Šejkové koupili podíl v mateřské firmě TikToku. USA po ní chce, ať kvůli zneužívání dat síť prodá

Firma královské rodiny Spojených arabských emirátů koupila akcie majitele TikToku za sto milionů dolarů. Aplikace by od mateřské firmy mohla odejít.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Sociální síť TikTok rychle získala popularitu

0Zobrazit komentáře

Nad populární čínskou aplikací TikTok se smráká. Kvůli možnému zneužití osobních dat uživatelů čínskou vládou se na ni a na mateřskou společnost ByteDance valí kritika různých západních zemí, americká vláda dokonce firmu ByteDance tlačí k prodeji akcií TikToku. Dění se odrazilo i v nejnovějším hodnocení společnosti. Firma G42 ovládaná vlivným šejkem ze Spojených arabských emirátů nakoupila akcie za sto milionů dolarů a ByteDance při tom ocenila na 220 miliard dolarů. Ještě v roce 2021 byla přitom její hodnota o více než 200 miliard vyšší.

Firma G42 ze Spojených arabských emirátů (SAE) během posledních měsíců prostřednictvím svého fondu 42XFund nakoupila akcie mateřské společnosti TikToku ByteDance v hodnotě vyšší než 100 milionů dolarů. Investoři při této příležitosti firmu ocenili na přibližně 220 miliard dolarů, což je výrazný pokles oproti 300 miliardám, které matka TikToku stanovila při nedávném zpětném odkupu akcií, upozornila agentura Bloomberg.

Současná hodnota ByteDance tak zůstává daleko za vrcholem z roku 2021, kdy se pohybovala kolem 460 miliard dolarů. Ocenění čínské společnosti v transakci s G42 navíc zatím neodráží možné následky krachu Silicon Valley Bank, který znejistil startupy od USA po Čínu a vyvolal obavy z širších systémových rizik, píše dále Bloomberg.

Blízkovýchodní firma pravděpodobně na společnost ByteDance sází i v souvislosti s oživující se čínskou ekonomikou, která podporuje tamní technologické giganty. Ti se vzpamatovávají z tříletých omezení souvisejících s koronavirem, uvádí Bloomberg. Šejkovi Tahnounovi bin Mohammedovi Al Nahyanovi, který firmu G42 ovládá, se přezdívá hlavní špion SAE. Jeho společnost je totiž podle Bloombergu napojená například na tamní byznysy zabývající se zpravodajskou činností. Prostřednictvím společnosti G42 Tahnoun vybudoval portfolio ve všem od cloudových služeb po vakcíny nebo samořiditelná auta.

Loni jeho firma založila fond 42XFund v hodnotě 10 miliard dolarů, který investuje do technologických společností na rozvíjejících se trzích. Mezi ně patří i ByteDance, jejíž hodnota však v poslední době klesá kvůli obavám stále většího počtu zemí, podle kterých její populární aplikace TikTok představuje riziko pro národní bezpečnost. Podle dostupných informací totiž údaje uživatelů této sociální sítě mohou končit v rukou čínské vlády.

Americká administrativa prezidenta Joea Bidena kvůli tomu nyní ByteDance údajně hrozí úplným zákazem populární aplikace v USA v případě, že akcie TikToku neprodá, informoval Wall Street Journal s odkazem na nejmenované zdroje obeznámené s touto záležitostí. Aplikace uvedla, že na důsledné zabezpečení dat už vynaložila přes 1,5 miliardy dolarů (33,3 miliardy korun) a obvinění ze špionáže odmítá. Nucený prodej akcií by podle ní údajné bezpečnostní problémy nevyřešil.

Že jsou otevřeni úplnému zákazu TikToku, to nedávno naznačili i američtí zákonodárci. Aplikaci kvůli obavám o národní bezpečnost zkoumá výbor pro zahraniční investice (CFIUS). Vedení TikToku před časem spustilo plán, který nazývá Project Texas. Spočívá v krocích, kterými se snaží politiky přesvědčit o tom, že hrozbu nepředstavuje. TikTok s úřadem CFIUS jedná už více než dva roky, nicméně členové tohoto amerického výboru zatím nejsou ochotni návrhy řešení od společnosti přijmout a není tedy jisté, zda plány budou dostatečné pro další působení firmy v USA.

„Nejlepším způsobem, jak řešit obavy o národní bezpečnost, je transparentní ochrana dat a systémů amerických uživatelů v USA s důkladným monitorováním, prověřováním a ověřováním třetími stranami, které již provádíme,“ řekla mluvčí TikToku Brook Oberwetterová. Americké ministerstvo financí, které CFIUS vede, se zatím vyjádřit odmítlo.

Mezi nedávnými kritiky aplikace je i Česko, před jejím používáním počátkem března varoval český kybernetický úřad NÚKIB. Podle europoslankyně Pirátů Markéty Gregorové by se mělo mluvit o úplném zákazu čínské sítě. Na problém se pro CzechCrunch nedávno zaměřil i etický hacker Tomáš Zaťko, podle kterého se způsob, jakým se aplikace chová, v mnoha zásadních oblastech blíží malwaru, obecně škodlivému softwaru.

Aplikaci už v únoru 2022 americká vláda zakázala stahovat do vládních chytrých telefonů. Oblíbený program v USA používá více než 100 milionů lidí. Podobné kroky také oznámily Evropská komise či Evropský parlament, česká ministerstva vnitra a zahraničí a také země jako Kanada, Belgie nebo Dánsko.

S využitím ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym