Série seriálů o sériových vrazích. Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera dostane další dvě sezóny

Jeden z nejsledovanějších seriálů Netflixu bude pokračovat. Po brutálním americkém vrahovi se však zaměří na úplně nové lidské zrůdy.

Michal MančařMichal Mančař

monster-jeffrey-dahmer-netflix-evan-peters

Foto: Netflix

Evan Peters jako Jeffrey Dahmer v minisérii Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera

0Zobrazit komentáře

True crime patří k těm nejpopulárnějším žánrům napříč médii. Sledovat nebo číst o strašlivých zločinech samo o sobě vyvolává napětí a mrazení, které vědomí toho, že se skutečně staly, ještě tisíckrát násobí. Naposledy to dokonale dokázal seriál Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera na Netflixu, jehož rekordy atakující úspěch mu zajistil pokračování na streamovací službě ve formátu antologie.

Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera, jak už název napovídá, ukazuje hrůzné činy jednoho z nejznámějších sériových vrahů historie. Vzhledem k ukotvení ve skutečných případech, jež v závěru minulého století otřásly Spojenými státy, se koncept další řady extrémně úspěšného seriálu nutně musel oprostit od osoby brutálního vraha Dahmera. Další sezóny true crime seriálu – potvrzené jsou totiž rovnou dvě – se zaměří na jiné lidské zrůdy.

Kontroverzní dílo sleduje Jeffreyho Dahmera, který od sedmdesátých do devadesátých let zavraždil sedmnáct chlapců a mužů. Věrně rekonstruuje související události a snaží se zkoumat Dahmerovy pohnutky, přičemž ukazuje i jeho charisma. To v seriálu podtrhuje i výkon představitele Evana Peterse, skutečnému Dahmerovi dokonce přineslo pokřivenou popularitu a fanoušky. Monstrum se nicméně nevyhnulo ani kritice z řad pozůstalých.

Obě nově ohlášené řady Monstra opět vytvoří dvojice Ryan Murphy a Ian Brennan, jejichž dílo zaznamenalo jednu z nejúspěšnějších premiér Netflixu. Po prvním týdnu diváci nasledovali téměř 200 milionů hodin Dahmerových zločinů, což byla po premiéře čtvrté řady Stranger Things nejvyšší týdenní sledovanost od loňské Hry na oliheň. Ta ale tak velké publikum přilákala až ve druhém týdnu vysílání, ne ihned po uvedení na streamovací službě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Seriál lákal i po premiéře, za tři týdny se dostal na druhé místo historické sledovanosti na Netflixu mezi anglicky mluvící tvorbou. Za sebou nechal třeba i Zaklínače a Bridgertonovy. Diváci viděli více než 700 milionů hodin Monstra, skoro dvojnásobnou hodnotu získaly právě Stranger Things. V mezinárodním měřítku je před vražedným dílem kromě nedostižné Hry na oliheň ještě španělský Papírový dům.

Další řady se dočká i další dílo stejné autorské dvojice, mysteriózní seriál Vidím vás. Také ten je dostupný na Netflixu – a podobně jako Příběh Jeffreyho Dahmera se nese ve znepokojivém duchu a je inspirovaný skutečnými událostmi. Sleduje příběh manželů, kteří po nastěhování do vysněného domu začnou dostávat podivné dopisy od stalkera.

Koncept seriálové antologie, tedy díla, které v jednotlivých sériích nebo epizodách vypráví různé příběhy, jež spojuje hlavní téma – v případě Monstra sérioví vrazi –, si scenárista Ryan Murphy vyzkoušel už ve své dřívější tvorbě. Jeho American Horror Story v každé řadě vyděsila jiným strašidelným tématem. Divákům navíc představila Evana Peterse, jenž se v různých rolích objevil v devíti z jedenácti sérií a nyní ztvárnil Jeffreyho Dahmera v Monstru.

Pro Netflix nejsou antologie ničím novým, už dříve v tomto formátu představil skvělý animovaný sci-fi počin Love, Death & Robots, jen před pár dny jej aplikoval na Kabinet kuriozit Guillerma del Tora. Ten v osmi epizodách představil rozličné hororové příběhy od démonů přes mimozemšťany. Jak ale ukázalo a přinejmenším ještě dvakrát ukáže Monstrum, zdaleka nejhrůznější jsou skuteční lidé.

Skoro zemřel, teď je mezi největšími hudebními ikonami. Eminem se dostal do Rokenrolové síně slávy

Slavný americký rapper je v prestižním hudebním výběru. Že si to zaslouží, není mezi odborníky pochyb. On s tím ale moc nesouhlasí.

Filip HouskaFilip Houska

em

Reprofoto: EminemMusic/YouTube

Americký rapper Eminem

0Zobrazit komentáře

Říká se, že čím složitější dětství člověk má, tím je motivovanější dosáhnout v životě něčeho velkého. Eminem tuto rovnici naplňuje do posledního puntíku. Jeden z nejvýraznějších rapových umělců si za svou bohatou kariéru připsal tolik milníků, že by vydaly na knihu. A za své úspěchy byl teď náležitě oceněn – dostal se do Rokenrolové síně slávy, kde jsou ti největší hudebníci všech dob. Původně v ní ale vůbec být nechtěl.

Mnozí by si mohli myslet, že Rokenrolová síň slávy soustředí pouze rockové umělce, historie ale ukázala, že se do ní mohou dostat i ti, kteří se slavnou érou rock’n’rollu (respektive rocku coby vyvíjejícího se hudebního žánru) nemají nic moc společného. Někdy se odborná porota, která hudebníky vybírá, zkrátka zaměří na odlišné žánry, například rap. Proto se tam teď dostal jeden z těch nejznámějších rapperů vůbec.

Eminema asi není nutné blíže představovat. Slavný americký rapper, který minulý měsíc oslavil jubilejní padesátku, toho za svou více než třicetiletou profesionální kariéru stihl tolik, že ho znají i ti, kteří rapu tolik neholdují. Na kontě má jedenáct studiových desek, hostoval v desítkách (ne-li stovkách) skladeb od zvučných jmen z branže, z koncertních pódií viděl stovky tisíc fanoušků a na Spotify má přes 57 milionů aktivních posluchačů.

Za celý svůj dosavadní život prodal přes 220 milionů kopií svých alb, přičemž The Slim Shady LP (1999), The Eminem Show (2002) a Encore (2004) patří k těm vůbec nejzásadnějším. Pochází z amerického Detroitu, nevyrůstal tedy vyloženě na západním nebo východním pobřeží, kde měl rap v devadesátých a nultých letech největší zastoupení, i tak ale prorazil stylem, který by mu mnozí jeho kolegové mohli závidět. A sklízí za to zasloužené ovace.

„Jeho syrové, temné a vtipné texty spolu s dokonalou kadencí se lišily od všeho, co jsem kdy předtím slyšel. A byl hladový,“ řekl při slavnostním uvedení Eminema do Rokenrolové síně slávy legendární Dr. Dre, zakládající člen formace N.W.A., jedna z nejvýraznějších postav rapové produkce a mimo jiné dobrý kamarád samotného Eminema.

„Oba jsme byli umělci, kteří se ocitli v situaci ‚buď to dokaž, nebo zemři‘ – on se zoufale snažil najít způsob, jak uživit svou rodinu, a já jsem hledal něco, do čeho bych se mohl tvůrčím způsobem ponořit. Každý z nás byl přesně tím, co ten druhý potřeboval, a já jsem byl ochoten na to vsadit celou svou kariéru,“ dodal Dre. Byl to právě on, kdo byl Eminemovým mentorem na počátku kariéry.

Situace „makej, nebo zemři“ je ostatně pro Eminema mnohem bližší, než se z citace zdá. Není tajemstvím, že měl věhlasný umělec v dětství složitý život, což pramenilo zejména z toho, že vyrůstal bez táty a s matkou se často stěhovali. Měl problémy ve škole – a když byl starší, měl i spory s policisty. Nevyrůstal v jednoduchých podmínkách, to se na něm promítlo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stále ale zůstal skromným a poctivým člověkem, jako řada dalších velkých jmen v hudební branži měl nicméně vztah k návykovým látkám, které ho v roce 2007 málem zabily, protože se jich předávkoval. Eminem to přiznal během svého projevu při uvedení do síně slávy. V průběhu něj mimo jiné připustil, že si v tomto výčtu ani nezaslouží být, protože nemá spojitost s opravdovým rockem. Což – jak ukázala dřívější léta – vůbec nevadí.

Vedle Eminema se do Rokenrolové síně slávy dostalo několik dalších umělců včetně britské skupiny Duran Duran, zpěváka Lionela Richieho, kapely Eurythmics se zpěvačkou Annie Lennox, kapely Judas Priest nebo country zpěvačky Dolly Parton.