsané ve stručnosti na papíře, ale o to komplikovanější v realitě. Už během této pandemie ostatně fungovaly zdravotní systémy intenzivněji než kdy předtím a vakcíny vznikaly ve zcela rekordních časech. Bill Gates však nemá jen velké výroky, ale reálnou praxi v oboru, kterou do knihy také jistě promítne.

Od doby, co přestal být aktivním členem společnosti Microsoft, kterou spoluzaložil, se totiž věnuje filantropii, z velké části právě v oblasti světového zdraví – a jeho nadace je, co se finančních prostředků týče, druhou největší na světě.

Nadace už rozdala miliardy dolarů na pomoc například v případě epidemií eboly a malárie. Také se zasloužila o zlepšování podmínek pro čistější vodu a lepší hygienu, což mnohým nemocím předchází. Na covidovou pandemii nadace darovala už přes dvě miliardy dolarů, tedy přibližně 42 miliard korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Více než 750 milionů dolarů z přidělených finančních prostředků putovalo na zpomalení přenosu a podporu reakcí v subsaharské Africe a jižní Asii a taktéž na tamní vývoj vakcín, nových testů a redukci sociálních a ekonomických dopadů. Stejná částka putovala i na inovace v soukromém sektoru pro produkci do nízkopříjmových zemí.

Gates loni vydal podobně laděnou knihu How to Prevent a Climate Disaster. V ní popisuje komplexní návod na to, jak předejít ještě zásadnějším změnám klimatu, respektive navyšování množství oxidu uhličitého v atmosféře. Kniha vyšla i v češtině ve vydavatelství Jan Melvil Publishing.