Seznam může koupit vydavatele Práva a provozovatele webu Novinky.cz. Nákup posvětil antimonopolní úřad

Fúze podle rozhodnutí ÚOHS nenaruší nijak hospodářskou soutěž ani neposílí dominantní postavení skupiny Seznam.

Michal MančařMichal Mančař

seznam-1

Foto: Seznam

Seznam.cz je česká internetová jednička

0Zobrazit komentáře

Česká internetová jednička ještě více posiluje svou pozici. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil firmě Seznam média, jež patří do skupiny Seznam.cz, koupit firmu Silky mediálního podnikatele Zdeňka Porybného. Jejím prostřednictvím Seznam získá i společnost Borgis, která vydává deník Právo a dodává obsah pro server Novinky.cz.

„Po přezkoumání situace na jednotlivých relevantních trzích dospěl úřad k závěru, že aktivity spojujících se soutěžitelů se nepřekrývají. V oblasti online zpravodajství společnost Borgis nevystupuje jako konkurent skupiny Seznam, nýbrž jako smluvní dodavatel obsahu pro zpravodajské servery Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz provozované skupinou Seznam, přičemž tato smluvní spolupráce je dlouhodobého charakteru,“ uvedl antimonopolní úřad.

Fúze podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nenaruší nijak hospodářskou soutěž ani neposílí dominantní postavení skupiny Seznam. Tento portál původně poskytoval pouze zpravodajský obsah vytvářený zaměstnanci společnosti Borgis. V roce 2016 rozjel vlastní mediální projekt pod hlavičkou Seznam Zprávy.

Mediální část Seznamu se od té doby rozrůstala a nyní poskytuje široký multimediální obsah. Ke konci loňského roku ale Seznam část zaměstnanců propustil. Podle serveru Lupa šlo o jedenáct procent redaktorů či externích spolupracovníků.

Vydavatelství Borgis založil Porybný v roce 1990. V letech 2020 a 2021 se tržby blížily 600 milionům korun a v obou letech bylo vydavatelství ziskové. V roce 2021 činil zisk téměř 18 milionů korun, v roce 2020 přes čtyři miliony korun. Ve společnosti pracovalo podle výroční zprávy na konci roku 2021 téměř 280 zaměstnanců.

Tištěnému deníku Právo dlouhodobě klesá náklad jako drtivé většině tištěných médií, podle Kanceláře ověřování nákladů tisku činil letos v dubnu průměrný prodaný denní náklad 45 556 kusů. Novinky.cz patří k nejnavštěvovanějším zpravodajským webům. Seznamu loni klesl zisk před zdaněním o 34,5 procenta na 1,28 miliardy korun. Tržby naopak stouply o 5,8 procenta na 5,93 miliardy.

S přispěním ČTK